Łódź: profilaktyka, rehabilitacja i RTG muszą ustąpić pilniejszym potrzebom

Łódzkie placówki służby zdrowia radzą, by najpierw zasięgać porady telefonicznie, zanim pofatygujemy się do przychodni.
materiały prasowe, Marian Zubrzycki

Zadzwoń, zanim przyjdziesz do poradni! – apelują placówki medyczne w mieście. W związku z epidemią koronawirusa przychodnie będą ograniczać m.in. wykonywanie rehabilitacji, badań profilaktycznych czy zdjęć RTG.

Ze względu na stan zagrożenia epidemiologicznego, w Polsce obowiązują nowe zasady w zakresie korzystania m.in. z pomocy medycznej i rehabilitacyjnej. W związku z tym łódzkie poradnie zdrowia wprowadzają działania, które ograniczą do niezbędnego minimum porady lekarzy specjalistów, rehabilitację, badania profilaktyczne czy szczepienia. Ograniczone też zostaną do absolutnie koniecznych: badania diagnostyczne (np. morfologia) czy obrazowe (np. RTG).

CZYTAJ TAKŻE: Oto interaktywna mapa koronawirusa w Polsce

Szczegółowe decyzje w sprawie ograniczeń podejmą dyrektorzy poszczególnych centrów medycznych, biorąc pod uwagę każdy przypadek. Tu brany pod uwagę będzie stan pacjentów – wyjaśnia Joanna Baranowska, z biura prasowego łódzkiego magistratu. – Kierownicy poradni będą też zmieniać zasady pracy poradni tak, by ograniczyć ryzyko zakażenia zarówno pacjentów, jak i personelu – dodaje.

Konsultacje wskazane

Przypomnijmy, że łódzkie poradnie już od kilku dni namawiają pacjentów do rozważnych decyzji w sprawie korzystania z placówek oraz sugerują kierowanie zapytań najpierw drogą telefoniczną. Dzięki teleporadom można uzyskać m.in. zwolnienie lekarskie, receptę czy poradę lekarza.

Na wejściach do przychodni wiszą zaś plakaty informujące pacjentów, by w razie symptomów mogących świadczyć o zakażeniu koronawirusem oraz biorąc pod uwagę ewentualny niedawny powrót z kraju o podwyższonym ryzyku zakażenia, skorzystać przed wejściem do poradni z porady telefonicznej sanepidu, NFZ czy poradni. Pacjenci, którzy muszą skorzystać z porady lekarza osobiście, umawiani są na konkretną godzinę, by nie czekali w tłumie innych chorych osób.

CZYTAJ TAKŻE: W Krakowie opracowują test na koronawirusa

– Mając na względzie panującą epidemię koronawirusa, przed wizytą w przychodni zastanówmy się, czy na pewno jest ona teraz konieczna. Czy rehabilitacji nie można odłożyć o kilka tygodni? Czy profilaktyczne badania, bilanse są na pewno teraz konieczne? Czy szczepienie dziecka nie może poczekać? Ale przede wszystkim, zadzwońmy najpierw do naszej poradni. Skonsultujmy się, czy zaplanowany zabieg, który odłożymy, nie pogorszy naszego zdrowia. Czy ryzyko przyjścia na niego w dobie koronawirusa nie jest zbyt duże. Lekarz może nam odradzić taki krok i poprosić o przełożenie wizyty na bezpieczniejszy moment – apeluje i tłumaczy Joanna Baranowska.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Urząd dostępny i otwarty na potrzeby wszystkich 

Fundusz Dostępności ma wspierać m.in. samorządy we wprowadzaniu rozwiązań ułatwiających korzystanie z usług publicznych ...

Mieszkańcy o planie zagospodarowania wypowiedzą się też w internecie

Prace nad dokumentami planistycznymi mogą być prowadzone online. Gminy będą mogły przyznawać za czas ...

Strefy płatnego parkowania za duże i za drogie? Teraz dadzą w kość jeszcze bardziej

Jedno po drugim: miasta rozszerzają swoje strefy płatnego parkowania, a niektóre podnoszą też stawki ...

Unijne dotacje dla branży stoczniowej

Po raz pierwszy w historii udało się zdobyć wsparcie w ramach regionalnego programu operacyjnego ...

Współpraca intensywniejsza niż kiedykolwiek

To już piąty rok działania Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego: partnerstwa 13 gmin położonych wokół Rzeszowa. ...

Wojciech Szczurek: Oczekujemy od rządu rozpoczęcia dialogu

Samorządy nie powinny być zaskakiwane decyzjami do wprowadzenia natychmiast, bez przygotowania. Ostatni przykład dotyczący ...