My, ludzie środka

Fotorzepa/Piotr Guzik

Skaczą sobie w Polsce do gardła dwa skłócone plemiona. Rzadko przez zgiełk bitewny przebije się głos inny, budzący nadzieję. Oto właśnie w Krakowie prestiżowy tytuł „Małopolanina roku” (przyznawany przez Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski) otrzymały postaci spoza podziału na „lepszy” i „gorszy” sort.

Mieczysław Gil to legenda pierwszej, chwalebnej Solidarności tak Małopolski, jak i największego jej zakładu pracy, którym jest huta nosząca szczęśliwie zapomniane miano Lenina. Uczestnik strajku sierpniowego w 1980 r., potem członek kierownictwa Solidarności tak w hucie, jak i regionie. W nieszczęsnym grudniu 1981 r. współkierował strajkiem w hucie, za co po aresztowaniu skazany został na kilka lat więzienia. Po wyjściu na wolność włączył się w działalność podziemną. Od wyborów w 1989 r. poseł Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego, jeden z najbliższych współpracowników Lecha Wałęsy, kierował tym klubem poselskim w latach 1990 i 1991. W latach 2011–2015 senator PiS. Nigdy nikogo nie opluwał, z każdym rozmawia życzliwie.

Prof. Jacek Purchla to ekonomista i historyk sztuki też związany z Solidarnością, wiceprezydent Krakowa w latach 1990–1991. Gdy w 1991 r. z inicjatywy premiera Mazowieckiego w Krakowie powstało Europejskie Centrum Kultury, współtworzył je i do dzisiaj jest jego dyrektorem.

Profesor tak Uniwersytetu Jagiellońskiego, jak Ekonomicznego, członek międzynarodowych gremiów naukowych. Postać – tak jak Gil – powszechnie lubiana i szanowana.

Takich ludzi jest więcej, niż się wydaje, tylko ich słowa zagłusza wrzask politycznej kłótni. Bo my, ludzie środka, bynajmniej nie siedzimy okrakiem na barykadzie i nie jesteśmy zapomnianymi sierotami po PO-PiS. My, ludzie środka, po prostu nie godzimy się na dewastację Polski w tej bratobójczej bitwie.

Mogą Ci się również spodobać

Zmiany granic gmin budzą kontrowersje

Oceny wniosków o zmiany granic administracyjnych dowodzą, że potrzebne są zmiany przepisów. Dziś zdarza ...

Jubileusz nowego pogranicza

Mówią, że granice to są blizny historii, jeśli tak, to ta granica pokazuje jak ...

Warszawa: droższe parkowanie i wywóz śmieci. Duże inwestycje odłożone na później

Droższe płatne parkowanie, zmiana systemu opłat za wywóz nieczystości, a w perspektywie też podwyżki ...

Samorządom nie po drodze ze startupami. Boją się ryzyka

Startupy nie chcą startować w przetargach przez skomplikowane zasady. A samorządy wolą sprawdzone rozwiązania.

Tadeusz Truskolaski: Premier podaje dane, które mu pasują

Budżet na 2020 rok oceniam jako bardzo trudny, ale już za dwa lata będziemy ...

Parkowanie będzie droższe już za miesiąc

Od września można już podnosić zamrożone od kilkunastu lat maksymalne stawki opłat. Samorządy obawiają ...