Kąpiele w jeziorze także dla osób niepełnosprawnych

Jezioro Ukiel jest największym oraz najgłębszym w Olsztynie
fot. adobestock / fotoluk1983

Osoby z niepełnosprawnością ruchową mogą wykąpać się w olsztyńskim jeziorze Ukiel dzięki dwóm specjalnym wózkom. Oba można wypożyczyć na miejscu za darmo.

– Wózki dla niepełnosprawnych są dostępne za darmo w wypożyczalni sprzętu sportowego w Centrum Sportowo-Rekreacyjnym Ukiel. To miejsce, z którego rocznie korzysta około miliona osób – są tam najpopularniejsze kąpieliska naszego miasta – mówi Patryk Pulikowski z olsztyńskiego ratusza.

Unikalna wypożyczalnia

Na miejscu można wypożyczyć dwa wózki. Jeden o dużych kołach, który służy do w miarę łatwego poruszania się po piasku. – Jest u nas od momentu oddania CRS Ukiel do użytku, czyli do 2014 roku – informuje urzędnik.

Do dyspozycji osób niepełnosprawnych jest też specjalny wózek z pływakami, którym można wjechać do wody. – Pomysłodawcą jego kupna jest poruszający się właśnie na wózku autor bloga podróżniczego „RobiMy Podróże” Kamil Kowalewicz z Olsztyna – mówi Patryk Pulikowski.

CZYTAJ TAKŻE: Baseny szykują się do startu. Pierwsze ruszą już za kilka dni

Miasto chwali się, że to unikalne udogodnienia w skali Polski, a nawet świata! – Dużo z żoną podróżuję  i odwiedzając różne miejsca na świecie zauważyliśmy, jak bardzo zaczęto rozwijać infrastrukturę turystyczną dla osób z niepełnosprawnościami. Odpoczywając na plaży w Nicei zauważyłem bardzo sprytny pływający wózek, dzięki któremu osoba z niepełnosprawnościami mogła zażyć kąpieli – opowiada Kamil Kowalewicz.

Wspomina, że wtedy wpadł na pomysł, że podobny sprzęt mógłby też być w Olsztynie. Napisał więc maila do prezydenta miasta z prośbą o spotkanie.

– Cel mieliśmy jeden – Olsztyn nie może być gorszy od Nicei, Ukiel ma być kąpielowo dostosowany. Pan prezydent bardzo entuzjastycznie zareagował na propozycję i się udało się! Na plaży Ukiel jest wózek, którym osoba z niepełnosprawnościami może dostać się do wody. Jestem przeszczęśliwy – dodaje Kamil Kowalewicz.

Osoby niepełnosprawne mogą teraz bezpłatnie wypożyczyć wózek, który umożliwi im poruszanie się po piasku na plaży, lub drugi, który umożliwi kąpiel w jeziorze.

Rowery wodne w Bydgoszczy

Bezpłatnie można też wypożyczyć sprzęt wodny w wypożyczalni prowadzonej przez Bydgoskie Centrum Sportu przy Torze Regatowym w Brdyujściu. Zakup sprzętu został sfinansowany w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Z jego środków sfinansowano zarówno sprzęt wodny, jak i pomost.

CZYTAJ TAKŻE: Kilka przetargów, lata przygotowań. 20-tysięczne miasto wciąż bez pływalni

W ubiegłym roku z powodu pandemii Covid-19 wypożyczalnia była zamknięta. Tego lata znów można wypożyczyć sprzęt cieszący się sporym zainteresowaniem.

Do dyspozycji jest sześć klasycznych rowerów wodnych, rower z silnikiem spalinowym oraz łódź motorowa.

Wypożyczenie jest nieodpłatne. Wystarczy podać swoje dane i zaakceptować regulamin. Każda osoba dostaje kamizelkę asekuracyjną (w rozmiarach od 30 kg w górę). W specjalistyczne zabezpieczenia należy wyposażyć się osobiście. Wypożyczalnia jest czynna codziennie. W dni powszednie w godz. 10-18, a w weekendy 9-19.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Zmiany granic gmin budzą kontrowersje

Oceny wniosków o zmiany granic administracyjnych dowodzą, że potrzebne są zmiany przepisów. Dziś zdarza ...

Teatry nie przeniosą się do internetu

Ponieśliśmy ogromne straty, ale pandemia uzmysłowiła raz jeszcze, co jest istotą teatru, czyli wyjątkowy, ...

Narew bezpieczniejsza dla wodniaków

Na Narwi w Ostrołęce zamontowano nowe znaki nawigacyjne dla wodniaków. Słabo widoczne tyczki zastąpiono ...

Pomysły rządu uderzają w budżety samorządów

Mniejsze dochody z PIT, skokowy wzrost płacy minimalnej, wyższe wydatki na oświatę - lokalne ...

WRO-SYSTEM – przykład dynamicznego rozwoju w branży elektrotechnicznej

Firma WRO-SYSTEM, która działa w branży elektrotechnicznej, powstała w 2007 r. Co zmieniło się ...

„Carmen” śpiewana w katedrze. Tak próbuje się ocalić niedobitki wakacyjnych imprez

Pomimo ograniczeń artyści tworzą letnią ofertę dla Polaków, którzy w większości spędzą wakacje w ...