Najlepsi z Chorwacji w Gdańsku

Mat. pras.

W Gdańskim Teatrze Szekspirowskim oglądać będzie można nagradzane na świecie chorwackie spektakle, filmy, plakaty (8 – 14 października).

To już piętnaste spotkanie z cyklu „Teatry Europy i Świata”, który od 2014 r. przybliża współczesną sztukę, ale też kulinaria.

Epos o Jugosławii

Prezentacja zacznie się od wernisażu wystawy plakatów Borisa Bućana. To gwiazda chorwackiej grafiki artystycznej. Jego prace są wystawiane w prestiżowych muzeach, takich jak MOMA, Cooper-Hewitt Museum, Staatliches museum fur Angewandte Kunst, Deutsches plakat Museum, State Library of Victoria oraz V&A. W Gdańsku zobaczyć będzie można dwanaście dużych plakatów (2 x 2 m) powstałych do spektakli Chorwackiego Teatru Narodowego.

On sam zaś zaprezentuje spektakl „Trzy Zimy“. Reżyseria Ivica Buljan, zaś autorką jest Tena Štivičić, nagradzana chorwacka dramatopisarka, której spektakle są prezentowane w całej Europie. Do napisania „Trzech Zim” zainspirowała ją historia rodziny. Epicka tragedia przedstawia cztery pokolenia od zwycięstwa zwolenników komunistycznej partii Tito, przez rozpad Jugosławii w 1991 r., do podpisania traktatu o wstąpieniu do Unii Europejskiej w 2011 r.

Sztuka miała prapremierę w National Theatre w Londynie w grudniu 2014 r., a Tena Štivičić została za nią nagrodzona Susan Smith Blackburn Prize – nagrodą przyznawaną kobietom piszącym w języku angielskim. Spektakl zdobył nagrodę jury na MESS International Theatre Festival w Sarajewie.
„Tartuffe’a“ zaprezentuje Zagreb Dance Company. Klasyczna komedia Moliere’a „Świętoszek“ jest drugą, po „Szklanej Menażerii” Tennessee Williamsa, inscenizacją Matiji Ferlina ze stworzonego przez niego cyklu „Staging a Play”, opartego na próbie na przełożenia tekstu na język choreografii.

Inspiracja „Obcym”

„Obcy“ Gorana Sergeja Pristaša to spektakl taneczny inspirowany powieścią Alberta Camusa. Główny bohater Meursault, który w powieści pełni rolę narratora, zostaje przypadkowo wplątany w bójkę w Algierze. Celem twórców było przyjrzenie się hipokryzji społecznych systemów dochodzenia do prawdy.

„Czarna Matka Ziemia“ to propozycja Teatru Młodych w Zagrzebiu. Reżyseria: Dora Ruždjak Podolski. Adaptacja powieści Kristiana Novaka opowiada historię odnoszącego sukcesy młodego pisarza Matiji Dolenčeca, który stara się przezwyciężyć twórczy kryzys, opisując wyparte dzieciństwo na wsi, śmierć ojca, samobójstwa przyjaciół. A jednocześnie wyzwolić z codziennych kłamstw, poczucia winy i nieudanych miłości.

To najlepszy spektakl teatralny sezonu 2016/2017 w Chorwacji.

„Bajkę o obłoczku“ przywiezie Teatr Mała Scena w Zagrzebiu. To pierwszy chorwacki spektakl dla widzów poniżej drugiego roku życia. Pewnego dnia miękka biała chmura unosi z łąki chłopca i zabiera go ze sobą. Razem oglądają pustynie, lasy deszczowe, morza i góry. Podczas tej podróży zwiedzają świat, poznając piękno i tajemnice naszej planety.

Spektakl został nagrodzony na Festiwalu ASSITEJ w 2003 r., a Ivica Simic zdobyła tytuł najlepszej aktorki. Dla małych widzów spektaklu zaplanowane są drobne upominki.

Kino znad Adriatyku

W cyklu pokazów filmowych będzie można obejrzeć:

„Konstytucję“ Rajko Grlicia. Bohaterowie różnią się pod względem statusu społecznego, orientacji seksualnej, przekonań politycznych i religijnych. Łączą ich demony przeszłości, ściśle powiązane z trudną historią stosunków serbsko-chorwackich. „Konstytucja“ zdobyła Grand Prix dla najlepszego filmu na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Montrealu.

Z kolei „Mała wycieczka“ Igora Bezinovicia to lekko surrealistyczna przypowieść o dojrzewaniu, o pogoni za widmowym celem, w którą wyrusza się w doborowym towarzystwie, a kończy z narastającym poczuciem osamotnienia.

W programie muzycznym znalazł się koncert Tamary Obrovac, kompozytorki i flecistki, wykonującej inspirowany etnicznie współczesny jazz śródziemnomorski.

Zaplanowano także czytania performatywne i wykłady.
Dokładny program: www.teatrszekspirowski.pl/aktualnosci/tydzien-chorwacki/

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rehabilitacja przez aplikację

Przyłbica ochronna z Politechniki Koszalińskiej, aplikacja do rehabilitacji chorób płuc z Akademii Sztuki w ...

Rafał Siemaszko, były piłkarz Arki Gdynia: nie ruszam się z domu

Arka Gdynia gra bez legendarnego zawodnika: szeregi drużyny opuścił Rafał Siemaszko. Nam opowiada o ...

Nowoczesny i ogromny dworzec Łódź Fabryczna powstał dzięki unijnemu wsparciu.

Zaczynają kopać pod Łodzią

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to w 2022 roku Łódź będzie jednym z ...

Boom na miejskie magazyny

Miejskich hal firmy nie boją się budować spekulacyjnie, nie na zamówienie. Wynajmują się na ...

Człowiek, który zbudował Łódź. Jego dom czeka gruntowna rewitalizacja

Spacer po zabytkach Łodzi prowadzi zazwyczaj śladami dzieł Hilarego Majewskiego. Przyszła pora na rewitalizację ...