Naprawią drogi po nawałnicach

Ponad 17 milionów złotych na naprawy dróg trafiło z MSWiA do 40 świętokrzyskich samorządów.

Publikacja: 27.08.2017 21:00

Uzdrowisko Busko-Zdrój otrzyma 1,84 mln zł. Chce za to wyremontować pięć lokalnych dróg.

Uzdrowisko Busko-Zdrój otrzyma 1,84 mln zł. Chce za to wyremontować pięć lokalnych dróg.

Foto: Rzeczpospolita, Piotr Guzik

W sumie dzięki tym środkom uda się naprawić 91 odcinków lokalnych tras, czyli ok. 64 km dróg, które na naprawę czekają nawet od kilkudziesięciu miesięcy.

Kilka tygodni temu wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek wręczyła promesy dla 40 jednostek samorządu terytorialnego. W sumie na realizację zadań związanych z usuwaniem skutków klęsk żywiołowych gminy i powiaty otrzymały ponad 17,1 mln zł.

Wartość kosztorysowa zadań przewidzianych do realizacji w ramach tej kwoty sięga 27 mln zł. Różnica to wkład własny i zostanie pokryta ze środków jednostek samorządu terytorialnego.

Trasy ważne dla lokalnego ruchu

Pieniądze zostaną przeznaczone na realizację kolejnych 91 zadań związanych z przebudową bądź remontem dróg gminnych i powiatowych, które zostały uszkodzone w wyniku klęsk żywiołowych w latach 2013–2016. Łącznie zostanie odbudowanych ok. 64 km dróg.

Z przyznanych 17 mln zł ponad 3,1 mln zł trafi do powiatów, 13,6 mln zł do gmin, a dodatkowo za ponad 300 tys. zł uda się zabezpieczyć dwa wąwozy lessowe. Przyznane pieniądze pomogą w naprawie niewielkich, ale bardzo zniszczonych i ważnych lokalnie dróg, które służą wielu mieszkańcom.

Kwotę 1,84 mln zł otrzyma Busko-Zdrój, które chce wyremontować pięć lokalnych dróg. Najdłuższy, 1,5-kilometrowy odcinek leży na trasie Mikułowice–Kolonia Wschodnia. Niewiele krótszy jest Nowa Grabda–U Granicy. A najkrótszy, bo 440-metrowy, będą miały remontowana trasa Balice–Góry–Palonki oraz ulica Mikułowicka w Busku-Zdroju.

– Drogi te są obecnie w złym stanie technicznym. Nawierzchnia jest spękana, a zamulone i zniszczone rowy utrudniają odbiór wód opadowych – wylicza Anna Janas, naczelnik wydziału rozwoju strategicznego, inwestycji i drogownictwa w urzędzie miasta.

Dodaje, że korzystanie dziś z tych dróg jest utrudnione zarówno dla komunikacji jak i mieszkańców. Busko-Zdrój planuje rozpoczęcie remontów we wrześniu.

– Otrzymana pomoc w wysokości ok. 80 proc. kosztów kwalifikowanych jest dużym wsparciem dla naszej gminy. Dzięki otrzymanym środkom jesteśmy w stanie wyremontować zniszczone drogi – mówi naczelnik Janas.

Ponad 1,6 mln zł trafi do gminy Skarżysko-Kamienna na przebudowę ulicy Pogodnej zniszczonej podczas intensywnych opadów w 2013 r.

Dzięki wsparciu samorząd Kazimierzy Wielkiej wyremontuje pięć dróg, m.in. w Zagórzycach i Nadgórzankach.

Prawie 1,2 mln zł na aż siedem inwestycji otrzymały władze Nowego Korczyna. Gmina m.in. przebuduje drogi z miejscowości Czarkowy do Kociny oraz na odcinku Kawęczyn–Podstrumienie–Brzostków, które zostały zniszczone przez ulewne deszcze w 2015 r.

Z kolei 965 tys. zł trafiło do Pacanowa. Tam dzięki tym środkom uda się odbudować pięć fragmentów dróg gminnych.

Pacanów chce naprawić siedem zniszczonych odcinków dróg. Wśród nich są trasy gminne: Zborówek „Lesisko”, Zborówek Nowy „Zarowie”, Zborówek „Patrówka” czy drogi Pacanów–Kwasów, Sroczków–Pacanów, Wójcza w kierunku Wójeczki oraz trasy przez wieś Zborówek Stary.

– Drogi te zostały uszkodzone podczas nawalnych deszczy w 2016 r., a część jeszcze w 2013 r. – poinformował nas Urząd Gminy w Pacanowie.

Urzędnicy podkreślają, że obecnie te trasy są w złym stanie technicznym, a promesa pozwoli na szybką odbudowę zniszczonych fragmentów.

– Bez niej gmina Pacanów nie byłaby w stanie sfinansować odbudowy zniszczonej infrastruktury w tak krótkim okresie – tłumaczą przedstawiciele urzędu. Dodają, że prace remontowe na wymienionych odcinkach prowadzone będą w październiku i listopadzie. Na terenie gminy Pacanów pozostały jeszcze do odbudowy odcinki drogowe zniszczone podczas nawalnych deszczy z lat 2013, 2014 oraz 2016 o łącznej długości 6,6 km.

Spośród powiatów m.in. blisko 1 mln zł otrzymał powiat ostrowiecki, który dzięki rządowej dotacji wyremontuje dwukilometrowy odcinek ulicy Iłżeckiej w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Wsparcie sięga już 50 mln zł

To była czwarta tura pieniędzy przekazanych w tym roku przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) województwu świętokrzyskiemu. W sumie do regionu trafiło dotąd 48 mln zł.

Świętokrzyskie samorządy ubiegały się o dotacje w sumie na 334 inwestycje związane z modernizacją dróg zniszczonych w poprzednich latach. Wsparcie otrzymały dotychczas 234 inwestycje z listy.

Pozostałe samorządy być może dostaną pieniądze z oszczędności po dotychczasowych przetargach lub z kolejnych dotacji ministerialnych.

Poza tym samorządy czekają na wsparcie na drogi, które zostały zniszczone podczas tegorocznych ulew. Tylko sama gmina Pacanów jest w trakcie szacowania rozmiaru tych szkód.

– Przy dalszym wsparciu MSWiA w podobnej wysokości jak w bieżącym roku uszkodzenia dróg powinny zostać usunięte w okresie dwóch–trzech lat. Bez tego wsparcia proces ten znacznie się wydłuży – przyznają urzędnicy z Pacanowa.

Po tegorocznych majowo-czerwcowych nawalnych deszczach Urząd Miasta w Busku-Zdroju zgłosił do Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach uszkodzenie łącznie 15,5 km dróg w ramach oceny skutków klęsk żywiołowych.

– Ich kompleksowy remont może zostać przeprowadzony po wcześniejszym uzyskaniu wsparcia finansowego z MSWiA – tłumaczy naczelnik Janas.

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki: j.blikowska@rp.pl

W sumie dzięki tym środkom uda się naprawić 91 odcinków lokalnych tras, czyli ok. 64 km dróg, które na naprawę czekają nawet od kilkudziesięciu miesięcy.

Kilka tygodni temu wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek wręczyła promesy dla 40 jednostek samorządu terytorialnego. W sumie na realizację zadań związanych z usuwaniem skutków klęsk żywiołowych gminy i powiaty otrzymały ponad 17,1 mln zł.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Archiwum
Znaleźć sposób na nierówną walkę z korkami
Archiwum
W Kujawsko-Pomorskiem uczą się od gwiazd Doliny Krzemowej
Archiwum
O finansach samorządów na Europejskim Kongresie Samorządów
Archiwum
Pod hasłem #LubuskieChallenge – Łączy nas przyszłość
Archiwum
Nie można zapominać o ogrodach, bo dzięki nim żyje się lepiej
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy