Sektor kultury jest w szczególnie trudnej sytuacji

Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku. Fot./materiały prasowe
Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku. Fot./materiały prasowe

W czasie pandemii sektor kultury jest w szczególnie trudnej sytuacji, gdyż miejskie instytucje kultury mogły zostać otwarte jako ostatnie, a część z nich, np. Białostocki Teatr Lalek, nie prezentował spektakli przed końcem czerwca, od kiedy tradycyjnie w teatrach jest przerwa wakacyjna.

Instytucje wciąż nie mogą realizować dużych przedsięwzięć, głównie festiwali, w tym plenerowych, które stanowią istotną część ich oferty kulturalnej. Obecnie działają dwie miejskie galerie sztuki, dwa muzea, dom kultury, wkrótce wznowi działalność kino Forum prowadzone przez Białostocki Ośrodek Kultury.

W sytuacji kryzysowej ważne jest, że nie zmniejszyliśmy dotychczas wysokości rocznej dotacji podmiotowej, choć zmniejszyliśmy zasilenie środkami na wydarzenia w okresie kwiecień–maj. Z uwagi na to, że instytucje nie miały przychodów własnych, a w dużej mierze realizowały swoje działania online lub też przeniosły projekty na drugie półrocze i już w części wznowiły działania stacjonarne – krok taki pomógł im funkcjonować.

Dla organizacji pozarządowych został ogłoszony planowany konkurs ofert na zadania realizowane w drugim półroczu ze zwiększoną pulą pieniędzy w stosunku do planowanej. Część organizacji w trakcie pandemii odwołała swoje imprezy, co powiększyło pulę konkursową. Konkurs będzie rozstrzygnięty jeszcze w tym miesiącu. Zrealizowaliśmy także program stypendiów dla młodych twórców na drugie półrocze, przyznając sześć stypendiów półrocznych.

W obecnej sytuacji tegoroczna edycja Białystok New Pop Festival ze względu na sytuację epidemiczną będzie musiała przybrać bardziej innowacyjną formułę. Białystok, jako pierwsze miasto w Polsce, zorganizuje muzyczny festiwal online. Pomimo możliwości organizacji zgromadzeń do 150 osób wspólnie z organizatorem podjęliśmy decyzję o zorganizowaniu koncertu na dziedzińcu Pałacu Branickich w Białymstoku bez udziału publiczności. Decyzja podyktowana jest troską o mieszkańców, turystów i uczestników wydarzenia, spowodowaną zwiększonym ryzykiem zarażenia koronawirusem. Postanowiliśmy udostępnić wydarzenia festiwalowe w internecie za pośrednictwem platformy streamingowej. Organizacja imprezy w trakcie pandemii, która niewątpliwie wstrząsnęła rynkiem rozrywkowym w Polsce i na świecie, umożliwi wsparcie artystów, także lokalnych, i branży rozrywkowej w tym trudnym dla wszystkich czasie.

Mogą Ci się również spodobać

Nowy pomysł na pomoc

Centra usług wspólnych mają sprzyjać współczesnym potrzebom mieszkańców, ale utworzenie ich teraz może być ...

Niezależna agencja zamiast kuratoriów oświaty

Sieć szkół można by uzależnić od wyboru danej placówki przez rodziców poprzez wykorzystanie przez ...

Hindusi za kółkiem w polskim autobusie

Miejskie autobusy i tramwaje coraz częściej prowadzą Ukraińcy. Samorządowi przewoźnicy chcą zatrudniać coraz więcej ...

Stocznia Gdańska, czyli trudna przyjaźń

Na terenach dawnej Stoczni Gdańskiej wyremontowano pierwszy zabytkowy budynek – siedzibę dyrekcji Stoczni Cesarskiej. ...

Zuzanna i Antoni wygrywają w rankingu

Społeczeństwo | Przy wyborze imion rodzice często ulegają panującej modzie. A ponieważ ta się ...