W konferencji, która odbyła się pod koniec marca w Kołobrzegu, wzięli udział naukowcy z największych polskich i zagranicznych uczelni, studenci ekonomii, a także praktycy. W trakcie trzydniowych obrad wystąpiło 74 prelegentów, w tym m.in. prof. Grażyna Ancyparowicz i prof. Eryk Łon – członkowie Rady Polityki Pieniężnej, Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich, Paweł Redmerski, prezes Polskiej Żeglugi Bałtyckiej.
Ważnym tematem tegorocznej konferencji były zagadnienia zarządzania finansami w ochronie zdrowia oraz w gospodarce morskiej.
Metody wykrywania manipulacji
– Jak zawsze omawialiśmy również kwestie metodyczne i praktyczne dotyczące wyceny przedsiębiorstw, finansów publicznych, bankowości, zarządzania ryzykiem – mówi prof. Dariusz Zarzecki, szef Katedry Inwestycji i Wyceny Przedsiębiorstw Uniwersytetu Szczecińskiego, organizator konferencji. – Duże zainteresowanie wzbudziło wystąpienie Arkana Klozy na temat metod wykrywania manipulacji w sprawozdaniach finansowych. Dużo uwagi poświęcono również m.in. aktualnym wyzwaniom w obszarze zarządzania finansami na poziomie makroekonomicznym i globalnym, ciągle rosnącemu zadłużeniu państw, przedsiębiorstw i gospodarstw domowych, systemowemu niedopasowaniu struktury pasywów i aktywów instytucji finansowych, zagrożeniu globalnym kryzysem finansowym o trudnych do przewidzenia konsekwencjach, rewolucji fintech, brexitowi czy amerykańsko-chińskiej wojnie o światowy prymat.
W trakcie konferencji – już po raz 17. przyznano nagrodę Beta – za szczególne osiągnięcia w dziedzinie zarządzania finansami. W tym roku otrzymała ją dr Monika Foltyn-Zarychta z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach za publikację „Ocena inwestycji międzypokoleniowych – kryteria etyczne w ekonomicznej ocenie efektywności projektów inwestycyjnych".
3,5 tys. osób i 140 instytucji
Tegoroczna konferencja była już 20. z kolei. Pierwsza edycja odbyła się w 1999 roku z inicjatywy prof. Dariusza Zarzeckiego.