Firmy mogą liczyć na więcej fachowców

Branża turystyczna cierpi na brak m.in. wykwalifikowanych kelnerów i kucharzy.
AdobeStock

Porozumienie między samorządami Pomorza Zachodniego pozwala na wspólne sięgnięcie po środki unijne, aby wesprzeć szkolnictwo zawodowe.

Kontrakt samorządowy polega na skoncentrowaniu terytorialnym interwencji ekonomicznych i wykorzystaniu zasobów przez co najmniej trzy gminy. Już na początku 2015 r. Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego zatwierdził zasady i kierunki interwencji w ramach kontraktu, postanawiając zogniskować projekty m.in. wokół przedsiębiorczości i szkolnictwa zawodowego.

– Samorządy chcą i potrafią realizować zadania oparte na współpracy lokalnych władz, przedsiębiorców i organizacji pozarządowych. Zależy nam na inwestowaniu środków z Regionalnego Programu Operacyjnego właśnie w takie projekty i przedsięwzięcia, które budują potencjał gospodarczy województwa zachodniopomorskiego nie tylko w największych miastach regionu, lecz także na pozostałych obszarach Pomorza Zachodniego – deklaruje marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. Mimo wysokiego w porównaniu z innymi regionami bezrobocia Pomorze Zachodnie cieszy się rynkiem pracownika. Pracodawcy alarmują, że brak im wykwalifikowanej siły roboczej. Najnowsze projekty w ramach kontraktu samorządowego służą zatem głównie szkolnictwu.

Cztery z nich, realizowane dzięki środkom z Europejskiego Funduszu Społecznego, obejmą swoim zasięgiem ponad 1,5 tys. osób z gmin Nowogard, Maszewo i Osina. Program „Inwestycja w rozwój gospodarczy gmin Nowogard, Maszewo, Osina i powiatu goleniowskiego – drogą do efektywnego kształcenia zawodowego” ma służyć między innymi podniesieniu umiejętności rynkowych uczniów lokalnych szkół zawodowych i techników. W ramach przedsięwzięcia zorganizowane zostaną klasy patronackie, kursy i szkolenia dla nauczycieli i ich podopiecznych, a także wizyty w parkach przemysłowych. Tak przygotowani absolwenci mają docelowo znaleźć pracę w podstrefie Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w gminie Nowogard.

– Zakładamy, że dzięki uzbrojeniu terenów inwestycyjnych powstaną nowe zakłady pracy, w których zatrudnienie znajdą lepiej przygotowani absolwenci. Uczniowie Technikum nr 1 Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Nowogardzie będą mieli możliwość zdobycia dodatkowych uprawnień elektrycznych, barmańskich, kelnerskich, operatora wózków widłowych, i to poza planowanym wykształceniem w ramach technikum. Szkoła kształci blisko 700 uczniów i rocznie kończy ją 130–140 absolwentów, w tym logistycy, informatycy czy spedytorzy, bardzo potrzebni w KSSSE – mówi „Rzeczpospolitej” Jowita Pawlak, inspektor ds. pozyskiwania funduszy zewnętrznych w starostwie powiatowym w Goleniowie, pomysłodawczyni kontraktu.

Pomorze Zachodnie jako obszar o dużym udziale turystyki w PKB cierpi na brak rąk do pracy w sektorze. Turystyka jest jedną z kluczowych branż ujętych w Strategii Rozwoju Województwa Zachodniopomorskiego do roku 2020.

– Jest duże zapotrzebowanie na pracowników w usługach gastronomicznych czy wypoczynkowych, a część siły roboczej wyemigrowała, część nie odnajduje się w zawodzie. Kursy podnoszące kwalifikacje mają także sprawdzić, kto rzeczywiście chce pracować jako barman, kelner czy kucharz, żeby inwestycja w edukację była produktywna. Zależy nam, by uczniowie zostali w regionie – dodaje Jowita Pawlak. Beneficjentem programu będzie także Zasadnicza Szkoła Zawodowa Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Nowogardzie. Inwestycje w ramach kontraktu samorządowego prowadzone są również w powiecie pyrzyckim oraz gminach Warnice, Bielice, Banie, Przelewice i Pyrzyce. Podpisano warte ponad 9 mln złp umowy na dofinansowanie obszaru Pyrzyce+.

Wsparcie obejmuje głównie tzw. nakłady miękkie, czyli upowszechnienie wiedzy, edukacji przedszkolnej, rozwój szkolnictwa zawodowego itp. – Szczególnie zależy nam na szkolnictwie zawodowym, brakuje nam bowiem na rynku pracowników, np. kucharzy i kelnerów, a chcemy rozwijać turystykę. Inwestycje mają służyć podniesieniu atrakcyjności naszych szkół. W tym celu 35 proc. środków wydamy na doposażenie placówek – mówi „Rzeczpospolitej” Stanisław Stępień, starosta powiatu pyrzyckiego.

Mogą Ci się również spodobać

Obwodnica niezgody

Odcinek dawnej drogi wojewódzkiej, biegnący przez centrum miasta, stał się drogą powiatową, a w ...

Gminy zajrzą do kieszeni niektórych lokatorów

Miasta mogą już wypowiadać umowy najmu samotnym, którzy mieszkają na stu metrach, oraz podnosić ...

Metal zawsze modny

W ciągu dnia wykonują elementy wyposażenia wnętrz, a popołudniami oddają się sztuce. To wtedy ...

Trzaskowski: Nie chcemy przebierać dziewczynek za chłopców

Warszawa musi być miastem tolerancyjnym. Trzeba stać przy wszystkich mniejszościach, które w atmosferze wprowadzonej ...

Specjalistę i szefa przyciągają nie tylko metropolie

Polacy najchętniej przenieśliby się za pracą do któregoś z dużych miast – ale na popularności ...

Miliony na kartuskie jeziora

Cztery jeziora położone w Szwajcarii Kaszubskiej: Mielenko, Karczemne, Klasztorne Małe i Klasztorne Duże zostaną ...