Nowa twarz miast powiatowych

Do Kazimierzy Wielkiej na wart łącznie 19 mln zł projekt zmian zmierzających do przyznania miastu miana uzdrowiska trafi 13,7 mln dofinansowania.
materiały prasowe

Aż 130 mln zł z RPO trafia do siedmiu ośrodków w województwie świętokrzyskim na rewitalizację.

– Konkurs z działania „Rewitalizacja obszarów miejskich i wiejskich” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego 2014–2020 przeznaczony był dla miast powiatowych – mówi Iwona Sinkiewicz-Potaczała, rzeczniczka marszałka województwa świętokrzyskiego.

– Każdy samorząd mógł zgłosić jeden wniosek o dofinansowanie. Projekty mogły być przygotowane w partnerstwie m.in. ze spółdzielniami czy wspólnotami mieszkaniowymi, instytucjami kultury czy też przedsiębiorcami – dodaje.

W sumie na konkurs wpłynęło 13 wniosków, co oznacza, że każdy z samorządów – potencjalnych wnioskodawców – przygotował projekt. Ubiegały się w sumie o ponad 220 mln zł dofinansowania, czyli o prawie dwukrotnie więcej, niż zaplanował Urząd Marszałkowski – 121 mln zł.

– Wszystkie projekty przeszły pozytywnie ocenę formalną i merytoryczną oraz uzyskały wymaganą minimalną liczbę punktów uprawniającą do uzyskania dofinansowania. Niestety, nie dla wszystkich starczyło pieniędzy – przyznaje rzeczniczka.

Mimo iż zarząd województwa zdecydował się na zwiększenie puli na konkurs o kolejne 9 mln zł, do 130 mln zł, pieniędzy wystarczyło jedynie na sfinansowanie pierwszych siedmiu najwyżej ocenionych projektów. Pozostałe trafiły na listę rezerwową i będą mogły liczyć na dofinansowanie, jeśli w przetargach pojawią się oszczędności.

Dotacja na rewitalizację trafi do Kazimierzy Wielkiej. 13,7 mln zł przeznaczone zostanie na projekt „W kierunku uzdrowiska – rewitalizacja miasta Kazimierza Wielka” (wartość całego projektu to 19 mln zł). Włoszczowa otrzyma 15,2 mln zł na „kompleksową rewitalizację centrum” (łącznie wyda na to 22,6 mln zł).

Za 34,8 mln zł Sandomierz chce przeprowadzić kompleksową rewitalizację całej gminy, na co z UE otrzymał 23 mln zł. Z kolei Starachowice zrealizują rewitalizację za 37,2 mln zł, a z UE dostały 22,9 mln zł.

Do Buska-Zdroju trafi 19,8 mln zł na inwestycję wartą łącznie 33 mln zł, a dawne przemysłowe miasto Skarżysko-Kamienna, które za 24 mln zł chce odnowić dwa osiedla (Zachodnie i Dolną), dostanie 10,1 mln zł.

– 130 mln zł dotacji z RPO spowoduje, że w miastach powiatowych regionu w sumie zostaną wykonane inwestycje rewitalizacyjne o wartości ponad 337 mln zł – wylicza Iwona Sinkiewicz-Potaczała.

Rozstrzygnięty pod koniec ubiegłego roku konkurs na projekty związane z rewitalizacją miast powiatowych był jedynym skierowanym do tej grupy.

– W ramach RPO realizowany jest jeszcze konkurs rewitalizacyjny, w którym wnioski mogły składać mniejsze miasta i miejscowości, będące siedzibami gmin. Zgłoszone projekty są na etapie oceny merytorycznej. Rozstrzygnięcie konkursu przewidujemy około kwietnia – mówi Iwona Sinkiewicz-Potaczała. – W tym konkursie do rozdzielenia między wnioskodawców jest 100 mln zł – dodaje.

>R4, komentarz >R2

Mogą Ci się również spodobać

Boom na miejskie magazyny

Miejskich hal firmy nie boją się budować spekulacyjnie, nie na zamówienie. Wynajmują się na ...

Ręce przy sobie. Samorządy szykują się na „kontrolowaną normalność”

Samorządy kupują automaty do darmowej dezynfekcji rąk. Są montowane na ulicach, ale też mają ...

„Subwencja oświatowa rażąco zaniżana”. W piątek zdecyduje o niej Sejm

W tym tygodniu zapadnie klamka w sprawie wysokości subwencji oświatowej. Eksperci ostrzegają, że została ...

Samorządy mogą zostać skazane wyłącznie na duże banki

Po likwidacji PBS Sanok i stratach samorządów niektórzy szefowie banków komercyjnych proponują zakaz lokowania ...

Dochody samorządów: co się zmienia?

Gminy nie stracą finansowo, jeśli z powodów niezależnych od nich, źle wyliczono subwencję. Samorządy ...

Inwestują w papieską Drawę

Ponad 170 km liczy szlak kajakowy im. Karola Wojtyły na rzece Drawie, jeden z ...