Raport o stanie województwa to roczne podsumowanie działalności zarządu województwa z realizowanych polityk, programów i strategii oraz uchwał sejmiku. W dokumencie zawarto m.in. informacje o pracy samorządu województwa i inwestycjach w tabor kolejowy, drogi, trasy rowerowe, rynek pracy, służbę zdrowia czy odważnych działaniach prospołecznych, dzięki którym rozwija się Pomorze Zachodnie. To pierwszy taki dokument, którego opracowanie wymogła nowelizacja ustawy o samorządzie województwa. Raport ma zwiększyć udział obywateli w wybieraniu, funkcjonowaniu i kontroli organów publicznych.
– Pokazujemy w raporcie, jak Pomorze Zachodnie obiektywnie wygląda, bez upiększania. Nie na wszystko jako władze województwa mamy wpływ, ale będziemy robić wszystko, by tworzyć dobre perspektywy dla młodych, dobre warunki do rozwoju zawodowego i spędzania czasu po pracy oraz dobre warunki dla seniorów – wyjaśnia marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
Liczący ponad 200 stron raport pokazuje, że Pomorze Zachodnie jest w środku stawki województw. Z PKB na mieszkańca w 2017 r. na poziomie ponad 43 tys. zł zajmuje 8. pozycję wśród regionów (skok o jedno miejsce w stosunku do 2016 r.). Zachodniopomorskie wypada bardzo korzystnie pod względem przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego na mieszkańców, zajmując 2. miejsce w kraju, tuż za Mazowszem. Od 2010 r. w województwie przeciętny dochód wzrósł o ponad 39 proc., czyli o blisko 5 proc. więcej niż średnia dla Polski.
Dobrą sytuację gospodarczą potwierdza rynek pracy i takie mierniki jak aktywność ekonomiczna ludności według BAEL (dziś 8. miejsce wśród regionów, a przez lata było to 14. miejsce) czy stopa bezrobocia według BAEL wynosząca 3,1 proc. (5. miejsce w Polsce). Wśród czynników mających wpływ na tę sytuację z pewnością można wymienić wspieranie tworzenia stref inwestycyjnych, inwestycji przedsiębiorstw czy aktywizację bezrobotnych poprzez szkolenia i nowe miejsca opieki w przedszkolach i żłobkach (4. pozycja wśród regionów pod względem przyrostu miejsc w żłobkach).
„W województwie zachodniopomorskim w 2017 r. liczba podmiotów wpisanych do rejestru REGON na 10 tys. Ludności wyniosła 1308 (w Polsce – 1121), co w rankingu województw uplasowało Pomorze Zachodnie na 2. miejscu (za Mazowszem). W liczbie nowo zarejestrowanych jednostek, a także wykreślonych z rejestru, województwo zachodniopomorskie również znajduje się na czołowych miejscach rankingu (3. i 2. miejsce)” – czytamy w raporcie.