Teka do uzupełnienia

„Pomorska Teka Edukacyjna” to interaktywny pomocnik dla uczniów, nauczycieli i wszystkich zainteresowanych najnowszą historią Polski.

Materiał, który znajduje się pod adresem tekapomorska.pl, został opracowany przez Fundację Centrum Solidarności oraz Muzeum Stutthof w Sztutowie. Pomorską historię najnowszą podzielono na trzy okresy.

Pierwszy, zatytułowany „1939-45″, mówi o dziejach Pomorza podczas drugiej wojny światowej. Opowieść zaczyna się jednak znacznie wcześniej, jeszcze w 1920 roku, od powstania Wolnego Miasta Gdańska.

Osią tej części opowieści są relacje i sylwetki świadków historii, w tym więźniów obozu koncentracyjnego Stutthof. Są tu historie ludzi, ale też opowieści o rzeczach, które stają się pretekstem do opisu obozowego życia. Relacje uzupełniają materiały źródłowe, zdjęcia, filmy i mapy.

Okresem zamykającym ramy PTE są lata 1970-1990. Tu wyboru materiałów (dokumenty archiwalne, materiały ikonograficzne, filmowe, opracowania i fragmenty literatury pięknej) dokonali współpracownicy Fundacji Centrum Solidarności.

Kalendarium tego okresu rozpoczyna się 30 października 1970, od podjętej przez Biuro Polityczne KC PZPR decyzji o wprowadzeniu podwyżek cen na większość artykułów spożywczych. Decyzji, która stała się zapalnikiem grudniowych wydarzeń na Wybrzeżu. O tym, co było dalej opowiada „Ballada o Janku Wiśniewskim” (w PTE umieszczono m.in. wykonanie Kazika Staszewskiego).

Ale co ze środkowym okresem, latami 1946-69, zapyta ktoś. Ta historia – rozpoczynająca się od wyeliminowania przez komunistów legalnej opozycji, sfałszowaniu referendum w 1946 r, i wyborów w 1947 r., a kończąca dramatycznymi wydarzeniami roku 1968 – wciąż czeka na opowiedzenie.

Mogą Ci się również spodobać

Wydawanie decyzji ma przyspieszyć. Ale będzie potrzebna pomoc polityków

Urzędnicy mają szybciej i sprawniej załatwiać formalności budowlane. Tyle że bez pomocy polityków nie ...

WRO-SYSTEM – przykład dynamicznego rozwoju w branży elektrotechnicznej

Firma WRO-SYSTEM, która działa w branży elektrotechnicznej, powstała w 2007 r. Co zmieniło się ...

Płace na stanowiskach kierowniczych wymagają rewizji

Projekt Stworzenie uczciwego i stabilnego systemu wynagradzanie może przyczynić się do zwiększenia zainteresowania pracą ...

Gminy zwrócą kopalniom nawet 650 mln złotych

Gminy muszą z nawiązką zwrócić podatek, który przez lata pobierały od przedsiębiorstw górniczych. I ...

Spalarnie lekiem na drastyczne podwyżki opłat za śmieci? Niekoniecznie.

Samorządy widzą w spalarniach odpadów szansę na zredukowanie rosnących stert śmieci. Jednak nie umożliwią ...

Optymalizacji szuka się wszędzie

Nie ma potrzeby aby samorządy informowały o schematach podatkowych. Wzrosną przez to obciążenia finansowe ...