Niegocińska tapeta

Fotorzepa, Waldemar Kompała

Jeżdżę na Mazury od ponad pół wieku, co najmniej raz w roku, a nie mam tam swojego miejsca. Właściwie to ja tam wszędzie jestem u siebie.

Moje Mazury to binduga Czterech Sosen w Niedźwiedzim Rogu nad Śniardwami, z widokiem na Czarcią i Pajęczą, Wierzba, tarpanisko nad Bełdanami, gdzie do niedawna pan Zenek robił karkówkę lepszą od asado na argentyńskiej pampie. Tam rosną też dorodne prawdziwki, na które warto pójść, mimo że z lasu przynosi się również kleszcze.

Kocham się w pałacach, zamkach, dworach, kościołach. Mam ich na Warmii i Mazurach bez liku. Zamek w Rynie poraża potęgą, pałac w Nakomiadach z warzywnymi rabatkami obok przypomina Francję, kościół w Chwalęcinie zachęca do medytacji w samotności. Dwór Mazurski Janusza Majewskiego i Zofii Nasierowskiej w Laśmiadach, gdzie w filmie „Po sezonie” Leon Niemczyk przeżywa z Magdaleną Cielecką ostatni romans życia, jest najpiękniej położoną rezydencją na Warmii i Mazurach.

Jest mi wszystko jedno, czy jem kiełbaskę pieczoną samodzielnie w ognisku nad zatoką Skanał, piję kawę na tarasie pięciogwiazdkowego hotelu Mikołajki na Ptasiej Wyspie, pływam w basenie Ognistego Ptaka w Ogonkach, czy jeżdżę po zjawiskowych drogach. Jestem uzależniony od Warmii i Mazur. Wszędzie jest bajecznie.

Przed miesiącem, kiedy przyjechałem do Mikołajek, trafiłem na zamieć i niemalże mróz. Postawiłem jak zwykle samochód obok magistratu, obejrzałem się i stanąłem twarzą w twarz z panią Teresą, najsłynniejszą parkingową w kraju. Jej fioletowy kapelusz z piórami sprawił, że – jak banalnie by to zabrzmiało – od razu zrobiło się ciepło i słonecznie.

Zarys pałacu z Sztynorcie jest jednym z elementów mojego ekslibrisu. Zdjęcie mariny w Wilkasach, gdzie czarteruję łódkę (tak naprawdę to ja tylko zajmuję miejsce w hundkoi), jest tapetą na moim laptopie. Patrzę na Niegocin i od razu mi lepiej.

Mogą Ci się również spodobać

Mieczysław Struk: Wynajem tylko pod kontrolą

Niekontrolowane wykorzystywanie mieszkań pod najem widzimy szczególnie w Gdańsku i Sopocie, choć ja widzę ...

Dzierżawca gruntu rolnego może być radnym

Ze zdjęć działki nie można było wywnioskować, że radny prowadzi tam zorganizowaną działalność zarobkową.

Jak sfinansować biznes

Zachodniopomorski Dzień Instrumentów Finansowych. Finansowanie nowych technologii i wsparcie dla startupów – to główne ...

Faktura za zamówienie w pełni nowoczesna

Jednostki samorządu terytorialnego jako zamawiający mają przyjmować przy przetargach publicznych ustrukturyzowane dokumenty elektroniczne.

Jezioro Malta w Poznaniu / fot. AdobeStock

Przybywa bezpiecznych kąpielisk

Polska doszła do ładu z unijną dyrektywą oraz ustawą o prawie wodnym. Dzięki temu ...

Zawsze trzeba reagować na zmiany

Lokalny rozwój powinien być zrównoważony, uwzględniający trzy czynniki: społeczny, gospodarczy i środowiskowy – mówi ...