Hale nie tylko dla wędkarzy

Deweloperzy parków logistycznych mają grunty na realizację przynajmniej 50 tys. mkw. hal w Szczecinie i okolicach. Do budowy motywują nowe kontrakty oraz zainteresowanie branży e-commerce.

Publikacja: 17.03.2016 16:00

Panattoni Park Szczecin – inwestor może zbudować nawet ponad 50 tys, mkw. hal

Panattoni Park Szczecin – inwestor może zbudować nawet ponad 50 tys, mkw. hal

Foto: materiały prasowe

Jeden z gigantów na rynku magazynowym – Panattoni Europe – ogłosił niedawno, że ma kolejnych najemców w Panattoni Park Szczecin. Do firm robiących tam biznes dołączył Svendsen Sport – dostawca sprzętu wędkarskiego, który zajmie blisko 8,3 tys. mkw., oraz dystrybutor produktów spożywczych – firma Marol (wynajęła ok. 3,3 tys. mkw.).

W ten sposób w szczecińskich magazynach pojawią się znane w świecie wędkarskim silniki zaburtowe, kompletne ekwipunki, ubrania dla wędkarzy, a także wszelkiego rodzaju akcesoria – zapewnia deweloper.

Dlaczego tutaj

– Transakcje ze Svendsen Sport oraz spółką Marol to kolejny dowód na zainteresowanie najmem powierzchni magazynowo-produkcyjnej w okolicach Szczecina – komentuje Robert Dobrzycki, Chief Executive Officer Europe w Panattoni. – W IV kwartale ubiegłego roku informowaliśmy o kontrakcie z Pierce AB. Teraz mamy nowy kontrakt. Bliskość tego regionu Polski do Niemiec i północnych sąsiadów, a także funkcjonująca krajowa sieć nowoczesnych dróg to atuty, które dostrzegają firmy działające lokalnie oraz podmioty zagraniczne, zwłaszcza te związane ze sprzedażą internetową – dodaje szef Panattoni.

Deweloper liczy na kolejnych klientów. W ramach szczecińskiego centrum dystrybucyjnego planuje wybudować nawet 51,6 tys. mkw. w dwóch budynkach z możliwością dalszej rozbudowy.

Każdy z obiektów wyposażony zostanie w doki rozładunkowe, bramy wjazdowe z poziomu 0, a także obszerne place manewrowe i dodatkowe miejsca parkingowe.

– Natomiast strategiczne położenie centrum – tuż przy węźle Szczecin-Dąbie, zaledwie 1 km od autostrady A6 wiodącej do Berlina oraz bliskość drogi S3, a także bezpośrednie sąsiedztwo Specjalnej Strefy Ekonomicznej i niedaleka odległość od stacji kolejowej – zapewni doskonałą bazę logistyczną i produkcyjną dla najemców – przekonuje deweloper.

Jakie są prognozy

Renata Osiecka, partner zarządzająca w firmie AXI IMMO, opowiada, że Szczecin jest dość młodym rynkiem magazynowym, ale jak pokazują wyniki za ubiegły rok, dynamicznie się rozwija.

– W 2015 r. zostało oddanych do użytku 70 tys. mkw. w ramach trzech inwestycji. Tym samym całkowita podaż na szczecińskim rynku osiągnęła 143,5 tys. mkw. – wylicza Renata Osiecka. Jej zdaniem o potencjalne regionu świadczy relatywnie wysoka liczba powierzchni w budowie – 27 tys. mkw. powstaje w ramach nowej inwestycji Panattoni, a 4,6 tys.mkw. zostało oddane do użytku w ramach kolejnego etapu North West Logistic Park w lutym br. Poza tym deweloperzy mają zabezpieczone grunty na realizację przynajmniej kolejnych 50 tys. mkw. hal.

AXI IMMO podaje, że popyt na magazyny w Szczecinie ubiegłym roku wyniósł 113,7 tys. mkw. i był o 40 proc. wyższy niż w 2014 r. Nowe umowy stanowiły 80 proc. wszystkich podpisanych kontraktów. Poziom pustostanów na koniec roku wyniósł 5,8 proc.

– Region przyciąga kolejnych najemców, którzy cenią dostępność powierzchni magazynowej o różnicowej wielkości modułów, niższe koszty pracy i dobre połączenia komunikacyjne z północnymi Niemcami i Poznaniem – mówi Renata Osiecka. – W strukturze popytu dominują sieci handlowe, w tym spożywcze, i firmy z sektora e-commerce i produkcyjne ze Skandynawii.

Zdaniem pośredników deweloperzy widzą potencjał w regionie, jednak ze względu na peryferyjne położenie względem głównych szlaków tranzytowych Europy region pozostanie rynkiem lokalnym. Rozwój nowych inwestycji opiera się głównie na realizacjach typu pre-let (umowa najmu podpisana przed budową hali), choć są też projekty spekulacyjne. Deweloperzy nie decydują się na projekty w pełni spekulacyjne, jak np. w Poznaniu czy Wrocławiu, ze względu na relatywnie nieduży rynek lokalny.

– Potencjał do dalszego rozwoju sektora magazynowego w Szczecinie i okolicach widzimy przede wszystkim w sektorze e-commerce i lekkiej produkcji pochodzącej z Danii i Szwecji – prognozuje ekspertka AXI IMMO.

Będzie trudniej budować

Czy w tym roku nie zabraknie chętnych na magazyny i powierzchnie przemysłowe? Zdaniem agentów duża aktywność najemców oraz rozwinięta działalność deweloperska na głównych rynkach powinna utrzymać się w 2016 r. Ale Szczecin jest rynkiem lokalnym.

– Najwięcej nowych inwestycji można się spodziewać w regionie Poznania i Warszawy – uważają doradcy AXI IMMO. – Dynamika po stronie podaży i popytu będzie zależała przede wszystkim od wewnętrznych czynników makroekonomicznych, w tym nakładów na inwestycje firm, wysokości eksportu oraz konsumpcji wewnętrznej. Dodatkowe czynniki ryzyka to dynamicznie zmieniająca się sytuacja społeczno-ekonomiczna w UE oraz spowolnienie gospodarcze w Chinach – prognozują.

Renata Osiecka podkreśla, że ważnym czynnikiem dla najemców staje się dostępność pracowników w rejonie, w którym wynajmują magazyny. Niski poziom bezrobocia – poniżej 10 proc., a w lokalizacjach magazynowych nawet w okolicach 2–3 proc. – jest istotnym wskaźnikiem wpływającym na decyzje inwestycyjne firm.

– Przed rynkiem stoi trudne wyzwanie realizacji nowych projektów, w nowych nadal komunikacyjnie atrakcyjnych lokalizacjach, ale z większym dostępem do podstawowej kadry pracowniczej. Dlatego rozwój projektów w nowych regionach, ale też odkrywanie nowych lokalizacji w głównych hubach logistycznych, będzie czynnikiem determinującym wielkość nowej podaży – uważa Renata Osiecka. Zdaniem ekspertów kolejną kwestią będzie dostępność i możliwości zakupu gruntów inwestycyjnych w obliczu nowej ustawy o obrocie ziemią.

W ubiegłym roku transakcje zakupu działek pod projekty magazynowe wzrosły przynajmniej o 40 proc. względem roku poprzedniego. W tym roku utrzymania tak dobrego wyniki będzie trudne. Średnie ceny dobrej jakości gruntów w lokalizacjach logistycznych wahają się w przedziale od 70 do 150 zł za mkw.

Jeden z gigantów na rynku magazynowym – Panattoni Europe – ogłosił niedawno, że ma kolejnych najemców w Panattoni Park Szczecin. Do firm robiących tam biznes dołączył Svendsen Sport – dostawca sprzętu wędkarskiego, który zajmie blisko 8,3 tys. mkw., oraz dystrybutor produktów spożywczych – firma Marol (wynajęła ok. 3,3 tys. mkw.).

W ten sposób w szczecińskich magazynach pojawią się znane w świecie wędkarskim silniki zaburtowe, kompletne ekwipunki, ubrania dla wędkarzy, a także wszelkiego rodzaju akcesoria – zapewnia deweloper.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Archiwum
Znaleźć sposób na nierówną walkę z korkami
Archiwum
W Kujawsko-Pomorskiem uczą się od gwiazd Doliny Krzemowej
Archiwum
O finansach samorządów na Europejskim Kongresie Samorządów
Archiwum
Pod hasłem #LubuskieChallenge – Łączy nas przyszłość
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Archiwum
Nie można zapominać o ogrodach, bo dzięki nim żyje się lepiej
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży