Unia Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza wyraziła sprzeciw w związku z dyskryminującym szpitale zlokalizowane na terenie tych miast, kryteriom oceny wniosków o dofinansowanie dla szpitalnych oddziałów ratunkowych ze środków Subfunduszu modernizacji podmiotów leczniczych. Związek Miast Polskich jako pierwszy skierował pismo do Ministra Zdrowia w tej sprawie.
Chodzi o kryteria ogłoszonego przez Ministerstwo Zdrowia konkursu na: wybór wniosków o dofinansowanie podmiotów leczniczych w ramach programu inwestycyjnego w zakresie zadań polegających na modernizacji, przebudowie lub doposażeniu szpitalnych oddziałów ratunkowych (SOR) lub pracowni diagnostycznych współpracujących z SOR ze środków Subfunduszu modernizacji podmiotów leczniczych.
Ograniczenie dostępu do służby zdrowia?
Kryteria proponowane przez Ministerstwo, zastosowana skala punktowa i rozpiętość konkursu, zdaniem UMP, w praktyce bardzo ograniczają (a nawet eliminują) szanse otrzymania środków przez podmioty lecznicze prowadzące SOR-y, które są zlokalizowane w miastach zrzeszonych w Unii Metropolii Polskich. Zdaniem organizacji takie postępowanie sprowadza ograniczenia dostępności i jakości świadczeń realizowanych w największych i najbardziej obciążonych szpitalnych oddziałach ratunkowych
- Dwa szpitale warszawskie łapią się na te kryteria – Bielański i Praski. Bardzo prosimy o poważne podejście do tego konkursu, unieważnienie go i rozpiszmy kryteria, które będą merytoryczne, bo obecne nie są merytoryczne, są dyskwalifikujące. – mówiła na zwołanym w tym tygodniu spotkaniu Zespołu ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej KWRzIST, Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy.
– Nie godzimy się na takie rozwiązanie, które godzi w dobro pacjentów – podkreślał na spotkaniu Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich.