Arena wiedzy i niezwykłych pomysłów

Zarząd Stadionu Miejskiego w Białymstoku ma ambicje daleko wykraczające poza sport.

Publikacja: 18.09.2017 21:00

Oferta laboratorium ma m.in. poszerzać programy nauczania.

Oferta laboratorium ma m.in. poszerzać programy nauczania.

Foto: materiały prasowe

Obok firmy Photon Entertainment, produkującej roboty zabawki (piszemy o nich w tekście powyżej), na terenach białostockiego stadionu siedzibę znajdzie „Laboratorium młodego mistrza i odkrywcy”, czyli miejscowe centrum nauki. Laboratorium zajmie ponad 3 tysiące metrów kwadratowych w dwóch istniejących już budynkach.

W pierwszym znajdzie się „Strefa małego odkrywcy”, przygotowana dla najmłodszych (do dziesięciu lat). Gospodarzami będą tu Zmysłek i Majka Pytajka – animatorzy i ambasadorowie tej części centrum. Wizualizacje postaci chłopca i dziewczynki wybrano w konkursie rozstrzygniętym na początku roku. Zmysłek to chodzący omnibus, który ma wyostrzone wszystkie zmysły. Najszybciej rozpozna truciznę czy podejrzany zapach, wyczuje zagrożenie i zaprowadzi tam, gdzie jest bezpiecznie. Z kolei wiecznie uśmiechnięta buzia Majki Pytajki przyciąga do niej wielu przyjaciół, bo jest ciekawska i zadaje nieskończenie wiele pytań.

Drugi z budynków pomieści wystawę główną przeznaczoną dla młodzieży i dorosłych oraz laboratoria. Organizatorzy zapowiadają eksperymenty, gry zespołowe i zajęcia warsztatowe m.in. z elektromotoryki, robotyki i energetyki.

– Ośrodek ma popularyzować wiedzę, innowacje i nowoczesne technologie w przystępny i ciekawy sposób. Ale przede wszystkim ma inspirować do odkrywania otaczającego nas świata przez eksperymentowanie – zapowiedział wicemarszałek województwa podlaskiego Maciej Żywno.

W podlaskich szkołach brakuje specjalistycznych pracowni, w których dzieci mogłyby rozwijać umiejętności techniczne. Oferta Laboratorium ma poszerzyć i uzupełnić programy nauczania. Projekt zakłada również współpracę z uczelniami, np. przy organizacji warsztatów, pokazów naukowych.

Ośrodkiem będzie zarządzać Białostocki Park Naukowo-Technologiczny. Zadanie świetnie wpisuje się w misję jednostki, której celem jest tworzenie infrastruktury sprzyjającej innowacyjności lokalnych i regionalnych przedsiębiorstw oraz zwiększenie atrakcyjności miasta dla pozyskania inwestycji opartych na nowoczesnych technologiach.

Laboratorium młodego mistrza i odkrywcy ma kosztować 25,4 mln zł. Znaczna część środków – 17,4 mln zł – będzie pochodzić z funduszy Unii Europejskiej (Regionalny Program Operacyjny Województwa Podlaskiego 2014–2020). Białostockie centrum nauki ma powstać do października 2019 r.

Archiwum
Znaleźć sposób na nierówną walkę z korkami
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Archiwum
W Kujawsko-Pomorskiem uczą się od gwiazd Doliny Krzemowej
Archiwum
O finansach samorządów na Europejskim Kongresie Samorządów
Archiwum
Pod hasłem #LubuskieChallenge – Łączy nas przyszłość
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Archiwum
Nie można zapominać o ogrodach, bo dzięki nim żyje się lepiej