Fala Ukraińców wciąż płynie

Pomorskie firmy poszukują pracowników-cudzoziemców głównie do prostych prac.

Pracodawcy z regionu w 2016 r. złożyli aż 67,4 tys. oświadczeń o zamiarze zatrudnienie cudzoziemców – wynika z danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku. Jeszcze w 2015 r. takich oświadczeń było 25,3 tys., a w 2014 r. – raptem 5,8 tys.

Skąd taki gwałtowny wzrost, utrzymujący się już od dwóch lat? – W Gdańsku mamy bardzo niski poziom bezrobocia – zauważa Sylwia Dymnicka-Iwaniuk, kierownik referatu ds. zatrudnienia cudzoziemców w Gdańskim Urzędzie Pracy, gdzie składanych jest najwięcej oświadczeń. – Jeśli do tego dodamy tendencje demograficzne i emigrację, to mamy obraz rynku, na którym podaż pracy jest coraz bardziej ograniczona. Stąd przedsiębiorcy coraz chętniej sięgają po cudzoziemców – wyjaśnia.

Stopa bezrobocia w Gdańsku to tylko 3,6 proc., w Trójmieście – 3,7 proc. W całym województwie wynosi 7,3 proc., wciąż mniej niż średnia w kraju (8,3 proc.).

Największe zapotrzebowanie na pracę cudzoziemców, w tym głównie Ukraińców, wyrażają w regionie firmy budowlane (26 proc. złożonych oświadczeń), przetwórstwa przemysłowego (24 proc.) oraz agencje pośrednictwa pracy (tzw. sekcja administrowania i działalności wspierającej) – 23 proc.

– Stocznia Crist współpracuje z ok. 500 Ukraińcami, co w przybliżeniu stanowi 35 proc. osób zatrudnionych na produkcji – podaje zarząd spółki Crist SA w informacji dla „Rzeczpospolitej”. Nie są oni zatrudnieni bezpośrednio przez firmę, ale przez agencję pracy.

– Potrzeba pracy cudzoziemców podyktowana jest problemem z pozyskaniem wystarczającej liczby pracowników z Polski. Z uwagi na to współpracujemy z firmami posiadającymi pracowników, dysponującymi oczywiście dokumentami uprawniającymi do legalnego zatrudniania cudzoziemców na terenie Polski – podkreśla spółka.

– Na przestrzeni ubiegłego roku zatrudnialiśmy ok. 2,5 tys. osób – mówi z kolei Marcin Kołodziejczyk, dyrektor ds. rozwoju projektów międzynarodowych w agencji pracy tymczasowej Progres, która ma siedzibę w Gdańsku. – Oferujemy im legalne zatrudnienie i pomoc w zakwaterowaniu – dodaje.

Agencja realizuje projekty na indywidualne zamówienie pracodawców, głównie poza Pomorzem, przede wszystkim w branży logistycznej (np. sortowanie czy pakowanie towarów w magazynach) oraz w przemyśle (choć przede wszystkim przy pracach wspomagających).

– Myślę, że także w tym roku przyjedzie do pracy w Polsce sporo Ukraińców. Ostatnio otworzyliśmy nasz oddział w Kijowie, bo popyt na pracę cudzoziemców rośnie – dodaje Kołodziejczyk.

Wśród wszystkich oświadczeń złożonych w woj. pomorskim w zeszłym roku dominują te dla pracowników przy pracach prostych (aż 47 proc.). Całkiem sporo jest także ofert dla robotników przemysłowych i rzemieślników – 33 proc., a na trzecim miejscu – dla pracowników usług i sprzedawców (9 proc.). Pod względem struktury wiekowej najwięcej jest osób w wieku 26–40 lat (prawie połowa), zaś po 25 proc. osób w wieku poniżej 26 lat i powyżej 40 lat.

Mogą Ci się również spodobać

Zaświadczenie to nie prosty druczek

Do końca tego roku nie uda się wydać wszystkim właścicielom lokali dokumentów potwierdzających uwłaszczenie.

Strajk wstrząsnął szkołami

Samorządowcy otrzymali uprawnienia do klasyfikowania uczniów. Sejm błyskawicznie uchwalił ustawę maturalną.

Warszawska śmieciarka pojedzie do Torunia

Duże miasta, takie jak Bydgoszcz, Gdańsk i Warszawa, są przeciwne obecnej reformie gospodarowania śmieciami. ...

Jesień życia nie musi być nudna

Emerytura to czas, by seniorzy uzupełnili braki, na które nie mieli czasu czy możliwości ...

Wrocław stawia na komunikację zbiorową

Zakładany rozwój sieci tramwajowych jest imponujący. W stolicy Dolnego Śląska powstanie m.in. największa w ...

Nowe pociągi na Pomorzu Zachodnim Elektryczna czterdziestka

„Duma Pomorza” – tak nazywa się ostatni z 40 nowych elektrycznych pociągów, jakie trafiły ...