Wielkopolskie kulturalne mikrorewolucje

Mikołaj Mikołajczyk, tancerz i choreograf oraz współautor projektu „Dekalog, czyli folwarczne imaginacje”, w wielkopolskim Zakrzewie wraz z miejscowymi tworzy nową jakość życia mieszkańców.

Publikacja: 06.09.2015 16:46

Mikołaj Mikołajczyk bardzo chwali sobie współpracę  z mieszkańcami Zakrzewa

Mikołaj Mikołajczyk bardzo chwali sobie współpracę z mieszkańcami Zakrzewa

Foto: materiały prasowe

Choć Zakrzewo w powiecie złotowskim liczy sobie zaledwie 1620 mieszkańców, to nie sposób nie podziwiać gminy za jej otwartość na współpracę z artystami. Z Zakrzewa pochodziła Janina Kłopocka, artystka, której malowidła zdobią salę widowiskową w miejscowym Domu Polskim.

W tymże Domu Mikołajczyk prezentował wyniki programu „Wielkopolska. Rewolucje”. Mieszkańcy Zakrzewa przyjęli projekt bardzo pozytywnie, stąd wziął się pomysł, by kontynuować współpracę z gminą.

O co chodziło w programie? Najlepiej tłumaczy to sam Mikołajczyk: – Od przeszło trzech lat uczestniczę w zjawisku, które, delikatnie rzecz ujmując, wymknęło się całkowicie spod kontroli. W założeniu miało dojść do spotkania dwóch różnych, odległych od siebie światów, artystycznego z amatorskim, gdzieś daleko na tzw. kulturalnej pustyni, na wsi.

Program „Wielkopolska. Rewolucje” aktywnie wspierał działania Mikołajczyka – zarówno pod względem organizacyjnym, jak i finansowym. Podobnie zresztą jak sami mieszkańcy Zakrzewa i gmina.

Mikołajczyk bardzo chwali sobie współpracę z mieszkańcami Zakrzewa: – Doświadczamy bardzo żywiołowej i nieskrępowanej reakcji publiczności – twierdzi.

Program „Wielkopolska. Rewolucje” dobiegł końca i artysta na własną rękę musi szukać sponsorów. Dlatego na stronie Polakpotrafi.pl Mikołajczyk szuka sponsorów nowego projektu: „Dekalog, czyli folwarczne imaginacje”. Celem jest stworzenie spektaklu teatralno-tanecznego wykorzystującego techniki multimedialne w Domu Polskim w Zakrzewie. W ramach tego zadania odbędzie się cykl warsztatów artystycznych z wychowankami tej placówki, a ich efektem będzie przygotowanie spektaklu, który zostanie zaprezentowany publiczności.

Jaki wpływ ma działalność Mikołajczyka na Zakrzewo? Henryk Dobrosielski, wójt gminy, zauważa, że artysta jest bardzo lubiany przez mieszkańców: – Wpływ pana Mikołajczyka na gminę trudno przecenić. Jest bardzo rozpoznawalny, a zakrzewianie doceniają jego zaangażowanie i wpływ na rozwój wsi”.

Wójt przypomina, jak podczas organizowanej przez gminę wigilii Mikołajczyk przebrał się za… tygryska. W miejscowości budzi zainteresowanie zwłaszcza wśród grupy seniorów.

– Wspieramy działalność pana Mikołajczyka, jak tylko możemy: oferujemy bazę noclegową, udostępniamy salę, a Dom Polski przeznacza część swoich skromnych środków na realizację współpracy z artystą – tłumaczy Dobrosielski. – Nie można odmówić mu inicjatywy i charyzmy – dodaje.

To niejedyna taka inicjatywa w Wielkopolsce. Powoli uczymy się, że współpraca artystów z lokalnymi społecznościami przynosi obu zainteresowanym wymierne korzyści. Można spokojnie powiedzieć, że działalność Mikołajczyka wpływa na jakość relacji i życia mieszkańców Zakrzewa, o spędzaniu wolnego czasu nie wspominając.

Podobną inicjatywą jest spektakl „Jakiż to chłopiec piękny i młody”, który odbył się w zeszłym roku w Domu Pomocy Społecznej w Lisówkach. Co ciekawe, w przedstawieniu wystąpili mieszkańcy placówki.

Założeniem tych działań jest promocja wydarzeń kulturalnych w naszym regionie. Małe społeczności współpracują z artystami z teatrów oraz muzeów, a autorką pomysłu jest Agata Siwiak, kulturoznawczyni, kuratorka i producentka wydarzeń teatralnych.

– Rewolucje kojarzą nam się z miastami, metropoliami, z centrum świata. Ich siła rażenia jest potężna. W tym projekcie wraz z artystami chcielibyśmy zająć się mikrorewolucjami, które, podobnie jak mikrohistorie, nie są na językach wszystkich, nie rozpisują się o nich podręczniki i światowe media. A jednak są twórcze, szalone, wywrotowe – czasem dla jednej wioski, czasem dla grupy zawodowej. To będą etyczne rewolucje, które nie zjadają własnych dzieci, a prowokują do zaangażowania społecznego i życia pełnego pasji. Ich bohaterami będą kobiety, seniorzy, nieznany bohater z przeszłości, pszczoły, pszczelarze, wikliniarze, niezwykli nauczyciele i ich uczniowie oraz starzy muzykanci – opowiada Agata Siwiak.

Nie pozostaje nic innego, jak tylko bić brawo i życzyć kolejnych sukcesów w realizacji mikrorewolucji, jak Wielkopolska długa i szeroka.

Choć Zakrzewo w powiecie złotowskim liczy sobie zaledwie 1620 mieszkańców, to nie sposób nie podziwiać gminy za jej otwartość na współpracę z artystami. Z Zakrzewa pochodziła Janina Kłopocka, artystka, której malowidła zdobią salę widowiskową w miejscowym Domu Polskim.

W tymże Domu Mikołajczyk prezentował wyniki programu „Wielkopolska. Rewolucje”. Mieszkańcy Zakrzewa przyjęli projekt bardzo pozytywnie, stąd wziął się pomysł, by kontynuować współpracę z gminą.

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Archiwum
Znaleźć sposób na nierówną walkę z korkami
Archiwum
W Kujawsko-Pomorskiem uczą się od gwiazd Doliny Krzemowej
Archiwum
O finansach samorządów na Europejskim Kongresie Samorządów
Archiwum
Pod hasłem #LubuskieChallenge – Łączy nas przyszłość
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Archiwum
Nie można zapominać o ogrodach, bo dzięki nim żyje się lepiej
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą