Smart rower w Juchnowcu Kościelnym

Rower Gminny w Juchnowcu Kościelnym
rowerjuchnowiec.pl

Czy rower może być smart? Choć takie określenie rezerwuje się zazwyczaj dla roweru elektrycznego i wyposażonego w różne elektroniczne gadżety, o inteligencji tego pojazdu można również mówić w przypadku zorganizowanego systemu jego udostępniania, wspieranego różnymi systemami elektronicznymi oraz łączenia funkcji społecznych (prozdrowotnych), praktycznych (mobilność) i ekologicznych.

Tak się dzieje w przypadku coraz bardziej popularnego roweru miejskiego, który może być dostępny również i w mniejszych miejscowościach. Rower powszechny i łatwo dostępy to zatem rower smart! Rower to bezemisyjny środek transportu lokalnego, który dobrze sprawdza się w komunikacji gminnej na szerszą skalę, o ile tylko są wyznaczone bezpieczne i dobrze oświetlone w nocy ścieżki rowerowe. W zorganizowaniu sprawnego systemu wypożyczania i przechowywania rowerów pomocne mogą być zintegrowane rozwiązania elektroniczne, łączące funkcje związane z identyfikacją i rejestracją użytkownika, płatnościami, pomiarem czasu wypożyczenia, kompatybilnością i zabezpieczeniem.

Przykładem tego typu rozwiązania może być gmina Juchnowiec Kościelny, w którym funkcjonuje alternatywny system transportu w postacie Roweru Gminnego, umożliwiający szybkie i niedrogie poruszanie się po terenie gminy. Mieszkańcy mają do dyspozycji 2 stacje i 20 rowerów a system dobrze sprawdza się jako uzupełnienie komunikacji zbiorowej w gminie w okresie od kwietnia do końca listopada. Jest też w pełni kompatybilny z systemem BiKeR w Białymstoku.

Aby skorzystać z Roweru Gminnego (RGwGJK) należy zarejestrować się na dedykowanym portalu www.rowerjuchnowiec.pl, a utworzone konto doładować tzw. opłatą inicjalną w wys. min. 10 zł a następnie można już wypożyczać rowery. Aby tego dokonać w elektronicznym terminalu nacisnąć postępować zgodnie ze wskazówkami, a rower zostanie automatycznie zwolniony z elektrozamka. Zamek szyfrowy odblokowuje się za pomocą otrzymanego 4-cyfrowego kodu. Aby zwrócić rower wystarczy wprowadzić rower do elektrozamka a sygnał dźwiękowy potwierdzi prawidłowy zwrot. Na jedno konto można maksymalnie wypożyczyć 4 rowery a dla każdego roweru system osobno nalicza czas wypożyczenia.

Dla osób identyfikujących się w systemie RGwGJK za pomocą imiennej elektronicznej Białostockiej Karty Miejskiej i posiadających na karcie zakodowany i ważny imienny bilet obowiązuje specjalna opłata. Identyfikacji w systemie można dokonać za pomocą każdego urządzenia, które posiada funkcję bezdotykowego identyfikatora – np. karty miejskiej Elektronicznej Legitymacji Studenckiej. Wystarczy przy pierwszym lub każdym kolejnym wypożyczeniu podać w terminalu swój numer telefonu i PIN, a następnie przyłożyć kartę do czytnika. Przy kolejnym wypożyczeniu można już identyfikować się przy terminalu za pomocą karty.

Rejestracja w systemie RGwGJK umożliwia również korzystanie z rowerów w innych miastach, w których działa operator Nextbike, według cennika obowiązującego w danej miejscowości.

Mogą Ci się również spodobać

Miasta same biorą się za wykonywanie testów na koronawirusa

Kolejki pacjentów, którzy czekają na badania w kierunku koronawirusa ciągle rosną, dlatego samorządy biorą ...

Gdańsk się rozwija!

Gdańsk prężnie się rozwija. Powstają inwestycje ważne nie tylko dla mieszkańców, ale również dla ...

Nowe życie dawnej fabryki

Niszczejąca do niedawna zabytkowa fabryka fortepianów w Kaliszu dziś tętni życiem jako nowoczesny kompleks ...

Warto być razem, bo wspólnie możemy osiągnąć więcej

Nowe stowarzyszenie Samorządy dla Polski chce walczyć o lepszą współpracę z rządem oraz o ...

Igrzyska Wolności to spotkanie osób otwartych na dialog, nowe idee i zabawę!

Paradoksem jest dziś fakt, że PiS jest w stanie mobilizować kluczową grupę wyborców transferami ...

Mazowsze inwestuje w szpitale

Przyszłe i obecne mamy oraz ich dzieci otrzymają opiekę zdrowotną na najwyższym poziomie. W ...