Płacą więcej, by miasta były czyste

Samorządy z regionu przeznaczają coraz więcej pieniędzy na utrzymanie porządku.

Publikacja: 25.09.2017 22:30

Miasta coraz bardziej dbają o czystość.

Miasta coraz bardziej dbają o czystość.

Foto: Fotolia

– Zwiększenie kwoty zaplanowanych wydatków spowodowane było rozszerzeniem terenów objętych stałym utrzymaniem – tłumaczy Andrzej Babiński z wydział rozwoju polityki społecznej Urzędu Miasta w Nysie.

W Kędzierzynie-Koźlu łączna kwota, jaka została zabezpieczona w budżecie na utrzymanie czystości i porządku na terenie miasta, wynosi 1,66 mln zł.

– Dotyczy to wszystkich działek i dróg należących do gminy – tłumaczy Mateusz Gajewski z ratusza w Kędzierzynie-Koźlu. Dodaje, że w 2016 r. kwota ta wynosiła niewiele mniej, a w 2015 – 1,55 mln zł.

– Zauważalny jest nieznaczny wzrost nakładów w latach 2016 i 2017. Wynika on z rozstrzygniętych przetargów na świadczenie usług utrzymania czystości i porządku na terenie gminy. Kwota zabezpieczona na ten cel w tym roku nie ulegnie zmianie – uważa Mateusz Gajewski.

Gmina Prudnik na utrzymanie czystości i porządku na rok 2017 zaplanowała środki w wysokości 810 tys. zł. – Taka sama kwota była zaplanowana w roku 2016, a w 2015 – 799 tys. zł – wylicza Karina Ostrowska z ratusza w Prudniku.

Dodaje, że zmiana kwoty nastąpiła w 2016 roku i wzrosła w związku z rozszerzeniem zakresu prac. – Zaplanowane środki na rok 2017 są wystarczające i nie ulegną zmianie w bieżącym roku – twierdzi urzędniczka.

A w Strzelcach Opolskich na utrzymanie czystości na ulicach i chodnikach przeznaczono w tym roku 370 tys. zł. Jak informują miejscowi urzędnicy, rok i dwa lata temu było to o 50 tys. zł mniej.

– Wzrost kwoty spowodowany był zawarciem nowej umowy, która była skutkiem przeprowadzonej inwentaryzacji powierzchni podlegających utrzymaniu w czystości i porządku. Inwentaryzacja wykazała konieczność zwiększenia częstotliwości sprzątania w centrum miasta – tłumaczą urzędnicy z ratusza w Strzelcach Opolskich.

Podkreślają, że wynikiem inwentaryzacji było również objęcie utrzymaniem nowo powstałych ulic i traktów pieszych. Zdaniem ratusza w Strzelcach Opolskich zaplanowana kwota jest wystarczająca i nie zostanie zwiększona, bowiem zapewnia to zawarta na ten rok umowa, według której wykonawca otrzymuje wynagrodzenie ryczałtowe, które jest niezależne od poniesionych kosztów.

Ratusz w Strzelcach Opolskich przypomina, że w latach 2015 i 2016 nie było konieczności zwiększenia środków zaplanowanych na utrzymanie w czystości terenów gminnych.

Na utrzymanie czystości i porządku Brzeg zaplanował w tym roku 4,2 mln zł, rok wcześniej było to 3,9 mln zł.

– Zgodnie ze stanem istniejącym nie przewidujemy zwiększenia środków na ten cel – mówi Jerzy Wrębiak, burmistrz Brzegu.

Przyznaje, że od 2016 roku miasto zwiększyło częstotliwość odbioru odpadów komunalnych dla mieszkańców nieruchomości zamieszkanych, a urząd wprowadził ich selektywną zbiórkę oraz bieżący odbiór wielkogabarytowych na zgłoszenia telefoniczne mieszkańców.

– W ramach opłaty śmieciowej zapewniamy wszystkim nieruchomościom zamieszkanym pojemniki lub worki na odpady komunalne dla wszystkich frakcji – tłumaczy burmistrz Wrębiak.

W tym roku Nysa na utrzymanie czystości zaplanowała 6,3 mln zł. Rok wcześniej było to 6,2 mln zł, a w 2015 roku – 5,6 mln zł.

– Różnica wynika m.in. z faktu zakończenia umowy w połowie 2016 roku na wywóz odpadów komunalnych i zawarcia nowej. Zaplanowane środki są wystarczające – uważa Andrzej Babiński. Dodaje, że dodatkowo z wydziału rozwoju infrastruktury na utrzymanie czystości w tym roku pójdzie 1,42 mln zł, w 2016 r. było to 1,32 mln zł, a w 2015 – 1,29 mln zł.

– Zwiększenie kwoty zaplanowanych wydatków powodowane było rozszerzeniem terenów objętych stałym utrzymaniem – tłumaczy urzędnik.

I zapewnia, że środki, które zostały przeznaczone na utrzymanie czystości i porządku w gminie Nysa, także są wystarczające. – Nie planujemy ich zwiększenia – podkreśla Andrzej Babiński.

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki: j.blikowska@rp.pl

– Zwiększenie kwoty zaplanowanych wydatków spowodowane było rozszerzeniem terenów objętych stałym utrzymaniem – tłumaczy Andrzej Babiński z wydział rozwoju polityki społecznej Urzędu Miasta w Nysie.

W Kędzierzynie-Koźlu łączna kwota, jaka została zabezpieczona w budżecie na utrzymanie czystości i porządku na terenie miasta, wynosi 1,66 mln zł.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Archiwum
Znaleźć sposób na nierówną walkę z korkami
Archiwum
W Kujawsko-Pomorskiem uczą się od gwiazd Doliny Krzemowej
Archiwum
O finansach samorządów na Europejskim Kongresie Samorządów
Archiwum
Pod hasłem #LubuskieChallenge – Łączy nas przyszłość
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Archiwum
Nie można zapominać o ogrodach, bo dzięki nim żyje się lepiej