Samorządy inwestują w innowacyjne metody nauczania na uczelniach

Publikacja: 28.02.2019 14:00

Samorządy inwestują w innowacyjne metody nauczania na uczelniach

Foto: regiony.rp.pl

WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa wspólnie z firmą Asseco Data Systems SA uruchomiła nowoczesne laboratorium wirtualnej rzeczywistości „Cyber Crime”. Innowacyjne rozwiązanie pomaże studentom nabywać praktyczne umiejętności konieczne w późniejszej pracy zawodowej.

WSPiA jest pierwszą uczelnią na Podkarpaciu i jedną z trzech w Polsce, które w dziedzinie nauk prawnych i kierunków pokrewnych wykorzystują dostarczany przez Asseco symulator „Wirtualna Scena Zbrodni”. Innowacyjny projekt edukacyjny na rzeszowskiej WSPiA został sfinansowany z dotacji z budżetu Województwa Podkarpackiego.

Edukacyjna symulacja komputerowa jest wiernym odzwierciedleniem czynności standardowo podejmowanych w miejscu zdarzenia. Studenci mogą „uczestniczyć” w badaniu miejsca hipotetycznej zbrodni i analizować pozostawione ślady. Wystarczy, że założą specjalne gogle i użyją kontrolerów, które w wirtualnej rzeczywistości zastępują dłonie. Odnalezienie wskazówek pozwala „odblokować” kolejne etapy gry i znaleźć następne ślady i dowody.

Wirtualna rzeczywistość, która już od kilku lat jest wykorzystywana w wielu dziedzinach naszego życia, świetnie sprawdza się również jako innowacyjna metoda nauczania – mówi Mariusz Lala, Dyrektor Zarządzający Pionu Szkoleń w Asseco Data Systems. – Jest to szczególnie istotne w procesie nabywania praktycznych umiejętności, które są uzupełnieniem wiedzy teoretycznej przekazywanej w tradycyjnej formie wykładów. Dostarczony przez nas symulator pomoże studentom w nauce czynności służbowych, z którymi zetkną się oni w późniejszej pracy. VR jest rozwiązaniem, które daje ogromne możliwości zastosowania, przy stosunkowo niewielkich nakładach – zwłaszcza, że można na tego typu wdrożenia otrzymać dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej i innych programów pomocowych – dodaje Mariusz Lala.

Zdecydowaliśmy się na współpracę z Asseco Data Systems i wdrożenie „Wirtualnej Sceny Zbrodni”, ponieważ od lat stawiamy na nowoczesne i innowacyjne rozwiązania wspierające edukację młodzieży – mówi prof. Jerzy Posłuszny, Rektor WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej.

– Przeprowadzone kilka lat temu badania pokazały, że obecna młodzież ma inne podejście do nauki. Ich mózgi stają się coraz bardziej „cyfrowe”. Studenci chcą się uczyć poprzez „dotykanie wiedzy”, dlatego szkoły wyższe muszą zmieniać podejście do edukacji, wprowadzając coraz nowsze i innowacyjne metody nauczania. Dzięki symulatorowi „Wirtualnej Sceny Zbrodni” możemy pokazać studentom, jak w praktyce wygląda zawód, który chcą w przyszłości wykonywać. Zajęcia z wykorzystaniem tego programu prowadzić będą praktycy m.in. byli i obecni pracownicy Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. Dzięki temu będziemy mogli maksymalnie wykorzystać możliwości tego urządzenia. Co bardzo ważne „Wirtualna Scena Zbrodni” będzie wykorzystywana także podczas zajęć z uczniami podkarpackich szkół współpracujących z WSPiA – tłumaczy prof. Jerzy Posłuszny.

W planach rzeszowskiej uczelni jest opracowanie i wdrożenie kolejnych programów nauczania opartych o technologię VR.

– Artykuł powstał przy współpracy z Asseco DS.

Archiwum
Znaleźć sposób na nierówną walkę z korkami
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Archiwum
W Kujawsko-Pomorskiem uczą się od gwiazd Doliny Krzemowej
Archiwum
O finansach samorządów na Europejskim Kongresie Samorządów
Archiwum
Pod hasłem #LubuskieChallenge – Łączy nas przyszłość
Archiwum
Nie można zapominać o ogrodach, bo dzięki nim żyje się lepiej