Walka o artystyczną rewitalizację miasta i jego dzielnic

Gdańska FETA, festiwal teatrów plenerowych i ulicznych, który ożywia miejskie przestrzenie, potrwa od 13 do 16 lipca. Gwiazdą będzie Biuro Podróży.

Publikacja: 10.07.2017 23:00

FETA przyciągnęła w 2016 r.  ok. 30 tys. widzów

FETA przyciągnęła w 2016 r. ok. 30 tys. widzów

Foto: materiały prasowe

– Po dwóch latach spędzonych w Forcie Góry Gradowej i na placu Zebrań Ludowych nasz festiwal wraca do poprzedniej lokalizacji – powiedział Szymon Wróblewski, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA. – W połowie lipca teatry plenerowe i uliczne znów będą gościć w gdańskich bastionach, opływie Motławy i na Starym Przedmieściu w Gdańsku.

Szymon Wróblewski podkreśla, że wyprowadzając się ze Starego Przedmieścia, robił to tymczasowo.

– Dziś FETA swoim rozmachem i wciąż rosnącym zainteresowaniem wśród mieszkańców stoi przed kolejnymi wyzwaniami – powiedział.

– Festiwal musi, powinien wręcz, swoim zasięgiem rewitalizować większe tereny miasta. Dlatego właśnie nadchodząca edycja została zaplanowana w dwóch dzielnicach: na Starym Przedmieściu i sąsiadującym z nim Dolnym Mieście w Gdańsku, czego wymaga od nas strategia rozwoju miasta – dodał.

Nazwę festiwalu trzeba rozumieć, uwzględniając wszystkie jej znaczenia: nie chodzi tylko o występy w plenerze i na ulicach, ale też dawanie dzielnicom bodźca do zmian, wspieranie i poszerzanie działań rewitalizujących miasto oraz aktywizujących lokalną społeczność poprzez spotkania z artystami i gośćmi-widzami. Festiwal wykorzystuje tkankę miejską w nowy sposób. Organizatorzy dobierają spektakle tak, by ukazać potencjał zwykłych miejsc. Park przestaje być jedynie zielonym terenem, a staje się areną do działań teatralnych, zbiornik retencyjny przekształca się w ważny element spektaklu teatralnego. FETA każdego dnia oferuje do kilkudziesięciu prezentacji, bywa, że granych jednocześnie w różnych lokalizacjach. W 2016 r. przyciągnęły 30 tys. osób.

W tym roku festiwal otworzy spektakl „Mane, Tekel, Fares” przygotowany przez gospodarzy, czyli Teatr FETA. Zostanie pokazany na dziedzińcu Akademii Sztuk Pięknych – zainspirowany „Sądem Ostatecznym” Hansa Memlinga, najcenniejszym eksponatem Muzeum Narodowego w Gdańsku. W bogatej plastycznej formie padną pytania, co dla współczesnego człowieka znaczą takie słowa, jak „piekło” i „niebo”. Tak jak na obrazie flamandzkiego mistrza anioły będą kolorowe, z pięknymi skrzydłami pokrytymi pawiami piórami. Rozpocznie się walka dobrego ze złem, walka o każdą duszę. Baczenie na wszystko będzie miał złoty Archanioł Michał, na którego wadze można sprawdzić wartość duszy, wartość ludzkiego żywota.

Tymczasem 14 i 15 lipca na boisku na Jałmużniczej zaprezentowany zostanie słynny spektakl poznańskiego Biura Podróży „Silence. Cisza w Troi”. Kontekst przedstawienia tworzą zatrważające rzezie i czystki dokonujące się na Bliskim Wschodzie, których rezultatem jest masowy exodus ludności w bezpieczniejsze miejsca. Biuro Podróży opowiada o nich – o uchodźcach.

Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA odbywa się cyklicznie od 1997 roku. Po raz pierwszy miał miejsce w trakcie obchodów 1000-lecia Gdańska.

Organizatorem jest „Plama” Gdański Archipelag Kultury. Pierwszą szefową była do 2011 roku Elwira Twardowska, potem zastąpił ją Szymon Wróblewski.

Archiwum
Znaleźć sposób na nierówną walkę z korkami
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Archiwum
W Kujawsko-Pomorskiem uczą się od gwiazd Doliny Krzemowej
Archiwum
O finansach samorządów na Europejskim Kongresie Samorządów
Archiwum
Pod hasłem #LubuskieChallenge – Łączy nas przyszłość
Archiwum
Nie można zapominać o ogrodach, bo dzięki nim żyje się lepiej