Teraz można go pożyczyć na czas rehabilitacji za darmo. – Zdając sobie sprawę z tego, jak bardzo ta wypożyczalnia jest potrzebna, bez zawahania przeznaczyliśmy jako powiat stalowowolski środki na wkład własny do tego bardzo dobrego i potrzebnego projektu, stworzonego i realizowanego przez nasze Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie – dodaje Zarzeczny.
Utworzenie wypożyczalni kosztowało prawie milion złotych, z czego większość to środki unijne.
Wybór specjalistycznych urządzeń w nowo powstałej wypożyczalni jest bardzo szeroki. Mieszkańcy znajdą tu zarówno sprzęt rehabilitacyjny, jak: koncentratory tlenu, bieżnie, rowery stacjonarne, kule, czy łóżka rehabilitacyjne; sprzęt pielęgnacyjny, taki jak: materace przeciwodleżynowe, krzesła toaletowe, siedziska nawannowe; a także sprzęt wspomagający, jak np.: schodołazy, wózki inwalidzkie, balkoniki, pionizatory, czy stojaki na kroplówki.
– Sprzęt może być wypożyczany na okres do sześciu miesięcy, ale z możliwością przedłużenia. Nie jest wymagane orzeczenie o niepełnosprawności, ale wśród dokumentów niezbędnych do przedstawienia przez osoby chętne skorzystać z wypożyczalni, jest zaświadczenie lekarskie od lekarza specjalisty bądź lekarza rodzinnego o potrzebie skorzystania z odpowiedniego urządzenia – mówi Karolina Paleń ze stalowowolskiego PCPR, która jest kierownikiem projektu.
Jest więcej takich miejsc
To nie jedyna wypożyczalnia w regionie. Od 2008 roku w Dębicy działa miejsko-powiatowa Wypożyczalnia Sprzętu Rehabilitacyjnego i Urządzeń Pomocniczych. – Dzięki przyznanym środkom z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na utworzenie wypożyczalni oraz Porozumieniu zawartemu w 2008 roku pomiędzy miastem, a powiatem dębickim była możliwość utworzenia i zaopatrzenia wypożyczalni w sprzęt ortopedyczny – opowiada Monika Szczepanik z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dębicy.
W sumie wypożyczalnia posiada 1 175 szt. sprzętu rehabilitacyjnego i urządzeń pomocniczych. MOPS w Dębicy planuje dalsze zakupy sprzętu. Z usług wypożyczalni mogą korzystać mieszkańcy powiatu bezpłatnie na okres sześciu miesięcy. W razie potrzeby istnieje możliwość przedłużenia wypożyczonego sprzętu na kolejny okres, na podstawie zaświadczenia lekarskiego. Uruchomienie wypożyczalni kosztowało niemal 550 tys. zł. Rocznie korzysta z niej kilkaset osób.