My, ludzie środka

Fotorzepa/Piotr Guzik

Skaczą sobie w Polsce do gardła dwa skłócone plemiona. Rzadko przez zgiełk bitewny przebije się głos inny, budzący nadzieję. Oto właśnie w Krakowie prestiżowy tytuł „Małopolanina roku” (przyznawany przez Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski) otrzymały postaci spoza podziału na „lepszy” i „gorszy” sort.

Mieczysław Gil to legenda pierwszej, chwalebnej Solidarności tak Małopolski, jak i największego jej zakładu pracy, którym jest huta nosząca szczęśliwie zapomniane miano Lenina. Uczestnik strajku sierpniowego w 1980 r., potem członek kierownictwa Solidarności tak w hucie, jak i regionie. W nieszczęsnym grudniu 1981 r. współkierował strajkiem w hucie, za co po aresztowaniu skazany został na kilka lat więzienia. Po wyjściu na wolność włączył się w działalność podziemną. Od wyborów w 1989 r. poseł Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego, jeden z najbliższych współpracowników Lecha Wałęsy, kierował tym klubem poselskim w latach 1990 i 1991. W latach 2011–2015 senator PiS. Nigdy nikogo nie opluwał, z każdym rozmawia życzliwie.

Prof. Jacek Purchla to ekonomista i historyk sztuki też związany z Solidarnością, wiceprezydent Krakowa w latach 1990–1991. Gdy w 1991 r. z inicjatywy premiera Mazowieckiego w Krakowie powstało Europejskie Centrum Kultury, współtworzył je i do dzisiaj jest jego dyrektorem.

Profesor tak Uniwersytetu Jagiellońskiego, jak Ekonomicznego, członek międzynarodowych gremiów naukowych. Postać – tak jak Gil – powszechnie lubiana i szanowana.

Takich ludzi jest więcej, niż się wydaje, tylko ich słowa zagłusza wrzask politycznej kłótni. Bo my, ludzie środka, bynajmniej nie siedzimy okrakiem na barykadzie i nie jesteśmy zapomnianymi sierotami po PO-PiS. My, ludzie środka, po prostu nie godzimy się na dewastację Polski w tej bratobójczej bitwie.

Mogą Ci się również spodobać

Kraków stawia na parki

Stolica Małopolski ma już dwa parki kulturowe. Do Starego Miasta dołączyła Nowa Huta. Celem ...

Samorządowcy szturmują Wiejską

W ławach poselskich i senatorskich zasiądzie liczne grono radnych różnych szczebli, a także włodarze ...

W których regionach firmy mają problem z płatnościami

Najlepsze są pod tym względem te działające w województwie podkarpackim i lubelskim. Najgorsze: kujawsko-pomorskie ...

Nieczystości nie są dobrze pilnowane

Sprawdzanie sposobu gromadzenia ścieków w zbiornikach bezodpływowych i ich opróżniania jest obowiązkiem gmin, który ...

Na poszukiwanie Złota Bałtyku

Nowa pięcioodcinkowa seria telewizji HISTORY pokaże, jak wygląda życie osób ogarniętych „gorączką bursztynu”. Premiera ...

Szansa dla aktywnych

Plac zabaw, zlot historycznych pojazdów militarnych czy też szkolenia z udzielania pierwszej pomocy przez ...