Wespół w zespół, by prąd był tańszy

Niemal 300 samorządów i firm z Warmii i Mazur od ośmiu lat wspólnie kupuje energię elektryczną. Dzięki temu z roku na rok płacą coraz mniej.

Publikacja: 16.11.2016 23:00

Grupowe zakupy energii pozwalają samorządom i firmom na oszczędności rzędu kilkudziesięciu procent w

Grupowe zakupy energii pozwalają samorządom i firmom na oszczędności rzędu kilkudziesięciu procent wobec stawek z cenników.

Foto: Rzeczpospolita, Krzysztof Skłodowski KS Krzysztof Skłodowski

Po raz ósmy prezydent Olsztyna i przedstawiciele firm energetycznych zawarli umowę na dostawy prądu na kolejny rok dla grupy podmiotów stworzonej przez gminę Olsztyn.

Przekraczająca 50 proc. w porównaniu ze stawkami cennikowymi oszczędność to efekt grupowego wystąpienia w przetargu na dostawę prądu. Dzięki temu np. jednostkowa opłata za oświetlenie ulic w Olsztynie, Ornecie czy Elblągu jest niższa od tej, z której kupujący korzystają w tym roku.

Podobnie jak w tym roku, zamówienie na 2017 r. zostało podzielone na części obejmujące zasilanie oświetlenia ulicznego oraz budynków i pozostałych instalacji. Prąd będzie dostarczany odpowiednio przez Energę Obrót (oświetlenie; wartość umowy to blisko 2 mln zł) oraz Tauron Sprzedaż (prąd dla urzędów i firm grupy; ponad 22,5 mln zł).

– Wyniki przetargu potwierdzają, że dbamy o publiczne pieniądze. Od wielu lat coraz mniej płacimy za prąd. I z każdym rokiem te oszczędności są znacznie większe. To dlatego, że przybywa instytucji, które chcą dołączyć do przedsięwzięcia – ocenił Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna.

Zaczęło się w Olsztynie

Pomysłodawcą grupowych zakupów prądu był samorząd stolicy regionu. Na początku uczestniczyły w tym tylko jednostki samorządów i instytucje publiczne. W roku 2010 ratusz przeprowadził pierwszy grupowy zakup w przetargu na usługę kompleksową (zakupu energii i świadczenia usług dystrybucji).

W skład grupy weszło wtedy 97 podmiotów: jednostki budżetowe Olsztyna (m.in. szkoły, Miejski Zarząd Dróg i Mostów, Ośrodek Sportu i Rekreacji), Miejski Ośrodek Kultury, spółki gminy (Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi). Łącznie kupiły ponad 30 GWh prądu. Sprzedawcą wyłonionym w postępowaniu została Energa Obrót.

Rok później do grupy dołączył potężny klient – Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. Wolumen zakupionej energii wzrósł do prawie 34 GWh. Tym razem zwycięzcą przetargu została spółka PGE Obrót.

W roku 2012 korzyści ze wspólnych zakupów prądu dostrzegł urząd marszałkowski i dołączył do publicznej części grupy wraz z kilkoma podległymi jednostkami. Dzięki temu grupa firm publicznych rozrosła się do 110 podmiotów, a wolumen potrzeb wzrósł do prawie 40 GWh. Zwycięzcą postępowania została ponownie PGE Obrót.

Trzy lat temu dołączyły kolejne podmioty zarówno te spoza samorządów, jak Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie (z wolumenem ponad 15 GWh), jak i kolejne gminy, np. Orneta. Tym samym liczba samorządowych członków wzrosła do 122. Ich roczny popyt wyniósł prawie 60 GWh, a pulę tę zgarnęła ponownie PGE Obrót.

W roku 2014 do grupy dołączyły kolejne jednostki urzędu marszałkowskiego, powiat olsztyński wraz z podległymi jednostkami, Uniwersytecki Szpital Kliniczny oraz Radio Olsztyn, zwiększając wolumen potrzeb energii do ponad 70 GWh. Dawało to już 162 jednostki posiadające łącznie 1386 punkty poboru. W przetargu znów zwyciężyła PGE Obrót.

W minionym roku do grupy dołączył Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Olsztynie oraz kolejne jednostki urzędu marszałkowskiego zwiększając liczbę publicznych podmiotów do 168. Ich potrzeby energetyczne wzrosły do 73 GWh. PGE tym razem przetargu nie wygrała. Zwycięzcą postępowania został Tauron Sprzedaż.

Do postępowania na rok 2016 do grupy dołączyły m.in. Elbląg i Mrągowo wraz z podległymi jednostkami, Wojewódzki Sąd Administracyjny i spółka Warmia i Mazury zarządzająca portem lotniczym Olsztyn-Mazury. Zwiększyło to zamówienie do 97,4 GWh.

Teraz biznes

Równoległe z rozrastaniem się publicznej części grupy, pojawiła się też w 2011 r. część komercyjna, tworzona przez biznes. Na początku było w niej 14 indywidualnych odbiorców o wolumenie potrzeb energii 26,5 GWh. Dzięki wspólnemu działaniu już w roku 2012 zaoszczędzili oni ok. 1,27 mln zł. Rok później firm przybyło, a oszczędności sięgnęły 2,967 mln zł.

W roku 2013 grupa liczyła 32 odbiorców komercyjnych posiadających łącznie 220 punktów poboru o wolumenie potrzeb energii 40,3 GWh. Szacowane oszczędności członków grupy w roku 2014 wyniosły ok. 4,5 mln zł w stosunku do cennika sprzedawcy.

W podpisywanej w październiku umowie na 2017 r., grupa kupujących (samorządy i firmy) liczy 296 członków. To trzykrotnie więcej, niż na początku.

W 2015 r. w celu uzyskania możliwie najniższej ceny za energię zamówienie zostało podzielone na części obejmujące zasilanie oświetlenia ulicznego (I część) oraz zasilanie budynków i pozostałych instalacji (II część). Przetarg na dostawy 2016 r. wygrały odpowiednio RWE Polska (oświetlenie) i Energa Obrót (budynki i instalacje). Średnie ceny energii elektrycznej były niższe nie tylko od standardowego cennika sprzedawcy, ale także od cen uzyskanych w przetargu na rok 2015.

Nic więc dziwnego, że z każdym rokiem zwiększała się liczba zainteresowanych tą metodą kupna energii elektrycznej. A to stawało się coraz atrakcyjniejsze dla dostawców, bo zamawiane wielkości rosły.

– Zarówno wielkość grupy, jak i moment, w którym ogłosiliśmy przetarg, okazały się kluczowe – przyznaje Karol Więckowski, pełnomocnik prezydenta Olsztyna ds. gospodarski i infrastruktury elektroenergetycznej. – Trafiliśmy idealnie, gdy na rynku były najniższe ceny – dodaje.

Do postępowania przetargowego na rok 2017 do grupy dołączyły m.in. gmina Młynary, miasto Szczytno, gmina Dobre Miasto a także kolejne jednostki budżetowe i spółki komunalne Elbląga (m.in. Tramwaje Elbląskie). Dzięki temu prognozowana wielkość kupionej energii elektrycznej przekroczyła granicę 100 GWh i wyniosła 118 GWh.

Po raz ósmy prezydent Olsztyna i przedstawiciele firm energetycznych zawarli umowę na dostawy prądu na kolejny rok dla grupy podmiotów stworzonej przez gminę Olsztyn.

Przekraczająca 50 proc. w porównaniu ze stawkami cennikowymi oszczędność to efekt grupowego wystąpienia w przetargu na dostawę prądu. Dzięki temu np. jednostkowa opłata za oświetlenie ulic w Olsztynie, Ornecie czy Elblągu jest niższa od tej, z której kupujący korzystają w tym roku.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Archiwum
Znaleźć sposób na nierówną walkę z korkami
Materiał Promocyjny
Naszą siłą jest różnorodność
Archiwum
W Kujawsko-Pomorskiem uczą się od gwiazd Doliny Krzemowej
Archiwum
O finansach samorządów na Europejskim Kongresie Samorządów
Archiwum
Pod hasłem #LubuskieChallenge – Łączy nas przyszłość
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Archiwum
Nie można zapominać o ogrodach, bo dzięki nim żyje się lepiej
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży