To właśnie obchodzący w tym roku 800-lecie Piotrków Trybunalski był kolebką polskiego parlamentaryzmu. Ale podróż po ziemi łódzkiej to nie tylko lekcja historii, ale też spora porcja kultury. Koncerty, spektakle, zachwycające artystyczne podwórka oraz wielka feta z okazji święta miasta – powodów do tego, by odwiedzić Łódź, jest mnóstwo.

Przyjrzyjmy się im bliżej: Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski”, którego 18. edycja właśnie się rozpoczęła. Życie nie znosi próżni. Festiwal Camerimage odpłynął z Łodzi do Bydgoszczy, za to do Łodzi wpłynął okazały Transatlantyk, czyli artystyczny festiwal polskiego laureata Oscara Jana A. P. Kaczmarka. Na pokładzie znajdzie się wiele, nie tylko filmowych, wydarzeń, a wszystko pod hasłem „Siła kobiety”. Jeśli ma się taką panią prezydent jak uwielbiana przez łodzian Hanna Zdanowska, hasło to wydaje się tym bardziej uprawnione. Wakacje to także okazja do lepszego, pełniejszego i czynnego odpoczynku.

Dzięki dotacjom unijnym na terenie zabytkowego parku zamkowego w Uniejowie powstał park linowy. W planach są zaś kolejne inwestycje w rozbudowę tego termalnego kompleksu. Może Uniejów wyprzedzi pod tym względem sam Toruń?