Ekspansja deweloperów

Na pomorski rynek trafiają kolejne osiedla. A deweloperzy szukają atrakcyjnych działek inwestycyjnych.

Publikacja: 14.03.2016 16:00

Osiedle Viridis powstanie w otulinie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego

Osiedle Viridis powstanie w otulinie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego

Foto: materiał inwestora

O poszukiwaniu gruntów budowlanych mówi Bartosz Podgórczyk, dyrektor działu marketingu w spółce Euro Styl. – To naturalne dla firm z naszej branży, zwłaszcza że w ostatnich trzech latach mieszkania sprzedawały się bardzo dobrze – wyjaśnia. – A to przełożyło się na wykorzystanie zakupionych wcześniej terenów.

Trudno o perełki

Dyrektor z Euro Stylu nie ukrywa, że o perełki na pomorskim rynku działek jest trudno. Podaż parceli jest ograniczona, a konkurencja w branży deweloperskiej spora. – Ceny gruntów są najwyższe od paru lat, co zmniejsza szanse na realizację wielu projektów, które nie mogłyby sprostać oczekiwaniom cenowym klientów – zauważa Bartosz Podgórczyk. – Wszystko wskazuje, że rynek obrotu gruntami inwestycyjnymi jest mocno przegrzany, co w najbliższym czasie zaowocuje albo ofertą mieszkań w wyższych cenach, albo zmniejszeniem produkcji deweloperskiej.

Euro Styl, jak mówi Podgórczyk, nadal jednak szuka i będzie szukać gruntów pod inwestycje mieszkaniowe i komercyjne w różnych lokalizacjach trójmiejskiej aglomeracji. – Liczymy jednak na korektę cen – nie ukrywa Podgórczyk.

Wioletta Kleniewska, dyrektor sprzedaży i marketingu w firmie Polnord, zapewnia, że już dziś można kupić grunt w rozsądnej cenie. – Po czasie boomu właściciele działek znacznie zredukowali swoje oczekiwania finansowe – twierdzi. Ale jak dodaje, wyścigu o kupno działki za wszelką cenę nie ma.

– Brakuje ofert gotowych gruntów inwestycyjnych. Perełką są tereny objęte planami zabudowy, z dostępem do dróg publicznych i infrastruktury miejskiej – zauważa Wioletta Kleniewska. – Decyzje deweloperów zaś są podyktowane racjonalną oceną wartości działki i kosztów związanych z realizacją projektu – wyjaśnia.

Poszukiwane są grunty pod zabudowę wielorodzinną oraz takie, na których można zrealizować inwestycję wspólnie z właścicielem nieruchomości. – Ten drugi wariant jest korzystny dla obu partnerów – podkreśla dyrektor Kleniewska. – Sprzedający może uzyskać wyższą cenę za nieruchomość, a deweloper, dzięki aportowi działki, unika kosztów związanych z finansowaniem jej zakupu, co przekłada się na obopólny zysk inwestorów.

Polnord, jak mówi dyrektor z tej firmy, szuka na Pomorzu działek, na których można wybudować osiedle z co najmniej 150–200 mieszkaniami. – Ważna jest dla nas także możliwość dzielenia inwestycji na etapy – mówi Kleniewska. – Doceniamy chłonne i dynamicznie rozwijające się rynki, które umożliwiają prowadzenie rentownych projektów deweloperskich. Dlatego uważnie obserwujemy duże aglomeracje takie jak Trójmiasto.

Duży bank ziemi ma firma JW Construction Holding. Dlatego, jak informuje Małgorzata Ostrowska, członek jej zarządu oraz dyrektor pionu marketingu i sprzedaży, spółka nie planuje na razie zakupu kolejnych parceli. – Spokojnie obserwujemy rynek i nie wykluczamy możliwości skorzystania z ewentualnych okazji – zastrzega Ostrowska.

JW Construction Holding realizuje w Gdyni takie inwestycje jak Bernardowo Park, z własnym parkiem i siłownią, oraz Rezydencja Redłowo. W Sopocie powstają apartamenty Blue Marlin. Sopocki apartamentowiec przy ul. Parkowej jest już gotowy. W ofercie są lokale o powierzchni od 43 do 159 mkw. Ceny zaczynają się od 20 tys. zł za mkw. Blue Marlin, jak podaje deweloper, jest objęty serwisem pięciogwiazdkowego hotelu. Na mieszkańców czekają liczne udogodnienia i usługi. Jest konsjerż, bar, klub fitness.

– Największym zainteresowaniem cieszą się grunty inwestycyjne w pobliżu najważniejszych węzłów komunikacyjnych, co wpływa na atrakcyjność inwestycji – zauważa dyrektor z JW Construction Holding. – Nasze mieszkania i apartamenty są zlokalizowane blisko natury, a jednocześnie z łatwym dostępem do centrum miasta.

Gotowe i w budowie

W Trójmieście i Szczecinie inwestycje prowadzi Polnord. W gdańskiej inwestycji 2 Potoki IV, która ma być gotowa w czwartym kwartale tego roku, na klientów czekają mieszkania o powierzchni od 36 do 63 mkw. w cenach zaczynających się od 4,1 tys. zł za mkw.

Inna inwestycja w Gdańsku – Dwa Tarasy – jest już gotowa. Do kupienia są lokale od 29 do 85 mkw., które Polnord wycenił na minimum 5 tys. zł za mkw. Do mieszkań na parterach są przypisane ogródki. Brama Sopocka to gdyńska apartamentowa oferta tego samego dewelopera. Pierwszy etap inwestycji jest już gotowy, dwa kolejne mają być ukończone w pierwszym kwartale 2017 roku.

W Szczecinie Polnord buduje osiedle Ku Słońcu. W ofercie są mieszkania od 31 do 106 mkw. Ceny zaczynają się od 4,5 tys. zł za mkw. Lokale mają być gotowe w drugim kwartale przyszłego roku.

W otulinie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, na granicy dwóch gdyńskich dzielnic – Karwin i Dąbrowy – osiedle Viridis buduje Euro Styl. Inwestycja trafiła na rynek w styczniu tego roku. Deweloper oferuje mieszkania od 30 do 97 mkw. w średniej cenie 6,5 tys. zł.

Jak opisują przedstawiciele inwestora, osiedle utworzą trzy czterokondygnacyjne budynki, wśród których zaplanowano ścieżkę zdrowia i strefy wypoczynkowe.

W Gdańsku Euro Styl oferuje mieszkania na osiedlach Idea, Impuls, Cytrusowym, Nowy Horyzont, a w Pruszczu Gdańskim – w inwestycji Brama Żuław. W Gdańsku metr mieszkania tej firmy można kupić już za niespełna 3,9 tys. zł, a w Pruszczu za 4,3 tys. zł.

O poszukiwaniu gruntów budowlanych mówi Bartosz Podgórczyk, dyrektor działu marketingu w spółce Euro Styl. – To naturalne dla firm z naszej branży, zwłaszcza że w ostatnich trzech latach mieszkania sprzedawały się bardzo dobrze – wyjaśnia. – A to przełożyło się na wykorzystanie zakupionych wcześniej terenów.

Trudno o perełki

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Archiwum
Znaleźć sposób na nierówną walkę z korkami
Archiwum
W Kujawsko-Pomorskiem uczą się od gwiazd Doliny Krzemowej
Archiwum
O finansach samorządów na Europejskim Kongresie Samorządów
Archiwum
Pod hasłem #LubuskieChallenge – Łączy nas przyszłość
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Archiwum
Nie można zapominać o ogrodach, bo dzięki nim żyje się lepiej
Archiwum
Innowacje wkraczają na miejskie przejścia dla pieszych