Urząd, który rozdziela środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego, uruchomił aplikację ostatniego sierpnia. – Fundusze europejskie na pierwszy rzut oka wydają się niedostępne, skomplikowane i trudne do zrozumienia. Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu mieszkańców województwa i chcąc im przybliżyć możliwości czerpania ze środków w ramach funduszy europejskich, stworzyliśmy takie innowacyjne rozwiązanie – tłumaczy Arnold Lorenc z wydziału informacji i komunikacji społecznej Urzędu Marszałkowskiego. Dodaje, że dzięki niej, nie przeglądając całej dokumentacji konkursowej, w czterech prostych ruchach użytkownik jest w stanie znaleźć odpowiadające jego oczekiwaniom środki finansowe z dotacji unijnych. ©?

Najpierw trzeba określić, jako kto szukamy informacji: czy jako osoba fizyczna, firma czy instytucja, później, na jaki cel potrzebne jest wsparcie. To pozwala dotrzeć do listy konkursów oraz innych danych na temat RPO. Aplikacja pozwala też uzyskiwać informacje za pomocą wiadomości „push” – czyli SMS-a wraz z linkiem do danego konkursu. W taki sposób będą przekazywane informacje o ogłoszeniu naborów, wyniki konkursów czy też zaproszenia na spotkanie informacyjne.

Bezpłatną aplikację można pobrać na telefon lub tablet ze sklepów internetowych systemu Android i Apple (play i appstore) pod nazwą rpo.lodzkie.pl.

Na terenie województwa łódzkiego działa pięć punktów informacyjnych funduszy europejskich. – W razie potrzeby ich pracownicy mogą podjechać do grupy zainteresowanych osób i udzielić informacji o dotacjach czy konkursach – mówi Joanna Blewąska-Kołodziejczak, rzecznik marszałka województwa łódzkiego.