Ulica Piotrkowska, jako pierwsza w Polsce, ma własną aplikację na smartfony. – To mobilny i wygodny przewodnik po miejscu znanym w Polsce i za granicą, tu wciąż się coś dzieje i warto, by i mieszkańcy, i turyści o tym wiedzieli – tłumaczy Piotr Kurzawa, menedżer ulicy Piotrkowskiej w Urzędzie Miasta Łodzi.

Aplikacja została uruchomiona dwa tygodnie temu. Dostępne informacje są podzielone na cztery części. Pierwsza z nich „Na Piotrkowskiej” jest bogatą bazą wszystkich obiektów prowadzących działalność wzdłuż ponaddwukilometrowego odcinka ulicy. Są tam informacje o ofercie handlowej, gastronomicznej, rozrywkowej, kulturalnej czy usługowej. Po wyszukaniu wybranej firmy można na mapie zobaczyć, w której części Piotrkowskiej się znajduje, czy też przejść na jego stronę internetową. Z kolejnej można dowiedzieć się wszystkiego na temat atrakcji ulicy, jej historii i tego, co warto na niej zobaczyć. Są tam m.in. historie zabytkowych kamienic, opisy Alei Gwiazd czy pomników. Na mapie można znaleźć praktyczne informacje, gdzie są bankomaty, postoje taxi, przystanki MPK, najbliższe parkingi, stacje roweru miejskiego czy toalety. W sumie aplikacja kataloguje 1034 miejsca, w tym 724 podmioty gospodarcze. Jest też kalendarium, w którym podano, jakie wydarzenia będą miały miejsce na deptaku w najbliższym czasie.

Aplikacja bierze pod uwagę lokalizację użytkownika. Sama dobierze informacje o lokalach, usługach i wydarzeniach znajdujących się w okolicy, w której znajduje się właściciel smartfona. – Cała treść dostępna jest także offline, co pozwala obejść ewentualne problemy z transferem danych – przekonuje jej twórca Jan Ekiel.

Innowacyjny projekt dla Piotrkowskiej przygotowany został przez Łódzkie Centrum Wydarzeń i software house Liki Mobile Solutions. Prace nad nią trwały ok. pół roku. Pracownicy zespołu obsługi ul. Piotrkowskiej przez dwa miesiące zbierali informacje o działających na deptaku firmach, które później zamieszczono w aplikacji. Na razie oni zajmują się wprowadzaniem uaktualnień. Aplikacja jest bezpłatna, dostępna dla smartfonów z systemem Android oraz Ios. Można ją pobrać z Google Play oraz App Store. Zawarte w niej informacje są aktualizowane na bieżąco. W przyszłości ma objąć całą Piotrkowską od pl. Wolności do pl. Niepodległości, a także przecznice słynnego deptaka.