To ratusz ma ruszać głową, a nie deweloper

Deweloper buduje, by zarabiać. Nie ma więc co mu dziwić, że chce budować jak najwięcej, najtaniej i pod gust przeciętnego Polaka.

Publikacja: 18.08.2016 23:00

Renata Krupa-Dąbrowska

Renata Krupa-Dąbrowska

Foto: Fotorzepa, Waldemar Kompała Waldemar Kompała

Rolą miasta jest prowadzenie mądrej polityki mieszkaniowej i zaspokajanie potrzeb rodzin, żyjących na terenie Szczecina.

Władze miasta mają narzędzia, dzięki którym mogą kształtować wygląd miasta, zacząwszy od miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, a na uchwale krajobrazowej skończywszy.

Zawsze też szczególnie cenne rejony miasta można chronić, wpisując je jako układ urbanistyczny do rejestru zabytków. Wówczas uniknie się niebezpieczeństwa, że deweloper nie wpisze się swoją inwestycją w otoczenie. Konserwator zabytków będzie bowiem nad tym czuwał, by tak się nie stało. Choć to dla dewelopera będzie dodatkowe utrudnienie, to na dłuższą metę będzie mu to się opłacało. Blok powstanie bowiem w atrakcyjnej okolicy. Lepiej się więc sprzeda.

Można zrozumieć, że miejscowych planów wciąż w niektórych miastach jest, jak na lekarstwo. Plany kosztują. Nie chodzi przecież tylko o ich uchwalenia, ale przede wszystkim realizację. Trzeba wybudować drogi, pomyśleć o komunikacji miejskiej, zadbać o przedszkola, szkoły i wypłacić odszkodowania tym, których nieruchomości na skutek jego uchwalenia straciły na wartości.

Dlatego nadal często buduje się na warunki zabudowy, bo tak łatwiej nie tylko deweloperowi, ale i miastu. Osiedla powstają w polu. Minęły już czasy, kiedy kupowało się dziurę w ziemi. Osoby, które kupują mieszkania na tego typu osiedlach widzą, że będą mieszkać w zbożu.

Mimo to kupują, bo taniej a skoro kupują, to deweloperzy budują i koło się zamyka. Jeżeli nie będzie chętnych, to nikt nie będzie budowa na peryferiach daleko od cywilizacji.

Tak jest wszędzie, nie tylko w Szczecinie. Rządzący mieli pomysły jak to zmienić. Były propozycje, by zlikwidować warunki zabudowy, albo by deweloper miał obowiązek budować tylko w miejscu, gdzie w promieniu trzech kilometrów znajduje się szkoła i przedszkole. Projekty póki co trafiły do kosza. Tworzą się obecnie kolejne. I tak jest od lat. >R4

Archiwum
Znaleźć sposób na nierówną walkę z korkami
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Archiwum
W Kujawsko-Pomorskiem uczą się od gwiazd Doliny Krzemowej
Archiwum
O finansach samorządów na Europejskim Kongresie Samorządów
Archiwum
Pod hasłem #LubuskieChallenge – Łączy nas przyszłość
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Archiwum
Nie można zapominać o ogrodach, bo dzięki nim żyje się lepiej