Pomysł na wakacje: koncerty, festyny i pływanie na byle czym

Podlaskie kusi turystów wakacyjnymi imprezami. Każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

Publikacja: 18.07.2016 23:00

Festiwal „Z wiejskiego podwórza” to jedna z najstarszych imprez folkowych w kraju.

Festiwal „Z wiejskiego podwórza” to jedna z najstarszych imprez folkowych w kraju.

Foto: SONY DSC

W planach są rozliczne imprezy kulturalne, rekreacyjne czy kulinarne. Festiwale, koncerty, pokazy będą się odbywać w różnych częściach województwa. Każdy może może więc znaleźć powód, by odwiedzić region.

Szykuje się wysyp festiwali.. Ucztą dla fanów folku będzie zorganizowany w drugiej połowie lipca festiwal „Z wiejskiego podwórza” w Czeremsze, gdzie zaprezentują się zespoły muzyczne z kraju, ale też z Bułgarii, Rosji, Węgier, Turcji, a nawet Wenezueli i Zimbabwe. Oprócz koncertów przewidziane są najróżniejsze atrakcje: pokazy filmów i warsztaty rękodzielnicze, na których będzie się można nauczyć np. jak z bibuły wyczarować kwiaty. Do konkursu kulinarnego na potrawę regionalną staną znani kucharze, w tym Jan Kuroń.

– To jedna z najlepszych imprez folkowych w kraju, która co roku ściąga fanów folku z całej Europy. Wszystko będzie się obracać wokół kultury ludowej – zapowiada organizatorka, Barbara Kuzub-Samosiuk.

Wrażeń dostarczy także inne ulubione przez mieszkańców regionu spektakularne wydarzenie: Międzynarodowy Festiwal Muzyki, Sztuki i Folkloru„Podlaska Oktawa Kultur”. Główna scena stanie w Białymstoku, ale artyści zawitają również do kilkunastu innych miast. Goście zobaczą barwne stroje, tańce i posłuchają muzycznych rytmów z różnych stron świata, a pod okiem eksperta nauczą się polskich tańców tradycyjnych.

Dla amatorów imprez w plenerze przygotowano z kolei unikalną ofertę: Międzynarodowe Zawody Łucznictwa Konnego Tatarów Polskich. Odbędzie się w Białostockim Muzeum Wsi, a udział w widowiskowych zawodach zapowiedzieli goście m.in. Turcji, Szwecji i Szwajcarii.

W zupełnie inny klimat, na polsko-białoruskie pogranicze, przeniosą z kolei przybyszów i mieszkańców regionu pasjonaci sztuki z wyjątkowego teatru wędrownego. Zapewnią atrakcje w ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Wertep”.

– W ciągu ośmiu dni na Wertepowych szlakach artyści polscy i zagraniczni zaprezentują przedstawienia, happeningi i koncerty. Dla dorosłych i dzieci, każdego dnia w innej miejscowości – mówi Magdalena Kleban za Stowarzyszenia Kulturalnego „Pocztówka”, które organizuje festiwal. Nie zabraknie nocnych parad, gry ognia, świateł i muzyki.

Kulturalna oferta to nie wszystko, coś dla siebie znajdą entuzjaści aktywnego spędzania czasu. Mogą popłynąć kajakiem po urokliwym Bugu, w kameralnym gronie lub w większym towarzystwie. Albo wykazać się inwencją i skonstruować własny obiekt pływający. Pod koniec lipca w Augustowie odbędą się bowiem największe i najbardziej widowiskowe zawody wodniackie „Co ma pływać nie utonie”, czyli Mistrzostwa Polski w Pływaniu Na Byle Czym. Udział w imprezie zawodnikom gwarantuje emocje, a publiczności dużą dawkę humoru. Startować mogą wszyscy, którym nie zabraknie wyobraźni by skonstruować i odważnie popłynąć autorskim „pływadłem”.

Archiwum
Znaleźć sposób na nierówną walkę z korkami
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Archiwum
W Kujawsko-Pomorskiem uczą się od gwiazd Doliny Krzemowej
Archiwum
O finansach samorządów na Europejskim Kongresie Samorządów
Archiwum
Pod hasłem #LubuskieChallenge – Łączy nas przyszłość
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Archiwum
Nie można zapominać o ogrodach, bo dzięki nim żyje się lepiej