Słynny Bollywood mieści się Mumbaju, będącym również ośrodkiem biznesu, z którym współpracować będzie Zachodniopomorska Indyjska Izba Gospodarcza.
shutterstock

Zachodniopomorscy przedsiębiorcy liczą na wspólne interesy z indyjskimi firmami i na ich inwestycje.

Początek grudnia ub. roku, budynek Starej Rzeźni w Szczecinie. Mówi Shri Takhi, chargé d’affaires Ambasady Republiki Indii: – Zachodniopomorskie było białą plamą na mapie indyjskich inwestycji. Jestem przekonany, że ten region szybko stanie się najważniejszym dla indyjskiego biznesu.

Na sali siedzi ponad 100 przedsiębiorców z Pomorza Zachodniego. W programie jest także koncert hinduskiej gwiazdy Vidyi Shah. To pierwsze spotkanie dopiero co powstałej Zachodniopomorskiej Indyjskiej Izby Gospodarczej.

– Firmy indyjskie już zainwestowały w Polsce 3 mld USD. Chcemy im pomóc, by były dobrze obsłużone. Stąd powołanie izby, by jej członkowie mogli obsługiwać inwestorów – mówi „Rzeczpospolitej” Mariusz Łuszczewski, prezes ZIIG.

Kolejny cel to umożliwienie zachodniopomorskim firmom wejścia na rynek indyjski.

– Dzięki współpracy z Ambasadą Indii w Warszawie jesteśmy już w rządowym programie „Make in India”, który da naszym firmom pewien parasol bezpieczeństwa. To ulgi podatkowe i wiele innych przywilejów – opisuje Łuszczewski.

Prezes ZIIG zdążył już nawet podpisać umowę z World Trade Center Mumbai, największą izbą w Indiach, zrzeszającą 600 tys. członków. Ma też kontakt z izbą w New Delhi. Jak wyjaśnia – w obydwu jest w sumie milion firm.

– Zbudujemy platformę systemową. Jak chcesz sprzedać produkt do Indii jako członek izby, to twoja oferta trafi do 1 mln firm. Potem nastąpi selekcja, wybranie odpowiedniej firmy, no i kontrakt – mówi Łuszczewski.

Współpraca ma się jednak skupić przede wszystkim na Mumbaju i stanie Maharasztra. To trzeci pod względem wielkości stan Indii, a drugi, jeżeli chodzi o liczbę ludności. Z kolei Mumbaj to centrum biznesu, tam m.in. mieści się słynny Bollywood. Jak przekonuje Łuszczewski, dla firm indyjskich Pomorze Zachodnie może być też interesujące z powodu położenia – to przedsionek Niemiec i Skandynawii, ważnych rynków dla Indii.

Mimo krótkiego stażu izba liczy już 140 podmiotów. Reprezentowane są branże spożywcza, morska, logistyczna, deweloperska.

Izba ma też już pierwsze sukcesy. To wynik kontaktów Łuszczewskiego w Indiach. Jego mama Anita Agnihotri urodziła się w Indiach we wpływowej rodzinie. Ma na koncie tytuł Miss Indii. Osiedliła się w Szczecinie, gdzie wspólnie z synem rozwijają gastronomiczny biznes. Jej siostra Rati Agnihotri jest gwiazdą Bollywood i zagrała w ponad 300 filmach. Kolejna z ciotek – Sweta Agnihotri – kieruje firmą Reliance Entertaiment, będącej częścią wielkiej indyjskiej korporacji Reliance. Koncern jest wart 43 mld USD i zatrudnia 120 tys. osób. Właśnie te koligacje pomagają otwierać wiele drzwi młodemu przedsiębiorcy ze Szczecina.

Tempo jest szybkie. Z najnowszych sukcesów – delegacja izby pojedzie w lutym na Global Business Summit do New Delhi. To największy szczyt ekonomiczny w Indiach.

– W szczycie weźmie udział premier Indii. Wśród zaproszonych gości jest ponad 30 szefów państw i ponad 400 prezesów największych indyjskich korporacji. Swoje wystąpienia będą mieli między innymi przedstawiciele Światowej Organizacji Handlu, Banku Światowego i OECD. Będziemy mieli okazję do zaprezentowania potencjału naszego regionu i kraju – cieszy się Łuszczewski.

Izbie mocno kibicuje samorząd województwa. – Świat się kurczy, więc wszystkie biznesowe powiązania są coraz łatwiejsze do nawiązania. Unikalna lokalizacja Pomorza Zachodniego jest, jak widzimy, atrakcyjna również dla hinduskich inwestorów. Wcześniej dostrzegli to już przedsiębiorcy z Europy Zachodniej. Będziemy wspierać wszystkie takie inicjatywy, przyczyniają się one bowiem do rozwoju gospodarczego naszego regionu – mówi „Rzeczpospolitej” Olgierd Geblewicz, marszałek zachodniopomorski.

Jak zapowiada, w drugiej połowie roku zaplanowano podpisanie umowy pomiędzy województwem a stanem Maharasztra. Trwają rozmowy. Zaplanowano także wizytę w Szczecinie.

Mogą Ci się również spodobać

Lubuskie świętuje 15 lat Polski w Unii Europejskiej

TEKST SPONSOROWANY: Pod hasłem „#LubuskieChallenge – Łączy nas przyszłość" województwo lubuskie rozpoczęło wielkie świętowanie ...

Polska szkoła chaosu

Reforma edukacji nie uspokoiła sytuacji w szkolnictwie. Na nowy system narzekają nauczyciele i rodzice. ...

Łatanie długu na zakręcie

Ustalenia CBA w Dubiecku pokażą, co wolno robić, aby ratować lokalne finanse.

Skrócić ostatnią milę do klienta

Zamówiony towar klient chce mieć natychmiast. W miastach jak grzyby po deszczu rosną małe ...

Początek roku szkolnego z problemami

Rekrutacje do ostatniej chwili, sale na mieście i lekcje do wieczora - trwa przygotowywanie ...

Mniej kradzieży samochodów. Jakie auta giną najczęściej?

Polska policja w 2018 roku wszczęła blisko 9 tys. postępowań o kradzież auta. Sprawców ...