Za życia honorowy obywatel, po śmierci… nie. Albo wcześniej

Abp senior Sławoj Leszek Głódź może przestać być Honorowym Obywatelem Warszawy i Białegostoku. Decyzje w tej sprawie podejmą radni obu miast.

Publikacja: 02.04.2021 16:52

Władze Białegostoku chcą pozbawić honorowego obywatelstwa abp. seniora Sławoja Leszka Głodzia

Władze Białegostoku chcą pozbawić honorowego obywatelstwa abp. seniora Sławoja Leszka Głodzia

Foto: AdobeStock / MuzzyCo

Tytuł Honorowego Obywatela Wrocławia kilka dni po śmierci stracił kardynał Henryk Gulbinowicz.  Podobną decyzję wobec kardynała podjęli też radni Białegostoku. Są jednak metropolie – gdzie nie ma przepisów, jak cofać przyznane wcześniej takie wyróżnienie.

Watykan ukarał, radni też chcą

O odebranie tytułu Honorowego Obywatela Warszawy byłemu biskupowi polowemu Wojska Polskiego i byłemu biskupowi diecezji warszawsko-praskiej abp. Sławojowi Leszkowi Głodziowi wystąpił poseł Marcin Kierwiński, lider stołecznej Platformy Obywatelskiej.

– Honorowy Obywatel Warszawy to tytuł przyznawany szanowanym osobom o wyjątkowych zasługach. Abp Głódź nie powinien dłużej występować w tym gronie – tłumaczył poseł na Twitterze.

W lutym radni PO odrzucili podobny wniosek złożony przez Partię Razem. Samorządowcy tłumaczyli wówczas, że może to dać początek motywowanych politycznie zmian w przepisach dotyczących nadawania honorowego obywatelstwa Warszawy. Jednak teraz, skoro na to nalega szefostwo partii – może to być formalnością.

Podobny wniosek w sprawie byłego metropolity gdańskiego wpłynął też do Rady Miasta Białegostoku.

CZYTAJ TAKŻE: Jan Mencwel: Trzaskowski musi zbudować nową Warszawę

– W związku z decyzją Stolicy Apostolskiej dotyczącą arcybiskupa Sławoja Leszka Głodzia jako radni Koalicji Obywatelskiej podjęliśmy decyzję, iż na kwietniowej sesji Rady Miasta Białystok podejmiemy inicjatywę odebrania honorowego obywatelstwa arcybiskupowi – informował Łukasz Prokorym, przewodniczący Rady Miejskiej w Białymstoku.

W poniedziałek Stolica Apostolska przyznała, że abp senior Głódź oraz biskup Edward Janiak dopuścili się zaniedbań przy wyjaśnianiu spraw pedofilskich. Na obu emerytowanych hierarchów nałożono też sankcje.

Nakazano im zamieszkanie poza terytorium diecezji, którymi kierowali. Obaj biskupi nie mogą też uczestniczyć w żadnych publicznych celebracjach w dotychczasowych diecezjach. Każdy z nich ma także wpłacić pieniądze na Fundację św. Józefa, która pomaga osobom wykorzystywanym seksualnie.

Po śmierci odebrano tytuł kardynałowi

W przeszłości były już przypadki odbierania przez radnych w różnych miastach takiego wyróżnienia. Tak stało się w Białymstoku, gdzie 23 listopada ub. roku pozbawiono honorowego obywatelstwa zmarłego kilka dni wcześniej kardynała Henryka Gulbinowicza.

Projekt uchwały złożył prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Za jej przyjęciem zagłosowało 20 radnych, nikt nie był przeciw, cztery osoby wstrzymały się od głosu, cztery nie głosowały.

Dwa dni wcześniej podobną uchwałę wobec zmarłego kardynała podjęli radni Wrocławia. Wniosek poparło 28 radnych, trzech było przeciw i wstrzymało się od głosu.

CZYTAJ TAKŻE: Burmistrz chciał na początek obniżyć pensję sobie. Radni się nie zgodzili

– To nie jest komfortowa decyzja dla nikogo. Po tym dniu nie będzie zwycięzców, ani tych, którzy będą bronić, ani tych którzy będą atakować. W tej sprawie zwycięzców nie ma i nie będzie. Bardzo źle, że rada miejska musi odbierać komuś tytuł – mówił na początku dyskusji przewodniczący Jarosław Charłampowicz, który złożył formalny wniosek w sprawie odebrania honorów duchownemu.

Ostatecznie kardynał został pozbawiony tytułu, chociaż klub Prawa i Sprawiedliwości wnioskował o przełożenie głosowania na kolejną sesję.

Odebranie tytułu kapłanowi było możliwe, gdyż godzinę wcześniej podczas sesji uchwalono prawo umożliwiające to. Wcześniej żadne przepisy nie zezwalały na taki krok – mówi Arkadiusz Filipowski, rzecznik wrocławskiego ratusza.

Przepisy nie mówią, jak odebrać tytuł

Okazuje się, że są miasta, gdzie dziś ciężko by było przeprowadzić procedurę zabrania honorowego obywatelstwa.

Jak poinformowała nas  Olga Kaczmar, dyrektor Biura Rady Miasta Poznania, tytuły honorowe są przyznawane uchwałą Rady Miasta Poznania i w taki sposób mogłyby – hipotetycznie – zostać odebrane. – Nie istnieją procedury w tym zakresie – przyznaje dyr. Kaczmar.

Podobnie jest w Krakowie. – Stosownie do Statutu Miasta Krakowa zatwierdzonego uchwałą Rady Miasta jedynym podmiotem uprawnionym do wnioskowania do Rady Miasta Krakowa o nadanie Honorowego Obywatelstwa Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa jest Komisja Główna Rady Miasta Krakowa – informuje Beata Kowalówka, dyrektor Kancelarii Rady Miasta Krakowa.

CZYTAJ TAKŻE: Bogdan Wenta: Radni przyznali, że miasto jest w dobrych rękach

Podkreśla, że obowiązujące przepisy zarówno statutu jak i uchwała Rady Miasta w sprawie zasad i trybu nadawania Honorowego Obywatelstwa Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa, nie regulują kwestii odbierania tego tytułu.

W niektórych miastach honorowe obywatelstwo nie wiąże się z żadnym zobowiązaniem finansowym miasta wobec wyróżnionego. W Warszawie osoby wyróżnione mogą uczestniczyć na prawach honorowych gości w: sesjach rady miasta; uroczystościach miejskich; imprezach kulturalnych, sportowych, rekreacyjnych i innych organizowanych przez miasto, a także… mają prawo do bezpłatnych przejazdów środkami komunikacji miejskiej.

Dodatkowo w stolicy honorowi obywatele mogą liczyć na zezwolenie na pochowanie na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach oraz w alejach zasłużonych i w kwaterach Warszawy na pozostałych cmentarzach komunalnych.

Tytuł Honorowego Obywatela Wrocławia kilka dni po śmierci stracił kardynał Henryk Gulbinowicz.  Podobną decyzję wobec kardynała podjęli też radni Białegostoku. Są jednak metropolie – gdzie nie ma przepisów, jak cofać przyznane wcześniej takie wyróżnienie.

Watykan ukarał, radni też chcą

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Z regionów
Wybory samorządowe 2024: Koniec z wieloletnimi prezydentami i burmistrzami
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Z regionów
Wybory samorządowe 2024: Ilu posłów zostanie prezydentami?
Z regionów
Prezydent miasta idzie do parlamentu? Rząd już nie wyznaczy komisarza
Z regionów
Z Sejmu do sejmiku: Którzy posłowie przenieśli się do samorządu?
Z regionów
Były wiceprezydent Warszawy wyjaśnia, czemu chce być prezydentem Raciborza