Renowacja opolskiej katedry

Ruszył pierwszy od ponad 50 lat remont wnętrza najbardziej znanej opolskiej świątyni.

Publikacja: 25.09.2017 22:30

Początki opolskiej katedry sięgają przełomu X i XI wieku.

Początki opolskiej katedry sięgają przełomu X i XI wieku.

Foto: Fotolia

Inwestycja jest realizowana m.in. dzięki wsparciu środków unijnych. Katedra stara się o kolejne dotacje z programu operacyjnego „Infrastruktura i środowisko”.

Opolska świątynia pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego należy do najstarszych w mieście. – Niektóre fragmenty katedry to okres późnoromański datowany na przełom X i XI wieku. Kolejne wieki przyniosły rozbudowę katedry, jak również klęski, np. pożary – opowiada Jan Gamroth, kancelista parafii.

Pilna renowacja

Przyznaje, że świątynia wymaga się pilnej renowacji, bo stan murów wewnątrz i na zewnątrz jest katastrofalny: odpadające cegły, porastające mchy i porosty, kruszące się dachówki. Świątynia na swojej stronie internetowej ostrzega, że stan cegieł elewacji zagraża wręcz bezpieczeństwu osób przebywających w budowli, a kamienne maswerki okien w wyniku postępującego niszczenia kamienia tracą swoją formę rzeźbiarską.

Głównego remontu świątyni dotąd nie było. W latach 1964–1965 przeprowadzoną częściową renowację wnętrza, ale ścian zewnętrznych kościoła nigdy nie konserwowano. Pierwsze pilne prace na zewnętrznych murach ściany północnej i prezbiterium podjęto dwa lata temu. Później rozpoczęto też pierwsze prace na kościelnych wieżach. – Dotychczasowe roboty pochłonęły ok. 3 mln zł, z czego ok. 2 mln zł przekazało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a 1 mln zł pozyskała parafia – mówi Jan Gamroth.

Teraz remont wkracza do środka świątyni. Katedra pozyskała bowiem unijne wsparcie na ten cel z RPO.

– W 2016 roku parafia złożyła wniosek o dofinansowanie w ramach działania dziedzictwo kulturowe i kultura, który został rozpatrzony w czerwcu tego roku. Projekt katedry został wybrany do dofinansowania, a w sierpniu została podpisana umowa – mówi Violetta Ruszczewska, rzeczniczka marszałka województwa opolskiego.

Nie tylko katedra

Dodaje, że oprócz katedry wnioski o dofinansowanie złożyły jeszcze dwie inne parafie: pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Baborowie oraz pod wezwaniem św. Bartłomieja Apostoła w Jarnołtówku.

– Oba projekty zostały wybrane do dofinansowania i podpisano z nimi umowy – opowiada Violetta Ruszczewska.

Parafia z Baborowa dostała prawie 3 mln zł na prace konserwatorskie i restauratorskie przy zabytkowym drewnianym kościele cmentarnym św. Józefa wraz z przebudową oraz remontem Domu Katechetycznego w celu utworzenia Centrum Dialogu Kulturalnego i Społecznego w gminie Baborów.

Z kolei parafia z Jarnołtówka otrzymała 615 tys. zł na remont dachu, wymianę zniszczonego pokrycia kościoła na nowe z blachy miedzianej.

Z kolei opolska parafia katedralna na konserwację wnętrza świątyni otrzymała prawie 4 mln zł. W połowie września rozpoczął się demontaż ławek i przygotowanie obiektu do remontu.

Z tego powodu od 18 września tymczasowo msze święte zostały przeniesione do pobliskiego kościoła św. Sebastiana. Będą one tam odprawiane od poniedziałku do soboty. Sobotnia wieczorna i niedzielne będą odbywały się już normalnie w katedrze.

– Dzięki temu parafianie będą mogli zobaczyć postęp prac renowacyjnych filarów, ścian oraz sufitu. Poza tym nabożeństwa nie będą odprawiane w kurzu, a pracownicy wykonujący roboty nie będą musieli robić przerw, tylko będą mogli prowadzić prace renowacyjne od wczesnych godzin porannych po wieczorne – tłumaczy ks. Waldemar Klinger, proboszcz katedry. Taki stan potrwa trzy miesiące.

– Po etapie skuwania tynków chcemy na kilka miesięcy powrócić do katedry. Na bieżąco będziemy o tym informować – dodaje proboszcz.

Przyznaje, że obecnie zgromadzone środki – ok. 5 mln zł – wystarczą zaledwie na renowację dwóch ścian: północnej i południowej, od prezbiterium aż do chóru oraz na cały sufit. – Same prace z dotacji programu RPO rozpoczynamy od początku października, a potrwają one w sumie do połowy 2020 roku – mówi Jan Gamroth.

Szukają finansowania

Katedra walczy też o środki z programu operacyjnego „Infrastruktura i środowisko”. Parafia złożyła wniosek o wsparcie w wysokości ponad 10 mln zł, a jako wkład własny musi zdobyć 4 mln zł. Rozstrzygnięcie tego konkursu powinno nastąpić do końca września. Jeśli katedra dostanie dotacje, to pieniądze przeznaczy na renowację ścian zewnętrznych, wież oraz strychu, na którym ma być wyświetlana multimedialna prezentacja historii opolskiej świątyni.

Poza tym parafia chce też zagospodarować plac Katedralny, który ma zostać salonem Opola.

– Po przyznaniu funduszy prace zaplanowano na lata 2018–2022. W trakcie realizacji jest projekt z Czechami o wartości 800 tys. zł na zagospodarowanie poddasza katedry – zdradza Jan Gamroth.

Jak informuje Violetta Ruszczewska, w ramach Regionalnego Programu Województwa Opolskiego na lata 2014–2020 ze względu na wyczerpanie dostępnych środków nie będzie kolejnych naborów w obszarze dziedzictwa kulturowego i kultury.

– Zarząd województwa zrealizował w tym roku jeden konkurs na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru w regionie. Na ten cel przeznaczono 300 tys. zł – dodaje urzędniczka.

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki: j.blikowska@rp.pl

Inwestycja jest realizowana m.in. dzięki wsparciu środków unijnych. Katedra stara się o kolejne dotacje z programu operacyjnego „Infrastruktura i środowisko”.

Opolska świątynia pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego należy do najstarszych w mieście. – Niektóre fragmenty katedry to okres późnoromański datowany na przełom X i XI wieku. Kolejne wieki przyniosły rozbudowę katedry, jak również klęski, np. pożary – opowiada Jan Gamroth, kancelista parafii.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Archiwum
Znaleźć sposób na nierówną walkę z korkami
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Archiwum
W Kujawsko-Pomorskiem uczą się od gwiazd Doliny Krzemowej
Archiwum
O finansach samorządów na Europejskim Kongresie Samorządów
Archiwum
Pod hasłem #LubuskieChallenge – Łączy nas przyszłość
Archiwum
Nie można zapominać o ogrodach, bo dzięki nim żyje się lepiej