Piotrków rewitalizuje Podzamcze

Ponad 21 mln złotych dofinansowania na rewitalizację terenów Podzamcza uzyskał Piotrków Trybunalski. Najstarszą część miasta czeka nie tylko rewitalizacja architektoniczna, ale także społeczna.

Piotrków Trybunalski od wielu lat prowadzi działania, których celem jest przywrócenie blasku najstarszej części miasta. – Rozpoczęliśmy od inwestycji w infrastrukturę, czyli przebudowę uliczek, odrestaurowanie zabytkowych budynków oraz modernizację Rynku Trybunalskiego. Przed nami kolejny etap tych prac związany z tzw. rewitalizacją społeczną. Chcemy uczynić z terenów Podzamcza i Starego Miasta atrakcyjne osiedle mieszkaniowe – podkreśla prezydent Krzysztof Chojniak.

Projekt Młode Stare Miasto obejmuje przebudowę placu Zamkowego, ulic na Starym Mieście oraz modernizację 12 budynków mieszkalnych wraz z podwórzami. Część z tych inwestycji została już zrealizowana. Pozostałe będą wykonywane w najbliższych latach.

– Nieodłącznym elementem tego projektu jest program „Mieszkanie dla młodych”. Jego celem jest budowa lub adaptacja mieszkań dla młodych ludzi, którzy swoją przyszłość chcą związać z Piotrkowem Trybunalskim. Prace w tym kierunku już trwają – opowiada prezydent, zaznaczając, że to dopiero początek ofensywy mieszkaniowej w najstarszej części miasta.

W perspektywie najbliższych miesięcy w okolicach Podzamcza i Starego Miasta powstanie łącznie około 60 nowych lokali. Dziesięć świeżo wyremontowanych mieszkań w Rynku Trybunalskim jest na etapie przekazywania nowym najemcom. Od kilku miesięcy trwa budowa kamienicy i oficyny przy ul. Garncarskiej, w których zamieszka łącznie 15 rodzin. Niebawem wystartuje budowa kamienicy przy skrzyżowaniu ulic Starowarszawskiej i Jerozolimskiej, w której znajdzie się 31 mieszkań.

Podpisana umowa partnerska z samorządem województwa łódzkiego, opiewająca na ponad 21 mln zł, to już kolejne dofinansowanie na prowadzone od wielu lat prace rewitalizacyjne w najstarszej części miasta. Kontynuacją tych działań jest projekt Młode Stare Miasto i budowa mediateki.

– Koszt dotychczasowych pięciu projektów realizowanych na Starym Mieście i Podzamczu: rewitalizacji Rynku Trybunalskiego, Traktu Wielu Kultur I i II, Młodego Starego Miasta oraz budowy mediateki to suma ponad 113 milionów złotych, a połowę z tych pieniędzy stanowiło pozyskane przez nas unijne dofinansowanie – wylicza Krzysztof Chojniak. – Mamy już pierwsze, bardzo dobre efekty, ale zdajemy sobie sprawę, jak wiele jeszcze zostało do zrobienia. Mieszkania na Podzamczu automatycznie uczynią to miejsce atrakcyjnym terenem inwestycyjnym. Dzięki temu będzie rozwijał się handel, usługi, będzie powiększała się oferta kulturalna. To automatycznie będzie napędzać rozwój tej części miasta.

Mogą Ci się również spodobać

Piotr Adamowicz: Konfrontacja będzie trwać

Po śmierci Pawła spory ucichły, ale na krótko. Bardzo szybko dowiedziałem się od mojego ...

Powrót kin do małych miast

Domy kultury czy biblioteki mogą skorzystać z dofinansowania do zakupu projektorów cyfrowych. Dzięki temu ...

Rowerowy boom w całym kraju

Blisko sto miast ma już systemy rowerów publicznych. Rekordy popularności biją pojazdy elektryczne. To ...

Zatrzymać młodych medyków w regionie

Samorządy oferują pomoc finansową dla studentów medycyny. W ten sposób chcą zatrzymać ich w ...

Wrocław – rowerowa stolica Polski

Koniec roku 2018 przyniósł dla Wrocławia bardzo dobre wieści. Pierwszy raz w historii w ...

Domy kultury z cyfrowym obliczem

W gminach przybędzie miejsc z dostępem do szybkiego internetu. Rozpoczną się też szkolenia m.in. ...