Prawo to za mało, żeby walczyć z korupcją

Kolegialne podejmowanie decyzji pomaga zapobiegać korupcji – wskazywali uczestnicy panelu.
materiały prasowe

Trzeba przewidywać ryzyka pojawienia się zjawisk korupcyjnych, aby im skutecznie przeciwdziałać. Przepisy, nawet najlepsze, nie rozwiążą problemu.

Takie wnioski płyną z panelu dyskusyjnego „Jak efektywnie zapobiegać korupcji”.

– W powszechnym społecznym odbiorze najbardziej skorumpowane są urzędy gmin, mniej powiaty i samorządy województw. W badaniach opinii publicznej na temat występowania korupcji w administracji publicznej najlepiej wypada centralna administracja rządowa oraz terenowa administracja rządowa – mówiła Anna Partyka-Opiela z kancelarii DZP, moderator panelu. – Nie jest trudno zgadnąć dlaczego: gminy są najbliżej obywatela, załatwiają najwięcej codziennych spraw.

Jak temu przeciwdziałać?

– Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednie prawo – wskazywał Andrzej Porawski, dyrektor biura Związku Miast Polskich. – Trzeba ograniczać przepisy, które pozwalają na załatwianie spraw w oparciu o tzw. uznanie administracyjne – wskazywał.

O tym, jak ważne są regulacje prewencyjne, mówiła z kolei Bernadeta Skóbel, radca prawny Związku Miast Polskich. – Oświadczenia majątkowe, przepisy zabraniające osobom pełniącym funkcje publiczne prowadzenia działalności gospodarczej w ogóle czy w oparciu np. o majątek gminy czy powiatów – wskazywała.

Natomiast Wadim Tyszkiewicz, prezydent Nowej Soli, wskazywał, jak istotne jest, aby w urzędach funkcjonowały tzw. dobre praktyki, które eliminują już samo podejrzenie zachowania korupcyjnego. – Jeżeli podejmujemy ważne decyzje, to róbmy to zawsze kolegialnie, unikajmy wizyt prywatnych, np. udziału w imieninach organizowanych przez przedstawicieli firm, które następnie ubiegają się o udzielenie zamówienia publicznego – dodał.

Takie dobre praktyki mogą przybrać formę różnego rodzaju regulaminów czy kodeksów etyki. – Ważne jest jednak, aby nie były to papierowe, lecz faktycznie żywe regulacje – wskazywał Maciej Wnuk, niezależny ekspert.

Mogą Ci się również spodobać

Miasto-fabryka w kolorze green

Tu na razie jest ściernisko, ale będzie San Francisco – zapowiadają Węgrzy. W erze ...

Burmistrz Muszyny: Na turyście z apartamentu mało się zarabia

Aby ucywilizować problem krótkoterminowego wynajmu, wystarczy skorzystać z rozwiązań, jakie funkcjonują w innych państwach. ...

Dworce jak dworki. Szykuje się remont na ogólnopolską skalę

W programie inwestycyjnym zaplanowanym do 2023 roku PKP zamierza przebudować prawie 190 dworców. To ...

Pierwszy taki remont od pół wieku

Nowa aranżacja holu wejściowego, mapping i pokaz multimedialny w małej rotundzie, różnorodne ścieżki narracyjne ...

Koniec wojny o darmowe parkowanie w sobotę

Sobota będzie traktowana jako dzień wolny od pracy. Pobieranie opłat za parkowanie tego dnia ...