Miliony na mieszkania i drogi

Infrastruktura jest ważna dla samorządów, ale coraz częściej stawiają one także na kulturę, oświatę czy sport.

Publikacja: 10.01.2017 00:00

W 2016 r. ruszył remont budynku ratusza w Sopocie. Inwestycja będzie kosztowała 26 mln złotych.

W 2016 r. ruszył remont budynku ratusza w Sopocie. Inwestycja będzie kosztowała 26 mln złotych.

Foto: Urząd Miasta w Sopocie

W Sopocie w 2016 r. wydatki miasta wyniosły ok. 255 mln zł, w tym majątkowe ok. 42 mln zł. W 2017 r. wydatki planowane są w wysokości 303 mln zł, z czego wydatki majątkowe – blisko 65 mln zł (21 proc).

– Miasto będzie finansować w tym roku planowane inwestycje ze środków własnych, ze środków pozyskanych z emisji obligacji, a także np. z programów unijnych – mówi Magdalena Jachim, rzecznik Sopotu. W ub. roku w kurorcie najważniejszą inwestycją było doprowadzenie ciepła sieciowego do sopockich osiedli, co kosztowało 50 mln zł.

– Mieszkańcy zyskali niższe rachunki za ogrzewanie oraz większy komfort, a miasto ma gwarancję bezpieczeństwa dostaw – mówił Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. W osiem miesięcy powstała nowa sieć ciepłownicza o długości 17 km, która obejmuje ponad 100 budynków i niemal 6000 mieszkań.

Mieszkanie dla młodych

W 2016 r. w kurorcie rozpoczęto budowę nowych mieszkań komunalnych z myślą o młodych sopockich rodzinach. Program ten realizowany jest już od ponad 12 lat. – We wrześniu 2016 r. rozpoczęliśmy budowę budynku mieszkalnego przy ul. Malczewskiego 29 z przeznaczeniem dla 60 rodzin. Szacunkowy koszt budowy to 12,8 mln zł netto – mówi Magdalena Jachim.

W 2016 r. ruszył remont budynku ratusza w Sopocie. Koszt całej inwestycji szacowany jest na około 26 mln złotych. Na razie prowadzone są prace związane ze wzmocnieniem fundamentów. Zgodnie z harmonogramem wybór wykonawcy remontu powinien nastąpić najpóźniej w lipcu 2017 r. W tym roku Sopot będzie kontynuować projekt budownictwa komunalnego. 13,5 mln zł przeznaczono na budowę mieszkań komunalnych przy ul. Świemirowskiej i Malczewskiego. Na modernizacje oraz remonty w budynkach i lokalach komunalnych – 3,5 mln zł.

Na bieżące utrzymanie i naprawy dróg powiatowych i gminnych ma pójść 2,8 mln zł, a na inwestycje w sopocką infrastrukturę drogową (remonty ulic, chodników, przebudowa skrzyżowań, modernizacja kładki) zaplanowano 5,6 mln zł.

Miasto pozyska niemal 8 mln zł środków unijnych, głównie na projekty związane z podnoszeniem jakości sopockiej oświaty, wsparciem dla osób wykluczonych oraz rewitalizację budynków i terenów zielonych. Już w 2018 r. przy ul. Goyki oraz w parku Północnym powstanie nowe sopockie centrum kultury i sztuki. – Wprowadzenie do zrewitalizowanych obiektów nowych funkcji (Art Inkubatora i biblioteki publicznej) umożliwi przepływ idei między artystami, odbiorcami sztuki i przedstawicielami zawodów kreatywnych oraz pozwoli na inkubowanie nowych projektów artystycznych i kulturalnych, a teren wokół willi i park Północny zostaną przystosowane do pełnienia funkcji galerii – mówi Magdalena Jachim.

Sport dla gdynian

W 2016 r. w Gdyni powstała hala sportowa przy VII LO. Budynek sali gimnastycznej ma ponad 3,7 tys. mkw. powierzchni. Koszt tej inwestycji to 7,2 mln zł.

W mieście powstała także pętla trolejbusowa na osiedlu Fikakowo, co usprawniło komunikację tej dzielnicy z pozostałą częścią miasta. Poza tym przebudowano tam kanalizację sanitarną, deszczową oraz sieci wodociągowe i teletechniczne. Konieczna była budowa punktów ładowania baterii trolejbusów. Postawiono wiaty przystankowe oraz pomieszczenie socjalne dla kierowców. Kosztowało to 1,2 mln zł.

Inną miejską inwestycją była fontanna i rewitalizacja pl. Kaszubskiego. Została usytuowana między ul. Wójta Radtkego i Jana z Kolna.

– Fontanna to 30 dysz, które tryskają wodą z poziomu chodnika, ale dodatkowo słupy wody będą podświetlane różnymi kolorami – mówi Sebastian Drausal, rzecznik Gdyni.

Wśród planów na 2017 rok jest rewitalizacja terenów dzielnicy Chylonia, m.in. ulicy Zamenhoffa za 7 mln zł, rozbudowa skrzyżowania ul. 10 Lutego z ulicami Dworcową i Podjazd oraz budowa kładki pieszo-rowerowej nad ul. Podjazd za 15,8 mln zł czy budowa lodowiska za 10 mln zł. – W tym roku miasto przeznaczy na inwestycje ok. 200 mln zł – mówi Sebastian Drausal.

Lepsza komunikacja

Władze Gdańska z ważnych inwestycji 2016 r. wyliczają tunel pod Martwą Wisłą za 880 mln zł. – To ważna z punktu widzenia miasta inwestycja infrastrukturalna. Port Gdańsk uzyskał funkcjonalne połączenie drogowe pomiędzy tzw. portem zewnętrznym i wewnętrznym, możliwość elastycznego wykorzystywania potencjału całego Portu i jego zdolności przeładunkowych – mówi Dariusz Wołodźko z biura prasowego Gdańska.

Poza tym ruch samochodowy obsługujący kierunek warszawski i odbywający się dotychczas tylko i wyłącznie przez śródmieście Gdańska, realizowany jest obecnie w dużej mierze za pośrednictwem tunelu, co zmniejszyło zapełnienie ulic śródmieścia w szczycie. Tunel drogowy pod Martwą Wisłą to technicznie dwa równoległe tunele o długości 1,1 km, w których znajdują się jezdnie o dwóch pasach ruchu dla każdego kierunku.

Gdańsk chwali się też budową Centrum Sportu Młodzieżowego GOKF przy al. Grunwaldzkiej 244 (I etap). Wybudowano tam arenę sportową z boiskiem do gry w piłkę nożną, 8-torową bieżnię, boisko treningowe, trybuny czy towarzyszącą infrastrukturę techniczno-sportową. Koszt całkowity to blisko 13 mln zł.

Jak mówi Dariusz Wołodźko, urząd miejski przystąpił już do przygotowywania II etapu projektu, czyli budowy zaplecza rozgrzewkowego dla areny lekkoatletycznej GOKF. W grudniu zawarta została umowa na opracowanie koncepcji projektowej.

W tym roku ma się zakończyć budowa mostu zwodzonego w ciągu drogi wojewódzkiej nr 501 nad Martwą Wisłą w Gdańsku Sobieszewie warta 58 mln zł (do użytku ma być oddana na początku 2018 r.). – Obiekt zastąpi przestarzały most pontonowy, który utrudnia ruch kierowcom, ale również stanowi dużą przeszkodę dla żeglarzy – mówi Dariusz Wołodźko.

Trwa też budowa zwodzonej kładki pieszej przez Motławę na wyspę Ołowiankę. Termin zakończenia robót zaplanowano na koniec maja. Inwestycja kosztuje 8,3 mln zł, z czego dotacja z urzędu marszałkowskiego to 2,2 mln zł.

W Sopocie w 2016 r. wydatki miasta wyniosły ok. 255 mln zł, w tym majątkowe ok. 42 mln zł. W 2017 r. wydatki planowane są w wysokości 303 mln zł, z czego wydatki majątkowe – blisko 65 mln zł (21 proc).

– Miasto będzie finansować w tym roku planowane inwestycje ze środków własnych, ze środków pozyskanych z emisji obligacji, a także np. z programów unijnych – mówi Magdalena Jachim, rzecznik Sopotu. W ub. roku w kurorcie najważniejszą inwestycją było doprowadzenie ciepła sieciowego do sopockich osiedli, co kosztowało 50 mln zł.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Archiwum
Znaleźć sposób na nierówną walkę z korkami
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Archiwum
W Kujawsko-Pomorskiem uczą się od gwiazd Doliny Krzemowej
Archiwum
O finansach samorządów na Europejskim Kongresie Samorządów
Archiwum
Pod hasłem #LubuskieChallenge – Łączy nas przyszłość
Archiwum
Nie można zapominać o ogrodach, bo dzięki nim żyje się lepiej