Zaproszenie do zielonego stołu

23 lutego rozpoczną się mecze jedynego w Polsce turnieju pod patronatem World Snooker.

Publikacja: 15.02.2016 20:03

Aktualny mistrz świata Stuart Bingham to jedna z największych gwiazd gdyńskiego turnieju. Fot. Rolan

Aktualny mistrz świata Stuart Bingham to jedna z największych gwiazd gdyńskiego turnieju. Fot. Roland Popp

Foto: DPA

Do hali Gdynia Arena zlecą się gwiazdy, wśród nich ośmiu zdobywców tytułu mistrza świata. Przyjedzie aktualny mistrz Stuart Bingham oraz ci, którzy zdobywali tytuł wcześniej: Mark Selby, Shaun Murphy (zwycięzca Gdynia Open 2013), John Higgins, Ken Doherty, Mark Williams, Peter Ebdon oraz Graeme Dott.

Organizatorzy podkreślają, że na liście startowej jest też wiele innych znakomitości z czołówki światowego rankingu: Judd Trump, Ding Junhui, Marco Fu, Barry Hawkins czy Stephen Maguire. Wszyscy będą walczyć o główną nagrodę w wysokości 25 tys. euro.

Zabraknie Neila Robertsona, który wygrywał tu przed rokiem oraz w sezonie 2012.

Gdyński turniej, który odbędzie się już po raz czwarty, należy do cyklu European Tour pod patronatem Światowego Związku Profesjonalnego Bilarda i Snookera. Bieżąca edycja European Tour składa się z sześciu imprez, które wraz z jednym turniejem w Azji stanowią z kolei Players Tour Championships – cykl zawodów niższej rangi niż imprezy zaliczane do Main Tour.

Players Tour 2016 zakończy się marcowym finałem w Manchesterze z udziałem 24 najlepszych zawodników cyklu. Gdynia Open będzie ostatnim regularnym etapem całej serii.

Po pięciu rozegranych do tej pory turniejach na czele klasyfikacji European Tour 2016 znajduje się Barry Hawkins, przed Markiem Allenem i Alim Carterem. W gronie potencjalnych finalistów nie ma natomiast Joe Perry’ego, który triumfował w zeszłorocznym finale Players Tour.

Rekordowa liczba zgłoszeń

W Gdyni pojawią się, rzecz jasna, także zawodnicy z Polski. Wśród nich okrzyknięty przed kilkoma laty cudownym dzieckiem Kacper Filipiak (w 2011 roku zyskał prawo startu w turniejach cyklu Main Tour, stając się najmłodszym profesjonalistą w historii dyscypliny). Wystąpią też: aktualny mistrz kraju Adam Stefanów, czterokrotny mistrz Polski i komentator telewizyjny Rafał Jewtuch oraz zdolny 12-latek Antoni Kowalski. W kwalifikacjach wystartuje 32 Polaków.

Jak do tej pory najlepiej w turniejach z cyklu European Tour radzili sobie: Kacper Filipiak, Mateusz Baranowski oraz Wiktor Doberschutz (wszyscy znajdowali się w najlepszej „64″, czyli wygrywali po jednym meczu).

Do gdyńskiego turnieju zgłosiła się rekordowa liczba 254 zawodników, w tym 101 profesjonalistów i 153 amatorów. Dlatego kwalifikacje rozpoczną się już we wtorek – wyłonią 27 amatorów, którzy znajdą się w głównej turniejowej drabince. Rozgrywki kwalifikacyjne potrwają do czwartku.

W piątek 26 lutego zaczyna się turniej główny, a w niedzielę 16 najlepszych zawodników zagra o zwycięstwo. Finał zaplanowano na godzinę 20. Wstęp na eliminacje jest bezpłatny, bilety na weekend kosztują od 80 do 140 złotych.

Organizatorzy spodziewają się 4 tysięcy widzów, w tym ponad 1400 podczas finału.

Snooker po polsku

Zainteresowanie snookerem w Polsce – zwłaszcza jako sportem telewizyjnym – jest znaczne. Od wielu już lat chętnie oglądamy snooker, jednak wolimy grywać w pool bilard.

Steve Davis, sześciokrotny mistrz świata i jeden z najlepiej rozpoznawalnych graczy, który wielokrotnie już gościł nad Wisłą, podkreśla, że Polska nie jest wyjątkiem na mapie świata. – Byłem w wielu krajach, których społeczeństwa z pasją oglądają snooker na najwyższym poziomie, jednak wolą grywać w pool bilard. Na mniejszym stole jest dużo łatwiej – mówi.

Dalszej, może nawet praktycznej popularności mogłyby przysporzyć snookerowi międzynarodowe sukcesy polskich graczy lub włączenie dyscypliny do programu igrzysk olimpijskich.

Zwolennikiem takiego rozwiązania jest m.in. oczekiwany w Gdyni mistrz świata z 2005 roku Shaun Murphy, który kilka lat temu uznał nieobecność swojej gry podczas igrzysk w Londynie za błąd, kpinę i żart w złym guście.

Na razie snooker wraz z innymi sportami bilardowymi jest częścią World Games, czyli igrzysk sportów nieolimpijskich. Przyszłoroczna edycja imprezy odbędzie się we Wrocławiu.

Archiwum
Znaleźć sposób na nierówną walkę z korkami
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Archiwum
W Kujawsko-Pomorskiem uczą się od gwiazd Doliny Krzemowej
Archiwum
O finansach samorządów na Europejskim Kongresie Samorządów
Archiwum
Pod hasłem #LubuskieChallenge – Łączy nas przyszłość
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Archiwum
Nie można zapominać o ogrodach, bo dzięki nim żyje się lepiej