Pieniądze dla warmińsko-mazurskich sołectw

Granty sołeckie pomagają lokalnym społecznościom
Fotorzepa/Bartosz Siedlik

Na realizację inicjatyw lokalnych samorząd województwa warmińsko-mazurskiego przeznaczył pół miliona złotych.

Oryginalność i znajomość potrzeb mieszkańców to główne kryteria decydujące o przyznaniu dotacji w ramach konkursu „Małe granty sołeckie marszałka województwa warmińsko-mazurskiego”. W ubiegłym roku kwotą 150 tys. zł samorząd wsparł projekty, które przyczyniły się do poprawy jakości życia na wsi. Sołectwo, po jednym z każdej gminy, mogło złożyć wniosek na dofinansowanie małej inwestycji, która przyczyni się do integracji mieszkańców. Maksymalna kwota dotacji wynosiła wówczas 8 tys. zł. Zainteresowanie pierwszą edycją konkursu było bardzo duże. Wpłynęło blisko 100 wniosków.

– Świadczy to o tym, że pomysłowość, chęć działania i rozwoju, ale także potrzeby wsi są cały czas ogromne – mówi marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin.

Każdy wniosek był oceniany przez komisję. – Punkty były przyznawane na podstawie zakładanej realizacji takich zadań, jak zwiększenie poziomu zaangażowania społeczności, wpływ na poprawę jakości życia mieszkańców wsi, stworzenie nowych możliwości, wpływ na zachowanie i rozwijanie krajobrazu wiejskiego, stopień dopasowania do charakteru danej miejscowości – wymienia marszałek.

W tym roku w pierwszej puli dofinansowanie otrzymało 45 gmin na łączną kwotę 357 tys. zł. Projekty są różnorodne, dominują wśród nich te związane z doposażeniem placów zabaw i plenerowych siłowni.

– Nasz projekt dotyczy ustawienia dziesięciu ławek wzdłuż chodnika, który łączy dwie największe miejscowości – Janowiec Kościelny i Kuce. Jest to chodnik, którym mieszkańcy uczęszczają do ośrodka zdrowia, do domu strażaka, na pocztę, do gminnego ośrodka pomocy społecznej, do ośrodka kultury, na stadion, a także do szkoły. Na tych ławkach będą umieszczone tabliczki z tekstami naszych poetów dotyczącymi ojczyzny i odzyskania niepodległości. Projekt „Usiądź, odpocznij, przeczytaj” ma zachęcać, by w tym zabieganym świecie każdy znalazł czas, zainteresował się tekstem na tabliczce, pomyślał, jak ważny jest ten rok, jak ważna jest setna rocznica odzyskania niepodległości. Chcemy jak najszybciej przystąpić do realizacji projektu, by jeszcze w okresie letnim można było wykorzystać czas, zachęcić ludzi do wspólnego czytania, odpoczywania. Jest to projekt, który będzie służyć integracji tych dwóch sołectw, ale nie tylko. Do ośrodka zdrowia uczęszczają wszyscy mieszkańcy, więc będzie służyć wszystkim – zauważa Bożena Grochala, wójt gminy Janowiec Kościelny. Są też bardzo praktyczne inicjatywy. – U nas powstanie wiatka, a w zasadzie zadaszenie punktu selektywnej zbiórki odpadów, który zlokalizowany jest w centrum miejscowości. Obudowa będzie w architekturze drewnianej, kompatybilna z architekturą całej miejscowości, blisko oczka wodnego, które również zagospodarowujemy, przy drodze powiatowej. Mamy gotową całą koncepcję, zabezpieczone pieniądze w budżecie. To kolejny realizowany przez nas projekt. Wcześniej powstała wiata rekreacyjna przy świetlicy w sołectwie Międzychód, także pomógł w tym zastrzyk finansowy od marszałka – podkreśla Marek Żyliński, burmistrz gminy Zalewo.

To niejedyna forma pomocy. – Mamy chociażby Program Rozwoju Obszarów Wiejskich. Dbamy o drogi lokalne, równie ważna dla nas jest kwestia bezpieczeństwa – wspieramy ochotnicze straże pożarne i wodne pogotowie ratunkowe – wymienia marszałek Brzezin.

Do rozdysponowania jest jeszcze 143 tys. zł. Zgłoszenia w ramach programu „Małe granty sołeckie” przyjmowane są do 20 lipca.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Kraków przyciąga coraz więcej inwestycji technologicznych

Ludzie to największy magnes

Dla inwestorów coraz większe znaczenie ma kapitał ludzki. Miasta to wiedzą i robią wiele, ...

Powrót PKS-ów bez szans na sukces

Samorządy są ostrożne w staraniach o przywrócenie lokalnych połączeń. Nie chcą dopłat państwa, bo ...

Opryski szkodzą nie tylko komarom

Duże miasta raczej niechętnie zlecają opryski przeciwko komarom i kleszczom, w mniejszych takie zabiegi ...

Parkowanie będzie droższe już za miesiąc

Od września można już podnosić zamrożone od kilkunastu lat maksymalne stawki opłat. Samorządy obawiają ...

Ubiegłoroczna edycja krakowskich targów

W Krakowie rozpoczyna się święto książki

24 października rozpoczynają się Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie. To już 23. edycja tego ...

Jak złowić pracownika na studiach

Świętokrzyscy przedsiębiorcy wybrali najlepsze prace dyplomowe studentów miejscowej politechniki. Laureaci otrzymują nie tylko nagrody ...