Wróciły wielkanocne jarmarki i kiermasze

Po dwuletniej przerwie wróciły wielkanocne jarmarki i kiermasze. Podobnie jak te bożonarodzeniowe, cieszą się sporym zainteresowaniem mieszkańców - niezależnie od tego ile trwają i jakie są ich motywy przewodnie oprócz tradycji świąt wielkanocnych.

Publikacja: 12.04.2022 12:35

Wróciły wielkanocne jarmarki i kiermasze

Foto: Adobe Stock

W tym roku jarmarki i kiermasz zorganizowało wiele gmin, w niektórych miastach np. w Krakowie zostały połączone z pomocą dla uchodźców wojennych.

Święta i kultura

W stolicy Małopolski jarmark wielkanocny potrwa do 18 kwietnia. - Tradycyjnie to nie tylko impreza targowa, podczas której można kupić wszystko co potrzebne podczas świat, ale także impreza kulturalna. W czasie jej trwania prezentujemy zwyczaje związane z Wielkanocą, do świąt nawiązuje też wystrój Rynku, na którym odbywa się jarmark – mówi Roman Gawrysiak z firmy Artim, współorganizator jarmarku. 65 stoisk krakowskiej imprezy oferuje przede wszystkim artykuły świąteczne: stroiki, koszyki, palmy, świeczki, pisanki, ręcznie malowaną porcelanę i obrusy na świąteczny stół, serwetki, plecionki, wyroby z masy solnej, z siana, z ekologicznego drewna oraz pamiątki. Dla smakoszy przygotowano punkty gastronomiczne, które mają w swojej ofercie przynajmniej jedną potrawę związaną ze świętami. Jarmarkowi towarzyszą od zawsze imprezy kulturalne np. w sobotę, 16 kwietnia odbędzie się uroczyste święcenie koszyczków wielkanocnych z udziałem władz miasta a w wielkanocny poniedziałek zaplanowano imprezę z udziałem Siuda Baby.

Stare tradycje

To jedna z najsłynniejszych małopolskich tradycji. Siuda Baba jest mężczyzną, przebranym za usmoloną kobietę, ubraną w podarte ubrania. Zgodnie z legendą była kapłanką bogini Ledy, pilnująca wiecznego ognia. Swoją służbę pełniła przez cały rok. Tylko raz, w poniedziałek wielkanocny, mogła znaleźć swoją następczynię. Szukała wtedy dziewicy, która nie mogła się wykupić i zostawała Siudą Babą na kolejny rok…Do starych zwyczajów nawiązują też drzewka emausowe, ustawione na krakowskim Rynku. Drzewka, udekorowane drewnianymi ptakami, przypominają o dawnych obrzędach i zwyczajach, a także są symbolem odradzającego się życia. Tradycja ich wykonywania sięga czasów przedchrześcijańskich i wierzeń, że dusze zmarłych powracają na ziemię pod postacią ptaków i szukają schronienia w gałęziach drzew.

Kraków zadbał nie tylko o świąteczne stoły krakowian ale też także o wielkanocne stoły Polaków ze Lwowa. Miasto zorganizowało zbiórkę darów dla lwowskiej Polonii. Wśród darów znalazła się m.in. żywność z długim terminem przydatności do spożycia w puszkach i paczkach, leki bez recepty oraz chemia gospodarcza.

Na wielkanocny stół

Jarmarki organizowane m.in. przez Poznań, Łódź czy Katowice były dla mieszkańców okazją do zaopatrzenia się w potrzebne artykuły świąteczne np. palmy, pisanki, świąteczne baranki a także wszelakiego rodzaju spożywcze produkty lokalne. Lokalnych zwyczajów było mniej. Poznań zorganizował na Placu Wolności jarmark z ponad 40 stoiskami i wystawcami nie tylko z całej Polski, ale również świata. Oprócz regionalnym potraw z kraju można było nabyć pochodzące z Litwy wiejskie chleby, kindziuki, ziołowe słoniny, smalec, cepeliny czy kresowy kwas chlebowy. Ale też holenderskie, szwajcarskie, włoskie i hiszpańskie sery, greckie produkty z małych rodzinnych przedsiębiorstw. - I oczywiście zdobione pierniki z motywem wielkanocnym - poinformowała Iwona Rafińska, prezes spółki Targowiska, organizatora poznańskiej imprezy wielkanocnej. Miejsce jarmarku zostało udekorowane 4-metrową palmą a drewniane domki handlowe ozdobione kolorowymi wstążkami i wyglądającymi zza węgłów zajączkami. Świąteczne produkty poznaniacy mogli kupować nie tylko na Placu Wolności, ale też na zadaszonym, zmodernizowanym targowisku na rynku Łazarskim. Oprócz serwetek, koszyczków, bazi i świątecznych dekoracji ciekawostką były gadżety związane z gwarą wielkopolską np. kubki, przypinki. Na rynku Łazarskim była także prowadzona akcja pomocy dla wojennych uchodźców – część straganów sprzedawała delikatesy, z których dochód zostanie przeznaczony dla ukraińskich dzieci.

Łódzki jarmark wielkanocny na ul. Piotrkowskiej trwa do Wielkiego Piątku. Na „Pietrynie” ( miejscowa nazwa ul. Piotrkowskiej) na gości czeka ponad 50 stoisk targowych, które oferują wszystko co będzie nam potrzebne podczas Wielkanocy. Sporą część oferty stanowi rękodzieło (m.in. ozdoby z siana i lawendy) a także ekologiczne produkty spożywcze. Na stoiskach dostępne są też świąteczne i regionalne potrawy oraz produkty spożywcze m.in. z Turcji, Włoch, Węgier i Słowacji. Organizatorzy łódzkiego jarmarku także zorganizowali zbiórki na wsparcie wojennych uchodźców.

Rękodzieło i obyczaje

Na małe, kameralne kiermasze wielkanocne zdecydowało się sporo mniejszych miast m.in. Nowy Sącz, Rawicz, Katowice czy Opole. Przewodnim motywem nowosądeckiego jarmarku wielkanocnego w Miasteczku Galicyjskim były dzieła artystów ludowych – ale dzieła związane z nadchodzącymi świętami. Goście jarmarku mogli podziwiać i kupować m.in. rzeźby, obrazy i koronki z motywami wielkanocnymi. Były np. koronkowe pisanki czy pisanki zdobione koronkami. Nie zabrakło regionalnych przysmaków a dla najmłodszych zorganizowano warsztaty rękodzieła np. zdobienia wielkanocnych babeczek czy tworzenia wiosennych świec sojowych.

W wielkopolskim Rawiczu motywem przewodnim również stało się miejscowe rękodzieło. Dodatkowo organizatorzy rawickiego jarmarku zdecydowali się na urozmaicenie - oprócz tradycyjnych stoisk z rękodziełem i miejscowymi produktami wielkanocnymi, zaprosili na jarmark również całkiem nowoczesne food trucki i giełdę staroci. Były też akcenty kulturalne np. w Niedzielę Palmową odbył się gminny konkurs na palmę wielkanocną, a rawiczanie zaprezentowali występy artystyczne. W Opolu jarmark wielkanocny zorganizowało Muzeum Wsi Opolskiej. Impreza odbywa się od lat w Niedzielę Palmową ( w tym roku po raz 45.). I jak przyznają organizatorzy jest formą promocji kultury ludowej Opolszczyzny. W tym roku na gości czekały m.in. występy zespołów folklorystycznych, prezentacja tradycyjnych stołów wielkanocnych i dawnego rzemiosła ludowego, pokaz wykonywania ozdób wielkanocnych techniką haftu krzyżykowego oraz wypiek i degustacja tradycyjnego chleba.

W tym roku jarmarki i kiermasz zorganizowało wiele gmin, w niektórych miastach np. w Krakowie zostały połączone z pomocą dla uchodźców wojennych.

Święta i kultura

Pozostało 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał partnera
Jak sprawnie budować z KPO
Materiał partnera
Żabka wspiera lokalną przedsiębiorczość
Biznes
Morski wiatr da drugie życie lokalnym portom
Materiał Promocyjny
Mapa drogowa do neutralności klimatycznej
Biznes
Ptasia grypa mocno zaczęła rok, wybito wielkie stada
Materiał partnera
Kontraktacja środków w ramach RPO – Lubuskie 2020 przekroczyła 100 proc.