Świetne miejsce pod nowe hotele

W trójmiejskiej aglomeracji branża hotelarska osiąga najlepsze wyniki w Polsce. To magnes dla inwestorów.

Publikacja: 14.03.2016 16:00

Wyspa Spichrzów to znakomita lokalizacja dla hoteli

Wyspa Spichrzów to znakomita lokalizacja dla hoteli

Foto: materiały prasowe

Trójmiasto to obecnie najbardziej perspektywiczny rynek dla hotelarzy, a trójmiejskie hotele miały w ubiegłym roku najlepsze wyniki operacyjne. Z dużych polskich miast osiągnęły najwyższe średnie ceny, a także najwyższy wskaźnik przychodów na pokój. I choć średnie roczne obłożenie ustępuje jeszcze frekwencji w Krakowie i Warszawie, to w czasie wakacji w hotelach Gdańska, Gdyni i Sopotu może być zajętych prawie 90 proc. miejsc, a roczna dynamika wzrostu jest tu najwyższa.

Według styczniowych danych STR Global w ubiegłym roku średnia cena netto w polskich hotelach sięgnęła 254 złotych. To niewiele więcej niż rok wcześniej, gdy wyniosła 248 zł. Ale jeśli w niektórych dużych miastach pokoje wręcz potaniały, jak np. we Wrocławiu czy w Poznaniu, to średnia stawka w Trójmieście skoczyła z prawie 301 zł do 313 zł.

Dobre wyniki trójmiejskich hoteli zachęcają inwestorów. Widać to po nowych projektach, które już są lub wkrótce będą tam realizowane. – Potwierdzają się informacje o najbardziej dynamicznym rynku w Polsce w zakresie inwestycji hotelowych – mówi Dariusz Futoma, partner w Horwath HTL Poland.

Dziesięć nowych inwestycji

Jedną z największych ma być budowa 4-gwiazdkowego hotelu Deo w centrum Gdańska na Wyspie Spichrzów. Inwestycja na działce o powierzchni 7 tys. metrów kwadratowych będzie realizowana przez dwa lata, ale ma być jedną z najbardziej spektakularnych tego typu w mieście. 7-piętrowy hotel z dwiema kondygnacjami pod ziemią zostanie ukryty za pięcioma zróżnicowanymi elewacjami, zaczynając od przebudowanego spichlerza Deo. Budynek położony przy ulicach Stągiewnej i Chmielnej, tuż nad Motławą, będzie miał 371 pokoi. Do tego sale konferencyjne mogące po połączeniu pomieścić 900 osób. Operatorem obiektu będzie Grupa Dobry Hotel.

– Rynek hotelowy w Gdańsku ma bogatą ofertę, ale takiego hotelu jeszcze w naszym regionie nie ma – zapowiada Leszek Mięczkowski, prezes spółki Dobry Hotel. Pierwszych gości hotel przyjmie w połowie 2018 r. W założeniu jest częścią większej inwestycji – Deo Plaza Wyspa Spichrzów. W drugiej części inwestycji na działce mają jeszcze powstać apartamenty pod wynajem i mieszkalne.

Wyspa Spichrzów to dla hoteli znakomita lokalizacja. Nic dziwnego, że o miejsce starają się kolejni operatorzy hotelowi. W połowie ubiegłego roku przy ulicy Stągiewnej, po dwóch latach prac, zakończono budowę 10-piętrowego hotelu Puro. Stanął w pobliżu gmachu Waterlane Apartments i biurowca Amber Tower. Należący do norweskiej sieci 4-gwiazdkowy obiekt ma 96 pokoi i automatyczną recepcję. W przyszłym roku na Wyspie Spichrzów stanie także ibis Budget. Franczyzowy hotel, którego operatorem będzie Orbis, ma oferować 120 pokoi oraz salę konferencyjną. Zostanie ulokowany w obrębie ulic Chmielnej, Żytniej i Spichrzowej.

To nie wszystkie nowe inwestycje w Gdańsku. Na gdańskiej Starówce, przy ulicy Długiej ma być zlokalizowany Hampton by Hilton, natomiast kolejny Hampton pojawi się w Gdańsku-Oliwie. Przy Długim Targu znajdzie się 3-gwiazdkowy hotel IBB Collection z 88 pokojami, który będzie ulokowany w trzech rewitalizowanych kamienicach. Ocenia się, że na terenie Gdańska może w niedługim czasie ruszyć nawet dziesięć nowych inwestycji hotelowych.

Oferta dla biznesu

Hotelarzy przyciąga także Gdynia. We wrześniu ub. roku w sąsiedztwie kompleksu Sea Towers otwarty został 9-kondygnacyjny hotel Courtyard by Marriott, nastawiony głównie na gości biznesowych. Ma centrum konferencyjne z dziewięcioma salami, z których największa pomieści prawie pół tysiąca osób. Kolejny hotel zaplanowany został w ramach kompleksu Nowa Marina Gdynia, mającego stanąć u zbiegu skweru Kościuszki i mola południowego.

Z kolei w Sopocie budowany jest kameralny hotel przy ul. Bitwy pod Płowcami, naprzeciwko istniejącego hotelu Mera & Spa.

Do dużego popytu na usługi hotelowe przyczynia się rozwój sektora nowoczesnych usług biznesowych. Generuje on dużą liczbę nowych miejsc pracy i zapotrzebowanie na pracowników z innych regionów. Bardzo ważna jest turystyka, w której obserwowany jest rosnący napływ gości z krajów skandynawskich. Duży popyt na usługi hotelowe w Trójmieście to także zasługa mieszkańców obwodu kaliningradzkiego, przyjeżdżających w ramach małego ruchu granicznego.

Według międzynarodowej firmy doradczej Horwath HTL 2016 rok zapowiada się w całej polskiej branży hotelarskiej całkiem nieźle. – To, z czym hotelarze będą musieli się w tym roku zmierzyć, to podwyższenie średniej ceny, która na razie nie zadowala – mówi Futoma.

Trójmiasto to obecnie najbardziej perspektywiczny rynek dla hotelarzy, a trójmiejskie hotele miały w ubiegłym roku najlepsze wyniki operacyjne. Z dużych polskich miast osiągnęły najwyższe średnie ceny, a także najwyższy wskaźnik przychodów na pokój. I choć średnie roczne obłożenie ustępuje jeszcze frekwencji w Krakowie i Warszawie, to w czasie wakacji w hotelach Gdańska, Gdyni i Sopotu może być zajętych prawie 90 proc. miejsc, a roczna dynamika wzrostu jest tu najwyższa.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Archiwum
Znaleźć sposób na nierówną walkę z korkami
Archiwum
W Kujawsko-Pomorskiem uczą się od gwiazd Doliny Krzemowej
Archiwum
O finansach samorządów na Europejskim Kongresie Samorządów
Archiwum
Pod hasłem #LubuskieChallenge – Łączy nas przyszłość
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Archiwum
Nie można zapominać o ogrodach, bo dzięki nim żyje się lepiej
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży