Czas na działki na lato

Nieruchomości rekreacyjne są coraz popularniejsze zarówno wśród kupujących je dla siebie, jak i wśród inwestorów
123 rf

Na Pomorze ciągną tłumy turystów. To świetny moment na inwestycje w działki rekreacyjne. Banki rzadko jednak finansują takie transakcje.

Polacy najchętniej wypoczywają nad morzem. Ten rejon kraju według szacunków Polskiego Instytutu Turystyki wybiera około 60 procent wczasowiczów. Na drugim miejscu plasuje się wypoczynek w górach, a potem nad jeziorami.

– Trudno więc polemizować z tezą, że warto zainwestować w nieruchomość na wybrzeżu – komentuje Maciej Górka, analityk portalu Domiporta.pl.

Trzy ostatnie lata, jak mówi Górka, były rekordowe pod względem popytu na nadmorskie kwatery.

– Nieruchomości rekreacyjne są coraz popularniejsze zarówno wśród kupujących je z myślą o własnym wypoczynku, jak i inwestorów, którzy zamierzają domy wynajmować – zauważa Paweł Grabowski, ekspert BIG Nieruchomości. – Największym wzięciem cieszą się działki nad jeziorami i nad morzem, oddalone od plaży nie więcej niż o 2 km. Rekomendujemy nieruchomości na Pojezierzu Kaszubskim, w Borach Tucholskich oraz na wybrzeżu od Krynicy po Ustkę. Miejsca te gwarantują niesłabnące zainteresowanie wczasowiczów – zapewnia.

Także zdaniem Sławomira Grocheckiego, eksperta Freedom Nieruchomości w Malborku, taką nieruchomość warto kupić nie tylko w Trójmieście, ale i mniejszych miejscowościach na Kaszubach, Żuławach, Kociewiu.

– Oprócz nadmorskich kurortów jak Krynica Morska, Jastarnia, Władysławowo, przyciągają również piękne miejscowości o bogatej kulturze regionalnej, jak Kartuzy, Kościerzyna, Malbork – zauważa Grochecki.

W ocenie Damiana Tomasika z gdańskiego biura franczyzowego agencji Metrohouse, za inwestycją na rynku nieruchomości rekreacyjnych przemawia wzrost liczby turystów zwłaszcza na terenach blisko Zatoki Gdańskiej oraz Półwyspu Helskiego.

Niemal wszystkie transakcje na tym rynku to transakcje gotówkowe. – Większość banków nie daje na ten cel kredytu lub finansuje zakup w niewielkim zakresie – mówi Grochecki. – Rzadko pojawiają się oferty kredytowania nie tylko zakupu czy rozbudowy, ale też budowy domów letniskowych.

– Nie spotkaliśmy się z sytuacją, żeby ktoś chciał brać kredyt hipoteczny na pojedynczą, zabudowaną lub niezabudowaną, działkę rekreacyjną – zauważa z kolei Paweł Grabowski.

Mogą Ci się również spodobać

Prezydent Olsztyna: stawiamy na zrównoważony rozwój

W naszej strategii bierzemy pod uwagę przede wszystkim najważniejsze atuty Olsztyna, tj. położenie i ...

Stacja Kostrzyn znów zagra

1 sierpnia rusza kolejna edycja festiwalu Pol’and’Rock – imprezy, którą Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy ...

Utrudnienia dla kierowców, popękał wiadukt na A1

Węzeł Łódź Północ na autostradzie A1 ma nową organizację ruchu, ponieważ jego elementy konstrukcyjne ...

Barka na rzece

Polskie rzeki wciąż czekają na barki

Transport towarów żeglugą śródlądową jest tani, ekologiczny i bezpieczny. Ale jego udział od kilku ...

Samorządy mogą zostać skazane wyłącznie na duże banki

Po likwidacji PBS Sanok i stratach samorządów niektórzy szefowie banków komercyjnych proponują zakaz lokowania ...

Na ratunek gospodarce Warmii i Mazur

Koronawirus atakuje nie tylko nasze zdrowie, ale również kondycję gospodarki. Wkroczyliśmy w następny etap ...