My, ludzie środka

Fotorzepa/Piotr Guzik

Skaczą sobie w Polsce do gardła dwa skłócone plemiona. Rzadko przez zgiełk bitewny przebije się głos inny, budzący nadzieję. Oto właśnie w Krakowie prestiżowy tytuł „Małopolanina roku” (przyznawany przez Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski) otrzymały postaci spoza podziału na „lepszy” i „gorszy” sort.

Mieczysław Gil to legenda pierwszej, chwalebnej Solidarności tak Małopolski, jak i największego jej zakładu pracy, którym jest huta nosząca szczęśliwie zapomniane miano Lenina. Uczestnik strajku sierpniowego w 1980 r., potem członek kierownictwa Solidarności tak w hucie, jak i regionie. W nieszczęsnym grudniu 1981 r. współkierował strajkiem w hucie, za co po aresztowaniu skazany został na kilka lat więzienia. Po wyjściu na wolność włączył się w działalność podziemną. Od wyborów w 1989 r. poseł Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego, jeden z najbliższych współpracowników Lecha Wałęsy, kierował tym klubem poselskim w latach 1990 i 1991. W latach 2011–2015 senator PiS. Nigdy nikogo nie opluwał, z każdym rozmawia życzliwie.

Prof. Jacek Purchla to ekonomista i historyk sztuki też związany z Solidarnością, wiceprezydent Krakowa w latach 1990–1991. Gdy w 1991 r. z inicjatywy premiera Mazowieckiego w Krakowie powstało Europejskie Centrum Kultury, współtworzył je i do dzisiaj jest jego dyrektorem.

Profesor tak Uniwersytetu Jagiellońskiego, jak Ekonomicznego, członek międzynarodowych gremiów naukowych. Postać – tak jak Gil – powszechnie lubiana i szanowana.

Takich ludzi jest więcej, niż się wydaje, tylko ich słowa zagłusza wrzask politycznej kłótni. Bo my, ludzie środka, bynajmniej nie siedzimy okrakiem na barykadzie i nie jesteśmy zapomnianymi sierotami po PO-PiS. My, ludzie środka, po prostu nie godzimy się na dewastację Polski w tej bratobójczej bitwie.

Mogą Ci się również spodobać

Wieś inaczej rządzona

Sołtys mógłby wnioskować o przyznanie mu wynagrodzenia za wykonywanie zadań, które nie są związane ...

Nie stracimy ani jednego euro

Żaden region nie straci na koniec 2018 roku ani jednego euro na podstawie zasady ...

Wiara wystawiana na ciężką próbę

Wymiar sprawiedliwości popełnia błędy. Efektem części z nich mogą być pozwy pokrzywdzonych, którzy domagają ...

Technologie zmieniają nasze życie

Ludzkość się zmieniła. Skończył się czas rewolucyjnych skoków co kilka dekad. Dziś zmiany dzieją ...

Rośnie siła mniejszych miast

Brak rąk do pracy powoduje, że stutysięczniki mogą śmiało rywalizować o najemców biur z ...

Na poszukiwanie Złota Bałtyku

Nowa pięcioodcinkowa seria telewizji HISTORY pokaże, jak wygląda życie osób ogarniętych „gorączką bursztynu”. Premiera ...