Łódź: profilaktyka, rehabilitacja i RTG muszą ustąpić pilniejszym potrzebom

Łódzkie placówki służby zdrowia radzą, by najpierw zasięgać porady telefonicznie, zanim pofatygujemy się do przychodni.
materiały prasowe, Marian Zubrzycki

Zadzwoń, zanim przyjdziesz do poradni! – apelują placówki medyczne w mieście. W związku z epidemią koronawirusa przychodnie będą ograniczać m.in. wykonywanie rehabilitacji, badań profilaktycznych czy zdjęć RTG.

Ze względu na stan zagrożenia epidemiologicznego, w Polsce obowiązują nowe zasady w zakresie korzystania m.in. z pomocy medycznej i rehabilitacyjnej. W związku z tym łódzkie poradnie zdrowia wprowadzają działania, które ograniczą do niezbędnego minimum porady lekarzy specjalistów, rehabilitację, badania profilaktyczne czy szczepienia. Ograniczone też zostaną do absolutnie koniecznych: badania diagnostyczne (np. morfologia) czy obrazowe (np. RTG).

CZYTAJ TAKŻE: Oto interaktywna mapa koronawirusa w Polsce

Szczegółowe decyzje w sprawie ograniczeń podejmą dyrektorzy poszczególnych centrów medycznych, biorąc pod uwagę każdy przypadek. Tu brany pod uwagę będzie stan pacjentów – wyjaśnia Joanna Baranowska, z biura prasowego łódzkiego magistratu. – Kierownicy poradni będą też zmieniać zasady pracy poradni tak, by ograniczyć ryzyko zakażenia zarówno pacjentów, jak i personelu – dodaje.

Konsultacje wskazane

Przypomnijmy, że łódzkie poradnie już od kilku dni namawiają pacjentów do rozważnych decyzji w sprawie korzystania z placówek oraz sugerują kierowanie zapytań najpierw drogą telefoniczną. Dzięki teleporadom można uzyskać m.in. zwolnienie lekarskie, receptę czy poradę lekarza.

Na wejściach do przychodni wiszą zaś plakaty informujące pacjentów, by w razie symptomów mogących świadczyć o zakażeniu koronawirusem oraz biorąc pod uwagę ewentualny niedawny powrót z kraju o podwyższonym ryzyku zakażenia, skorzystać przed wejściem do poradni z porady telefonicznej sanepidu, NFZ czy poradni. Pacjenci, którzy muszą skorzystać z porady lekarza osobiście, umawiani są na konkretną godzinę, by nie czekali w tłumie innych chorych osób.

CZYTAJ TAKŻE: W Krakowie opracowują test na koronawirusa

– Mając na względzie panującą epidemię koronawirusa, przed wizytą w przychodni zastanówmy się, czy na pewno jest ona teraz konieczna. Czy rehabilitacji nie można odłożyć o kilka tygodni? Czy profilaktyczne badania, bilanse są na pewno teraz konieczne? Czy szczepienie dziecka nie może poczekać? Ale przede wszystkim, zadzwońmy najpierw do naszej poradni. Skonsultujmy się, czy zaplanowany zabieg, który odłożymy, nie pogorszy naszego zdrowia. Czy ryzyko przyjścia na niego w dobie koronawirusa nie jest zbyt duże. Lekarz może nam odradzić taki krok i poprosić o przełożenie wizyty na bezpieczniejszy moment – apeluje i tłumaczy Joanna Baranowska.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Flota Lubelskiego Roweru Miejskiego zostanie gruntownie przebudowana.

Wracają miejskie rowery. Będzie ich więcej i będą bardziej nowoczesne

Jest szansa, że po przerwie do kolejnych miast wrócą rowery uliczne. Lublin podpisał w ...

Bierzcie śmigła w swoje ręce

Zarówno strategiczne dokumenty rządu, jak i szczegółowe ustawy utrudniają jst zaangażowanie w OZE.

200 tysięcy osób ma wędrować szlakiem świętokrzyskich legend

Ruszyła budowa Parku Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich Łysa Góra w Nowej Słupi. Warta około 21 ...

Białystok – TU się dobrze żyje

Białystok to jedno z miast, które najbardziej zyskało na zmianach, jakie zaszły w naszym ...

Większy udział samorządów w programie Czyste Powietrze. Jakie jeszcze zmiany?

Program, który ma wspierać wymianę źródeł ciepła i termomodernizację domów jednorodzinnych, został zreformowany. Nowe ...

Wypożyczalnie sprzętu ułatwiają życie potrzebującym

Materace przeciwodleżynowe, koncentratory tlenu, wózki inwalidzkie oraz wiele innych urządzeń rehabilitacyjnych, pielęgnacyjnych i wspomagających, ...