Ecodriving – ekologicznie i ekonomicznie

Ponad 1600 kierowców wzięło już udział w Poznaniu w bezpłatnych szkoleniach pod hasłem „Ecodriving bezpiecznego Poznania”. Kończy się właśnie szósta edycja tego projektu. Dla Poznania, w którym liczba samochodów na 1000 mieszkańców jest wyższa niż w Berlinie, ograniczenie emisji dwutlenku węgla powstałej ze spalin samochodowych, staje się powoli koniecznością.

Publikacja: 08.12.2016 14:09

Ecodriving – ekologicznie i ekonomicznie

Foto: www.sxc.hu

Założenia ecodrivingu zostały sformułowane w latach 90-tych w Szwajcarii i Finlandii. Ecodriving jest sposobem kierowania pojazdem, który gwarantuje nie tylko oszczędności paliwa i zmniejszenie emisji spalin, ale także oszczędności w wydatkach na wolniej zużywających się podzespołach pojazdu – zwłaszcza elementów układu hamulcowego i opon. Istotne jest także zmniejszenie ryzyka wypadku, dzięki mniej agresywnej i bardziej przewidującej jeździe.

Celem projektu „Ecodriving bezpiecznego Poznania”, który zainicjowany został w 2009 roku, jest zmiana przyzwyczajeń i zachowań poznańskich kierowców. Projekt został zainicjowany przez Urząd Miasta Poznania przy współpracy ze „Szkołą Auto” – prowadzącą szkolenia z techniki doskonalenia jazdy. Kierowcy stosujący się do założeń ecodrivingu, nie tylko przysłużą się poprawie stanu środowiska w mieście, ale również nie będą stanowili zagrożenia w ruchu miejskim dla innych kierowców oraz pieszych.

Samo szkolenie trwa kilka godzin. W jego trakcie kierowcy mają krótki wykład teoretyczny oraz jazdę z instruktorem. Jazda podzielona jest na trzy etapy: testu nawyków – zademonstrowanie instruktorowi swojego stylu jazdy, prezentacja poprawnej techniki jazdy oraz testu korzyści – w którym z pomocą instruktora pokonuje się ten sam odcinek zgodnie z zasadami ecodrivingu.

W trakcie szkolenia kierowcy poznają kilka prostych, ale niezwykle użytecznych zasad ekonomicznej jazdy samochodem. Zgodnie z nimi ecodriving dąży do jak najpłynniejszej jazdy, na możliwie najwyższym biegu, przy możliwie najniższych obrotach. Podstawową zasadą tej szkoły jazdy jest unikanie gwałtownych przyspieszeń i hamowań. Dlatego też kierowca powinien być przewidujący by uniknąć niepotrzebnego przyspieszania czy też hamowania. Kierowca znający zasady ecodrivingu przyspiesza energicznie, obciążając silnik w pobliżu jego maksimum, gdyż w tych okolicznościach powstaje największa dawka energii mechanicznej. Zaleca się też, by gasić silnik zawsze, gdy przewidujemy, iż postój będzie trwał dłużej niż 30 sekund, oraz by ruszać od razu, bez rozgrzewania samochodu na postoju. Zasady teoretyczne można poznać w kilka minut, praktyczne pod okiem instruktora w kilka godzin, natomiast utrwalenie nowych umiejętności i pozbycie się niepoprawnych nawyków może potrwać kilka tygodni.

Z badań przeprowadzonych w trakcie szkoleń wynika, iż dzięki ecodrivingowi kierowcy mogą zaoszczędzić nawet około 20% paliwa. Średnie zużycia paliwa, w tak zwanych testach nawyków, wynosiło wśród uczestników kursu 7,2 litra na 100 kilometrów. Przy zastosowaniu zasad ecodrivingu średnie zużycie paliwa spadało do 5,8 litra na 100 kilometrów. Zdarzały się i wypadki, w których zużycie paliwa spadało do 4,8 litra na 100 kilometrów. Kierowca, który rocznie przejeżdża około 20 tysięcy kilometrów może więc zaoszczędzić nawet c280 litrów paliwa.

Dzięki ecodrivingowi mniejsza ilość spalin trafia do atmosfery. Z danych Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Poznania wynika, iż w 2005 roku wszystkie pojazdy poruszające się po ulicach miasta wyemitowały do atmosfery prawie 950.000 ton dwutlenku węgla. Gdyby każdy kierowca stosował zasady ecodrivingu w codziennej jeździe, można by zmniejszyć tę emisję w skali roku o prawie 200.000 ton.

W 2015 roku dla absolwentów szkoleń „Ecodriving bezpiecznego Poznania” zorganizowano pierwsze mistrzostwa w ekonomicznej jeździe po centrum miasta. Każda z drużyn miała do pokonania 250 kilometrów po ulicach Poznania. Zwycięska drużyna potrzebowała na przejechanie całej trasy zaledwie 8,3 litrów paliwa.

Archiwum
Znaleźć sposób na nierówną walkę z korkami
Archiwum
W Kujawsko-Pomorskiem uczą się od gwiazd Doliny Krzemowej
Archiwum
O finansach samorządów na Europejskim Kongresie Samorządów
Archiwum
Pod hasłem #LubuskieChallenge – Łączy nas przyszłość
Archiwum
Nie można zapominać o ogrodach, bo dzięki nim żyje się lepiej
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy