Zdążyć przed wielką wodą

Iwona Trusewicz
Fotorzepa / Skłodowski Krzysztof

Powódź stulecia jest raz na sto lat, ale ponieważ dostatecznie już zepsuliśmy klimat, to i tu pewności nie ma. Ta „zima” może sprowadzić na Opolszczyznę kolejną wielką wodę. Rzeki wypełnione wodą równo z brzegami, jeziora, które zaczynają się 50 m bliżej aniżeli rok wcześniej – tak wygląda stan wód w Polsce tej „zimy”. Zamiast śniegów i mrozów mamy deszcz, deszcz i deszcz. Paryż już zaczął tonąć.

Pytanie brzmi więc: czy Polska jest przygotowana na wielką wodę, która może zaatakować nie tak jak 21 lat temu na początku lipca, ale już wiosną? Odpowiedź jest niestety negatywna. Kolejne polskie rządy nie wyciągnęły wniosków z tego, co działo się na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie w 1997 r.

Dziś władze Opola przekazują 31 mln zł na przebudowę tzw. Polderu Żelazna. Konstrukcja ma 100 lat i jest w katastrofalnym stanie. Całość inwestycji ma kosztować 100 mln zł. Za trzy lata Opole ma być całkowicie zabezpieczone przed powodzią.

A co będzie, jeżeli powódź przyjdzie w tym roku, a może w następnym? Takie pytania są aktualne nie tylko na Opolszczyźnie, ale także na Dolnym Śląsku, Żuławach czy południu Polski. Wszędzie tam przeciekają wały, zbiorników retencyjnych jest za mało, a konstrukcje ochronne pamiętają jeszcze pierwszą wojnę światową.

Przyroda już niejeden raz pokazała, jak szybko potrafi sobie poradzić z takimi zaniedbaniami człowieka. Miliardy wydane na nowe drogi, domy i parki mogą zostać w kilka dni zmyte z powierzchni ziemi. Czy i wtedy znajdzie się jakiś „odważny wysoki urzędnik”, który wzorem pewnego premiera sprzed lat powie ludziom, który stracą cały dobytek, że trzeba się było ubezpieczać?

Mogą Ci się również spodobać

Ekspresówka S1 powstaje w bólach

Wreszcie nieco przybliżyła się perspektywa przejechania ze Śląska na Podbeskidzie i Słowację jedną z ...

Stawianie na różnorodność i kreatywność klientów wychodzi na dobre

Mieli wybór, czy przez chwilę mieć więcej pieniędzy, czy też budować coś trwałego. Właściciele ...

Wydłuża się lista miast przyjaznych startupom

Na mapie centrów, wokół których skupiają się młode firmy, nowatorskie projekty i kapitał VC, ...

Większe potrzeby, mniejsze budżety

Władze lokalne staną przed dylematem - jak się rozwijać przy ograniczonych finansach. Ucierpieć mogą ...

Jaka przyszłość Pomeranii

Spotkanie przedstawicieli obu regionów było jednym z wielu, które mają pomóc w wypracowaniu przyszłej ...

Maszty rosną w uzdrowiskach 

Bazy telefonii komórkowej powstaną nawet obok sanatoriów. Władze lokalne niewiele będą miały do powiedzenia.  ...