Zainspirować do odkrywania talentów

Artystyczne Lato u Kossaków zaskakuje już od lat. W tegorocznej edycji dominować będą wątki związane z Witkacym.

Publikacja: 11.07.2017 22:30

Lato u Kossaków ma łączyć historię z nowoczesnością.

Lato u Kossaków ma łączyć historię z nowoczesnością.

Foto: materiały prasowe

Z daleka od komercji, bez większych nakładów na promocję – tak można w największym skrócie opisać, co przyświeca organizatorom cyklu wydarzeń dla dzieci i dorosłych. Co wyróżnia Centrum Kultury i Sztuki Dwór Kossaków na tle podobnych miejsc? Przede wszystkim wszechobecny duch Zofii Kossak-Szatkowskiej.

Działają w Górkach Wielkich w Beskidzie Śląskim. Idąc z duchem czasu, nie zapominają o przeszłości. Twarzą tego miejsca jest Anna Fenby Taylor – wnuczka wybitnej pisarki. To ona ocaliła to miejsce i dała impuls do rozwoju. Dziś działa tu fundacja imienia znanej literatki, centrum kultury, schronisko. A co roku w okresie wakacyjnym odbywa się Artystyczne Lato u Kossaków.

– Praktycznie od początku istnienia fundacji wiedzieliśmy, że prowadzone przez nas muzeum potrzebuje aktywności kulturalnej. Chcieliśmy nawiązywać do chrześcijańskich wartości – wyjaśnia pani Ania.

Ideą artystycznego lata jest inspirowanie innych do odkrywania talentów, temu służą organizowane tu warsztaty. Początkowo odbywały się tylko w plenerze. Obecnie centrum kultury funkcjonuje w zaadaptowanych ruinach dworu pisarki i wkomponowanym w nie nowym budynku. Zwiedzający mają do dyspozycji nowoczesną przestrzeń, a także multimedialną ekspozycję. Wszystko znajduje się w otoczeniu zabytkowego parku.

Kto raz tu trafił, chętnie wraca. – To absolutny fenomen w skali Śląska Cieszyńskiego. Najbardziej nowoczesny, merytorycznie apolityczny, ośrodek kultury, który jeszcze nie odkrył wszystkich swoich możliwości. Widać tu przede wszystkim ciężką pracę, ale także towarzyszący jej autentyzm i zaangażowanie w sprawę, a nie w stanowiska – zauważa Bugusław Słupczyński, twórca teatralny i animator kultury, który w tym roku reżyserował tu spektakl wieńczący warsztaty teatralne.

– Spektakl cieszył się ogromnym zainteresowaniem. To przykład teatru zaangażowanego, w którym odbiorca też uczestniczy. Całe artystyczne lato to ewenement w skali regionu – podkreśla Szymon Krupka z pobliskich Ochab, bywalec organizowanych tu wydarzeń.

Co roku organizatorzy starają się przywoływać postacie związane z góreckim dworem. Tegoroczna edycja przepełniona jest wątkami związanymi z Witkacym, który wielokrotnie w tym miejscu gościł.

– To właśnie tu przypomniano po latach wielki, harcerski etos pracy Aleksandra Kamińskiego, twórcy pobliskiej szkoły instruktorów harcerskich – przypomina Słupczyński.

W każdym punkcie bogatego programu można dostrzec starania organizatorów łączenia historii z nowoczesnością. – Dla mnie to miejsce niesamowicie inspirujące, przede wszystkim za sprawą Zofii Kossak, jej duch jest tutaj wyczuwalny. Wszystko, co tu się dzieje, przypomina o ważności dworu i jego mieszkańców w historii regionu i Polski – podkreśla Szymon Krupka.

W trakcie tegorocznego Artystycznego Lata u Kossaków warsztaty i wydarzenia udostępniane są bezpłatne. Widowiskowo zapowiada się m.in. plener rzeźbiarski. Program ułożony jest z myślą zarówno o najmłodszych, jak i dorosłych. Na warsztaty, z racji ograniczonej liczby miejsc, obowiązują jednak wcześniejsze zapisy.

Szczegółowy program znaleźć można na stronie:

Archiwum
Znaleźć sposób na nierówną walkę z korkami
Archiwum
W Kujawsko-Pomorskiem uczą się od gwiazd Doliny Krzemowej
Archiwum
O finansach samorządów na Europejskim Kongresie Samorządów
Archiwum
Pod hasłem #LubuskieChallenge – Łączy nas przyszłość
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Archiwum
Nie można zapominać o ogrodach, bo dzięki nim żyje się lepiej
Archiwum
Innowacje wkraczają na miejskie przejścia dla pieszych