Drogowskaz na nowoczesny rozwój

Samorząd wojewódzki stara się wykorzystać przewagi konkurencyjne i stawia na inteligentne specjalizacje, takie jak np. nowoczesne usługi dla biznesu.

Niemal trzy lata temu radni wojewódzcy przyjęli aktualizację regionalnej strategii innowacji zawierającą wymaganą przez Komisję Europejską listę inteligentnych specjalizacji regionu, na której znalazły się bezpieczna żywność, inteligentne systemy zarządzania, nowoczesne usługi dla biznesu i wysoka jakość życia.

Fundamentalnym argumentem ekonomicznym na rzecz wyróżnienia podsektorów gospodarki regionalnej powinny być rezerwy rozwojowe. – W tych płaszczyznach widzę największy potencjał wzrostu dla firm. Jasno zdefiniowane inteligentne specjalizacje winny być oparte na prognozach ilościowych i kapitałowych. Słowem, potencjale zysku i rozwoju. Z mojego punktu widzenia to jedyny słuszny kierunek dla mazowieckich firm.

Na rynku istnieje po prostu zapotrzebowanie w tych konkretnych obszarach. Wiadomo, że są rentowne obszary także w tradycyjnych technologiach, ale biorąc pod uwagę zmienność i niepewność rynku, fluktuacje wśród mikroprzedsiębiorców, duże niedopasowanie do potrzeb rynkowych, działalność w ramach inteligentnych specjalizacji wydaje się być rozsądna. Mazowieckie są relatywnie dobrze zdefiniowane.

Największy popyt jest na nowoczesne usługi dla biznesu i inteligentne systemy zarządzania. Powiązałbym je jeszcze z medycyną i agroturystyką – mówi „Rzeczpospolitej” Krzysztof Jaszczuk z Sysco Polska, firmy doradczo-szkoleniowej, pracującej między innymi przy consultingu dla firm aplikujących o środki unijne i organizującej szkolenia dla kadry zarządzającej.

Zdaniem Jaszczuka inteligentne specjalizacje są wskazówką w poszukiwaniu głębi rynku. Warszawa, z centralami bankowymi i czołówką firm konsultingowych generuje duży popyt na nowoczesne usługi dla wielkich korporacji, a mazowieckie przedsiębiorstwa zaspokajające ten popyt pracują także dla polskich małych, średnich i dużych firm.

Takiej rzeczywistości sprzyja rynek pracownika. – Musimy procesy robotyzować i automatyzować. Tak będziemy łatali dziurę w podaży pracy. Kto to zrobi szybciej, będzie dostarczał więcej usług na rynek – wyjaśnia nam Jarosław Gracel, członek zarządu firmy Astor, zajmującej się systemami IT i automatyzacją procesów w przedsiębiorstwach. Samorząd Mazowsza, ustalając listę inteligentnych specjalizacji, brał pod uwagę realia gospodarcze całego regionu. Na prowincji większą rolę odgrywa produkcja bezpiecznej żywności. – Coraz więcej firm inwestuje w nowe technologie.

Na ziemi radomskiej nawet wiele mikroprzedsiębiorstw, zarówno produkcyjnych, jak i szkoleniowych zajmuje się bezpieczną żywnością. Podobnie jest ze specjalizacją dotyczącą wysokiej jakości życia, mamy dużo profesjonalnych placówek medycznych, z wyspecjalizowanym sprzętem. Radom szybko się rozwija dzięki tym branżom – mówi nam Anna Słopiecka, sekretarz Loży Radomskiej Business Centre Club.

Krytyczną opinię na temat doboru specjalizacji ma Łukasz Białczak, prezes Izby Przemysłowo-Handlowej Ziemi Radomskiej. – Dla całego regionu najbardziej trafione są usługi dla biznesu. Brakuje natomiast sektora metalowego, maszynowego czy mechatroniki i robotyki. Można pokusić się również o wskazanie sektora zbrojeniowego, choć w mniejszym stopniu. Znam listy regionalnych inteligentnych specjalizacji w innych województwach i ewidentnie mazowiecka jest zbyt krótka. Poza tym akurat na południu regionu inteligentne specjalizacje bardziej powinna przypominać te z województwa świętokrzyskiego – mówi Białczak.

Mogą Ci się również spodobać

Mobilność w dobie pandemii

Pozytywnym zjawiskiem jest większa liczba podróży rowerowych, wykorzystywanie hulajnóg bądź po prostu ruch pieszy ...

Nowe czasy, nowe rozwiązania

Bankowość spółdzielcza ma potencjał, który od strony organizacyjnej, strukturalnej i technologicznej może konkurować z ...

Kopciuchy wciąż w służbie miast

Zmiany należy zaczynać od sobie. Sprawdziliśmy zatem, ile starych pieców na paliwa stałe pozostaje ...

Specjalistę i szefa przyciągają nie tylko metropolie

Polacy najchętniej przenieśliby się za pracą do któregoś z dużych miast – ale na popularności ...

Rewolucja, od której nie ma odwrotu. Gaz zaczyna zastępować węgiel nawet na Śląsku

Trwa gazyfikacja śląskiej gminy Gaszowice. Polska Spółka Gazownictwa wybuduje na tym terenie kilkadziesiąt kilometrów ...

O dopłaty do czynszu ubiega się niewielu. Brakuje wiedzy?

Najemcy, którzy z powodu pandemii mają problemy z zapłatą czynszu, mogą już liczyć na wsparcie finansowe. ...