Tradycja i nowoczesność

Tylko dwa opolskie samorządy wzięły udział w tegorocznym zestawieniu najlepszych miast i gmin.

Publikacja: 21.12.2017 02:00

Tradycja i nowoczesność

Foto: 123rf.com

W rankingu samorządów, przygotowywanym przez „Rzeczpospolitą” już od 13 lat, staramy się wyłuskać najlepiej zarządzane miasta i gminy w Polsce. Najlepiej zarządzane, to znaczy takie, które w oparciu o odpowiedzialną politykę finansową i wysoką jakość administracji potrafią dbać o rozwój kluczowych obszarów, takich jak dialog społeczny, kapitał ludzki oraz przedsiębiorczość.

Wzrost inwestycji

W tegorocznej edycji rankingu wśród ponad 200 sklasyfikowanych jednostek z całej Polski z województwa opolskiego znalazły się tylko dwa samorządy.

To miasto Opole, które w kategorii miast na prawach powiatu zajęło bardzo wysoką, czwartą pozycję w kraju. A także gmina Biała, która wśród gmin miejskich i wiejsko-miejskich uplasowała się na nieco bardziej odległym, 81. miejscu.

Opola nie trzeba mieszkańcom regionu przedstawiać, warto jednak zaznaczyć, że w naszym rankingu opolski samorząd bardzo dobrze wypadł zarówno w ocenie twardych wskaźników finansowych, jak w zakresie tzw. miękkich przedsięwzięć. Przykładowo w zeszłym roku udało się zwiększyć dochody budżetu o 81 mln zł w porównaniu z 2015 r., co było największym rocznym przyrostem na przestrzeni ostatnich lat. Z kolei wydatki na inwestycje to 96 mln zł, czyli aż o 35 proc. więcej niż rok wcześniej. Tymczasem większość samorządów w tym czasie doświadczyła głębokiej inwestycyjnej zapaści.

Zielone gminy

Opole może się też pochwalić sukcesami, jeśli chodzi o budowę infrastruktury społecznej, w tym oświatowej. Jak wynika z naszego rankingu, w mieście sukcesywnie przybywa miejsc w przedszkolach, a w szkołach udaje się realizować program cyfryzacji. Na 100 uczniów przypada 12 komputerów, a prawie 80 proc. szkół ma dostęp do szerokopasmowego internetu.

Prezydent Arkadiusz Wiśniewski podkreśla, że jego celem jest, by Opole było miastem nowoczesnym i atrakcyjnym dla biznesu i mieszkańców. – Chcemy być miastem zielonym, dobrze skomunikowanym, z piękną przestrzenią publiczną, w którym dobrze wykształceni mieszkańcy mogą korzystać z bogatej oferty kulturalnej oraz sportowo-rekreacyjnej – wylicza prezydent.

Z kolei Biała to małe miasteczko z dużymi tradycjami i bogatą historią. Jak zauważa burmistrz Białej Edward Plicko, brak własnych terenów inwestycyjnych powoduje brak zainteresowania inwestorów zewnętrznych, więc trzeba liczyć raczej na własne siły.

Gmina, położona ok. 12 km od słynnego, bajecznego pałacu w Mosznie, chce się więc rozwijać w kierunku turystyki i proekologicznego rolnictwa.

– Rozbudowywana jest ścieżka pieszo-rowerowa przy drodze 414 łączącej Białą z Moszną, a naszym pomysłem jest, aby tę ścieżkę poprowadzić przez centrum Białej w kierunku Prudnika i połączyć z czeskimi szlakami pieszo-rowerowymi i istniejącymi na trasie zamkami – opisuje Edward Plicko.

Planowana jest też rewitalizacja rynku, renowacja byłego kościoła ewangelickiego, remont wieży ciśnień i wieży wodnej, gdzie powstaną punkty widokowe.

Gmina sporo inwestuje w lokalną infrastrukturę, w 2018 r. będzie to 40 proc. budżetu. Chodzi zarówno o drogi (także dla transportu rolnego), jak i nową oczyszczalnię ścieków oraz sieć kanalizacji, a także lokalne boiska i świetlice.

Dlaczego tak mało

Dwa opolskie samorządy w naszym rankingu to bardzo mało. W kategorii miast na prawach powiatu wyjaśnienie jest proste: w regionie tylko Opole ma taki status.

Jeśli chodzi o gminy wiejskie, to niewiele z nich (tylko trzy na 36 w regionie) zaprosiliśmy do II etapu rankingu, ponieważ ich wyniki budżetowe na tle innych gmin w całej Polsce wypadły nieco gorzej.

Z kolei w przypadku gmin miejsko-wiejskich i miejskich ocena wskaźników budżetowych wypadła całkiem dobrze – wysłaliśmy ankiety do 11 gmin na 34 w regionie. Ale niewiele z nich zechciało stanąć w konkursowe szranki.

Opinia

Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola

Politykę długofalowego, zrównoważonego rozwoju Opola prowadzimy od kilku lat. Pochłania nas idea smart city, czyli nowoczesnego i innowacyjnego Opola przyjaznego mieszkańcom. Stawiamy na nowe technologie i zrównoważony transport. Nasz Park Naukowo-Technologiczny jest stale rozbudowywany. Realizujemy unikatowe w skali europejskiej przedsięwzięcia jak Instytut Fraunhofera, mamy nowoczesne i elastyczne uczelnie, na drogi w maju przyszłego roku wyjadą nowe niskoemisyjne autobusy. Elementem tej układanki są też dziesiątki kilometrów nowych ścieżek rowerowych i budowa centrów przesiadkowych. To oznacza czystsze powietrze i większe bezpieczeństwo. Hitem będzie inteligentne centrum zarządzania ruchem dla ponad 40 skrzyżowań, które dzięki światłowodowi sterowane będą komputerowo. Wartość miejskich projektów smart city to obecnie 300 mln zł. Stawiamy też na sport i oświatę, i takie działania, by młodzi mieszkańcy miasta i studenci chcieli tu zostać na stałe.

Archiwum
Znaleźć sposób na nierówną walkę z korkami
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Archiwum
W Kujawsko-Pomorskiem uczą się od gwiazd Doliny Krzemowej
Archiwum
O finansach samorządów na Europejskim Kongresie Samorządów
Archiwum
Pod hasłem #LubuskieChallenge – Łączy nas przyszłość
Archiwum
Nie można zapominać o ogrodach, bo dzięki nim żyje się lepiej