Tu powstają rozwiązania ułatwiające leczenie

Wrocławscy specjaliści opracowali m.in. nową metodę operacji rdzenia kręgowego.
123RF

Dzięki opracowaniu nowatorskich urządzeń i metod diagnostycznych Wrocław wyrasta na polską stolicę innowacyjności w medycynie.

Pregnabit ma wielkość smartfona i możliwości profesjonalnego aparatu do kardiotokografii (KTG), czyli monitorowania akcji serca płodu i tętna matki. To nie jedyny wynalazek, który w tym roku rozsławił Wrocław w świecie innowacji medycznych. W kwietniu dr n. med. Tomasz Płonek z Kliniki Chirurgii Serca Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu został uznany za najlepszego młodego kardiochirurga Europy. Jego metoda diagnostyki, która może być przełomem w zapobieganiu pęknięciu tętniaka aorty, zachwyciła członków zjazdu Europejskiego Towarzystwa Chirurgii Naczyniowej w Belgradzie. 31-letni lekarz opracował razem z inżynierami z Politechniki Wrocławskiej metodę badania, dzięki której jest szansa na zmniejszenie śmiertelność z powodu tętniaka aorty. Wykorzystano technikę do analiz wytrzymałościowych np. budynków czy mostów.

Kolejny przykład. Pod koniec 2014 r. największe media świata rozpisywały się o dr hab. n. med. Pawle Tabakowie, neurochirurgu, kierującym zespołem przeprowadzającym pierwszą na świecie operację rekonstrukcji rdzenia kręgowego. Wrocław nie od dziś zapisuje się na kartach historii medycyny. Tutaj pracował odkrywca praw dziedziczenia grupy krwi Ludwig Hirszfeld (1884-1954), w 1950 r. nominowany do Nagrody Nobla za to odkrycie, Alois Alzheimer (1864-1915), odkrywca przyczyn „choroby zapomnienia”, zwanej dziś chorobą Alzheimera, oraz Wiktor Bross (1903-1994), twórca torakochirurgii i współtwórca polskiej kardiochirurgii. Młodzi naukowcy idą ich śladem.

Mogą Ci się również spodobać

Ponad 90 proc. poparcia. Dlaczego głosowali na Andrzeja Dudę?

Wynika to z naszych tradycji, przywiązania do wiary, kościoła, rodziny. Mieszkańcy w 100 proc. ...

Szykuje się rewolucja w przepisach budowlanych

Starostwa będą ustalać strony postępowania o wydanie pozwolenia na budowę na nowych zasadach. Szykują ...

Jerzy Buzek: Na osłabianiu roli samorządu tracą mieszkańcy

Kolejne rządy po 2001 roku korzystały z możliwości „decentralizacji problemów” – przesunięcia dodatkowych obowiązków ...

#BezpiecznieJakWDomu. SUPer Pomorze Zachodnie

Czy wiecie, że na Pomorzu Zachodnim jest prawie tyle jezior jak na Mazurach?! Wszyscy ...

Fundusze UE: Dobre projekty na wagę złota

Regiony stają w szranki o podział 100 mld zł z UE. Konkurencja może być ...

Rusza wyścig o Rzeszów. Walka będzie zażarta

Marek Bajdak z Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego jest kandydatem na komisarza w Rzeszowie. Wojewoda podkarpacki ...