Od gminy, od towarzystwa

Nowe bloki, rewitalizacja kamienic, dzielenie mieszkań na mniejsze. Samorządy na różne sposoby powiększają zasoby.

Warszawa to największy rynek mieszkań w Polsce, także tych komunalnych. W miejskich zasobach jest ponad 81,3 tys. lokali (stan na koniec grudnia 2018 r.). 74 proc. budynków komunalnych powstało w latach 1901–1940, 3 proc. – po 1990 r. – Najwięcej przedwojennych kamienic jest w Śródmieściu, na Mokotowie, Woli, Ochocie, Żoliborzu i obu Pragach – mówi Katarzyna Pieńkowska ze stołecznego ratusza.

W kolejce po lokal komunalny czeka 1,5 tys. osób. Średni czas oczekiwania na zawarcie umowy to mniej więcej rok.

Budują i remontują

W Warszawie powstaje siedem budynków z 260 mieszkaniami komunalnymi. Rosną na Targówku (156 lokali, oddanie w 2020 r.), w Ursusie (84, 2019 r.), w Wesołej (12, 2019 r.), w Wawrze (osiem, 2019 r.). – Do tego dochodzą modernizacje kamienic, do których lokatorzy wprowadzą się jeszcze w tym roku – zapowiada Katarzyna Pieńkowska. – Docelowo chcemy budować 1,5 tys. mieszkań rocznie. Na etapie prac przygotowawczych są inwestycje na Białołęce, Mokotowie, Pradze-Południe, w Ursusie i w Wawrze.

Stolica finansuje budowy z własnego budżetu. Warunkiem ogłoszenia przetargu jest zarezerwowanie pełnej kwoty w Wieloletniej Prognozie Finansowej miasta. Na ten cel w latach 2019–2022 zarezerwowano ok. 100 mln zł. Wybudowanie mkw. powierzchni użytkowej mieszkania to ok. 4,8 tys. zł. Są jednak i droższe inwestycje. Podstawowa stawka najmu mkw. lokalu komunalnego to 7,39 zł miesięcznie. W centrum jest to 8,13 zł, a na peryferiach – 6,65 zł za metr. Czynsze mogą być obniżone, jeśli w mieszkaniu nie ma np. łazienki, wc, wody.

Mieszkanie z zasobów gminy to niejedyna możliwość zdobycia dachu nad głową. Alternatywą dla osób i rodzin bez zdolności kredytowej, których dochody są jednocześnie za wysokie, by starać się o mieszkanie komunalne, są lokale TBS budowane przez miejskie spółki. Towarzystwa budują w stolicy 231 mieszkań.(na Pradze-Północ, Pradze-Południe i na Targówku). W przygotowaniu są kolejne inwestycje TBS z 929 lokalami na Targówku, Ochocie, Pradze-Północ i Bemowie.

16 miesięcy – średnio tyle czeka się na przydział mieszkania komunalnego w Krakowie. Miasto ma w zasobach niewiele ponad 15 tys. lokali – w kamienicach i blokach. Na lokal od gminy czeka 315 rodzin.

Do 2021 r. ma powstać 165 w pełni wykończonych mieszkań komunalnych w siedmiu trzykondygnacyjnych budynkach przy ul. Wańkowicza. 357 wykończonych lokali socjalnych powstanie z kolei do czerwca 2020 r. przy ul. Przyzby i Zalesie. – Pierwszy etap tej inwestycji jest dofinansowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego kwotą 7,2 mln zł – podaje Dariusz Nowak z krakowskiego urzędu. Drugi etap zostanie dofinansowany z BGK kwotą 7,5 mln zł. Miasto planuje też blok przy ul. Fredry. Stawki najmu za mieszkania komunalne wahają się od 3,08 do 7,87 zł za mkw., a za lokal socjalny – 1,54 zł za mkw.

W Łodzi, gdzie w najmie jest ok. 38 tys. mieszkań, czynsze wahają się od 3,6 zł do 9 zł za mkw. lokalu komunalnego i 1,8 zł socjalnego. Miasto, jak informuje Jolanta Baranowska z łódzkiego urzędu, ma ok. 5,5 tys. budynków (stricte gminnych, ale i Skarbu Państwa, i wspólnot). Aż 4,1 tys. z nich powstało przed 1945 r. Na mieszkanie komunalne w Łodzi czeka ok. 3,7 tys. osób. – Najważniejsze są dla nas m.in. osoby z niepełnosprawnościami, seniorzy, usamodzielniający się podopieczni domów dziecka, rodziny zastępcze lub tworzący takie rodziny – mówi Baranowska. Miasto musiało też przeprowadzić ponad 1,3 tys. rodzin z rewitalizowanych kamienic. Trwa kapitalny remont 14 budynków.

– Jeszcze w tym roku ma być tu oddanych 150 mieszkań komunalnych i prawie 20 pomieszczeń tymczasowych i mieszkań chronionych. A do 2020 r. – 145 zmodernizowanych budynków z ok. 920 mieszkaniami komunalnymi – zapowiadają władze. W budowie jest też budynek komunalny przy ul. Łęczyckiej.

Na rewitalizację obszarową do 2020 r. (to zarówno kompleksowe remonty 145 budynków, jak i modernizacje dróg, parków, skwerów) miasto pozyskało ok. 500 mln zł z unijnej skarbonki. Drugie tyle dołoży z własnego budżetu.

Na start, na emeryturę

Spółka Wrocławskie Mieszkania, jak informuje Jolanta Żurawska, dyrektor wydziału lokali mieszkalnych, ma 608 budynków komunalnych, w tym 535 w stu procentach gminnych, w których jest ponad 5 tys. lokali. Całkowita liczba mieszkań w zasobie WM to ponad 12,4 tys.

O klucze do czynszówki ubiegało się (stan na koniec grudnia 2018 r.) 1,8 tys. wnioskodawców, z czego 861 o lokale socjalne, a 939 o lokale do remontu na własny koszt.

– Na razie nie budujemy nowych mieszkań – mówi Jolanta Żurawska. – Pieniądze przeznaczamy na utrzymanie, remonty i modernizacje budynków. Nawiązaliśmy też współpracę z TBS Wrocław. Gmina korzysta z ok. 300 mieszkań towarzystwa. Czynsz za wynajem gminnego lokalu wynosi 7,60 zł za mkw., a socjalnego – 1,89 zł.

Gdańsk ma ponad 16 tys. gminnych mieszkań. – Ponad 90 procent zasobu to budynki powstałe przed 1945 rokiem – mówi Alicja Bittner z biura prezydenta Gdańska. – Budynki przechodzą przeglądy techniczne, ale żeby dostosować je do obecnych standardów, potrzebne są niemałe pieniądze. W zeszłym roku na podniesienie ich stanu technicznego wydaliśmy ok. 30 mln zł, kolejne 19 mln trafiło do funduszy remontowych wspólnot mieszkaniowych. Część mieszkań komunalnych znajduje się w budynkach zarządzanych przez wspólnoty.

Od 2018 r. liczba oczekują- cych na wynajem czynszówki sukcesywnie maleje. W tym roku spadła z 1,6 do 1,2 tys. – Osobną grupę stanowią osoby, które wyraziły wolę otrzymania mieszkania z zasobów TBS – mówi Alicja Bittner.

Samo miasto ma w budowie trzy budynki komunalne ze 126 lokalami. Bloki rosną przy ul. Kieturakisa i Piotrkowskiej. Kilkadziesiąt budynków mają w planach miejskie spółki. Stawki najmu za gdańskie czynszówki wynoszą od 4 do 10,20 zł za mkw.

Poznań ma w zasobach ok. 12,5 tys. mieszkań komunalnych i socjalnych. Większość znajduje się w starych budynkach, m.in. w śródmiejskich kamienicach.

– Poznań jest specyficzny. Na jednego mieszkańca przypada dwa–trzy razy mniej mieszkań niż w innych miastach – mówi Tomasz Lewandowski, prezes Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych w Poznaniu. – Mamy więc co robić. Nasz plan inwestycyjny zakłada, że do 2024 r. powstanie 1350 mieszkań. Część już budujemy. Na inwestycje mamy finansowanie – z EBI i środków własnych. Emitujemy obligacje. Nowe mieszkania powstają w różnych częściach miasta. Przenosimy do nich najbardziej solidnych lokatorów ze starych budynków. Tych, co do których mamy pewność, że nie będą zalegać z płatnościami i zadbają o mieszkanie.

Zwalniane lokale miasto przydziela osobom z listy oczekujących. – Oprócz mieszkań komunalnych mamy też lokale z dojściem do własności w ramach TBS. W ciągu pięciu lat ma ich powstać ok. 1100 – mówi Tomasz Lewandowski.

Poznań prowadzi też specjalne programy. – Mamy lokale socjalne ze wsparciem treningowym. Duże mieszkanie dzielimy na kilka małych lokali, w których mogą mieszkać trzy–cztery rodziny – wyjaśnia prezes Lewandowski. – Osoby do takiego mieszkania wskazują m.in. pracownicy socjalni, urzędnicy i pracownicy organizacji pozarządowych, którzy będą się takimi rodzinami opiekować. Do lokali często kierujemy osoby, które doznawały przemocy w rodzinie i potrzebują wsparcia. Lokale ze wsparciem treningowym można wynajmować na rok. Do wydzielonych małych lokali kierujemy też seniorów, którzy nie są w stanie utrzymywać dużych mieszkań. Każdy lokal ma oddzielny sanitariat. Pomysł się sprawdza. Starsze samotne osoby doceniają niskie koszty utrzymania lokalu i świadomość, że jest ktoś obok.

Mieszkaniowy zasób Katowic liczy ponad 15,6 tys. lokali. – Najstarsze budynki zarządzane przez Komunalny Zakład Mieszkaniowy pochodzą z przełomu lat 40. i 50. XIX w., najnowsze – z 2017 roku – mówi Krzysztof Kaczorowski z katowickiego urzędu. Na czynszówki czeka 89 osób i rodzin. Na lokal socjalny – ponad 2,8 tys. Na razie miasto nie planuje nowych osiedli. – Przygotowujemy tereny pod inwestycje w ramach programu Mieszkanie+, który realizuje spółka celowa MDR Katowice utworzona przez PFR Nieruchomości i Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego – mówi Kaczorowski.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ograniczenie emisji spalin jest możliwe

Kierowcy, którzy ominą korki, stosując się do zaleceń nadzorującej ruch sztucznej inteligencji, dostają punkty, ...

Powstrzymać zmiany klimatu

Ochrona środowiska, trendy w marketingu miejsc, startupy, e-commerce - to główne tematy Kongresu Gospodarczego ...

Faktura za zamówienie w pełni nowoczesna

Jednostki samorządu terytorialnego jako zamawiający mają przyjmować przy przetargach publicznych ustrukturyzowane dokumenty elektroniczne.

Będzie tłok na szkolnych korytarzach

Według Najwyższej Izby Kontroli zabraknie miejsc w szkołach średnich dla części absolwentów podstawówek i ...

Śladami Republiki Szczecińskiej

Centrum Dialogu Przełomu to szczeciński odpowiednik gdańskiego ECS – instytucja nie tylko kształcąca pamięć ...

Włocławek zmienia się i pięknieje

Zapraszamy do odwiedzania Włocławka – miasta o wspaniałej bogatej historii, z której rodzą się ...