Boom napędzi sprzedaż maszyn

Firmy dystrybucyjne i wynajmujące sprzęt skorzystają na dobrej koniunkturze.

Publikacja: 30.04.2015 18:23

Więcej inwestycji to dobra wiadomość dla firm produkujących i wynajmujących sprzęt budowlany

Więcej inwestycji to dobra wiadomość dla firm produkujących i wynajmujących sprzęt budowlany

Foto: Maciej Kaczanowski

Po zapaści na rynku budowlanym, do jakiej doszło w latach 2012–2013, w połowie ubiegłego roku sytuacja zaczęła się wyraźnie poprawiać.

Dobre prognozy

Jak podaje Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową, budownictwo w 2014 r. było najszybciej rozwijającą się częścią gospodarki. Roczne tempo wzrostu wartości dodanej wyniosło 5 proc., a produkcji sprzedanej budownictwa 3,6 proc.

IBnGR spodziewa się, że koniunktura w sektorze budowlanym się poprawi. Eksperci prognozują 6,7-proc. wzrost wartości dodanej w tym roku, a w przyszłym 7,5-proc. Wskaźniki wzrostu produkcji sprzedanej budownictwa mają wynieść odpowiednio 7,3 i 8,5 proc.

Rynek będzie rósł przede wszystkim dzięki wielkim inwestycjom infrastrukturalnym współfinansowanym z funduszy unijnych. Na lata 2014–2020 Polska ma do wykorzystania 82,5 mld euro (330 mld zł).

Gros inwestycji będzie prowadzonych w trzech głównych segmentach. Na budowę dróg rząd planuje przeznaczyć ponad 90 mld zł – uwzględniając fundusze krajowe. W resorcie infrastruktury dobiegają końca prace nad szczegółami programu budowy dróg krajowych na lata 2014–2023. Krajowy Program Kolejowy na lata 2014–2020 zakłada natomiast inwestycje rzędu 59 mld zł, a program inwestycyjny energetycznych spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa opiewa na ponad 100 mld zł do 2020 r.

Na terenie Wielkopolski zakłada się między innymi dofinansowanie prac na linii kolejowej E 59 na odcinku Poznań Główny – Szczecin Dąbie (wartość inwestycji wynosi 0,53 mld euro) oraz od granicy województwa dolnośląskiego do Czempinia (0,37 mld euro), a także na linii kolejowej E20 na odcinku Warszawa – Poznań – pozostałe roboty, oraz na odcinku Sochaczew – Swarzędz (0,61 mld euro).

Magazyny i mieszkania

Jeśli chodzi o drogi, rządowe plany zakładają m.in. rozbudowę trasy ekspresowej S5 z Bydgoszczy do Wrocławia oraz budowę obwodnic Jarocina i Ostrowa Wielkopolskiego w ciągu drogi S11.

Eksperci oceniają, że ten rok będzie jeszcze przejściowy, upłynie na rozpisywaniu i rozstrzyganiu przetargów. Front robót ruszy dopiero w kolejnych latach.

Dobre perspektywy mają też inwestycje komercyjne. Stolica województwa – Poznań – jest jednym z miast cieszących się największym zainteresowaniem deweloperów magazynowych. Cały czas powstają nowe inwestycje mieszkaniowe.

Wzrost popytu

Na ożywieniu w branży skorzystają przedsiębiorstwa budowlane, ale również dystrybutorzy i producenci różnego rodzaju maszyn budowlanych. Na globalnym rynku ciężkich maszyn – koparek, spycharek, walców itp. – karty rozdają wielkie międzynarodowe koncerny, takie jak Caterpillar, Komatsu i Volvo.

Wzmożony popyt jest bardzo wyraźnie widoczny w aktywności i wynikach finansowych firm giełdowych. Zajmujący się wynajmem specjalistycznych dźwigów Herkules już w 2014 r. zanotował 33-proc. wzrost przychodów i ponad 80-proc. wzrost zysku.

Ciekawym przypadkiem jest niedawny debiutant – Dekpol. Firma zajmująca się generalnym wykonawstwem i budownictwem mieszkaniowym zdecydowała się zainwestować kilkadziesiąt milionów złotych w budowę zakładu wyrobu łyżek do koparek – z myślą o bezpośrednich dostawach do czołowych producentów. Ten segment grupy ma się rozwijać najdynamiczniej w najbliższych latach.

W samej Wielkopolsce działa wiele przedsiębiorstw dystrybucyjnych oraz wynajmujących maszyny i urządzenia – zarówno z rodzimym, jak i zagranicznym kapitałem.

To między innymi Maszynobud, BAX Baumaschinen, Kopra oraz EWPA Maszyny Budowlane, Grausch i Grausch czy HKL Baumaschinen Polska. Te trzy ostatnie przedsiębiorstwa podczas majowych międzynarodowych targów Intermasz w Poznaniu mają zaprezentować całkowicie nowe modele urządzeń.

Po zapaści na rynku budowlanym, do jakiej doszło w latach 2012–2013, w połowie ubiegłego roku sytuacja zaczęła się wyraźnie poprawiać.

Dobre prognozy

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Archiwum
Znaleźć sposób na nierówną walkę z korkami
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Archiwum
W Kujawsko-Pomorskiem uczą się od gwiazd Doliny Krzemowej
Archiwum
O finansach samorządów na Europejskim Kongresie Samorządów
Archiwum
Pod hasłem #LubuskieChallenge – Łączy nas przyszłość
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Archiwum
Nie można zapominać o ogrodach, bo dzięki nim żyje się lepiej