Nawet na dziesięć lat młodzi mieszkańcy Płocka mogą wynająć mieszkanie od miasta w ramach programu „Mieszkania na start”. Pod tym hasłem miasto buduje lokale na wynajem dla ludzi młodych, chcących swoją przyszłość związać z Płockiem, których nie stać jeszcze na kupno własnego M lub z innych przyczyn nie chcą tego robić.

Program ruszył cztery lata temu. Do tej pory oddano do użytku dwa budynki łącznie z 31 lokalami. W obu inwestorem było Miejskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego, a część kosztów inwestycji pokryło dofinansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego. We wrześniu zostanie oddany blok przy ul. Kleeberga 1. Plany są jednak znacznie szersze, bo i potrzeby są ogromne.

W Płocku na mieszkanie komunalne lub socjalne czeka ponad 1,1 tys. osób. Dzięki programowi „Mieszkanie na start” młodzi płocczanie mogą szybciej dostać swój pierwszy lokal. Program adresowany jest do ludzi w wieku 18–35 lat. Pierwsza umowa podpisywana jest na pięć lat. Istnieje możliwość przedłużenia okresu najmu, jednak nie dłużej niż na dziesięć lat.

Mieszkania pozostają własnością gminy, co różni ten program od rządowego Mieszkania+.