Kraków: prawie 200 tys. zł na pomoc bezdomnym osobom LGBT+

Adobestock / belyaaa

W stolicy Małopolski powstał pierwszy w kraju hostel interwencyjny dla osób LGBT+. Placówkę wsparły finansowo władze miasta.

– Moja inicjatywa dotycząca tego hostelu na stałe weszła do budżetu miasta. Władze Krakowa jako pierwsze w kraju zrealizowały bardzo ważny postulat – napisała na swoim profilu FB Alicja Szczepańska, krakowska radna miejska.

Dofinansowanie miasta

W listopadzie i grudniu 2020 r. hostel otrzymał  po 8 tys. zł dofinansowania z miejskiej kasy, a także – co najważniejsze – gwarancję wsparcia na najbliższe dwa lata. W sumie miasto przekaże ośrodkowi 184 tysięcy złotych, które zostaną przeznaczone m.in. na czynsz i utrzymanie mieszkań, także na opiekę psychologiczną dla lokatorów hostelu.

CZYTAJ TAKŻE: Bezdomni nie pasują do zabytków?

Krakowska placówka z miejskim dofinasowaniem jest na razie jedyną w kraju. Próbę stworzenia kolejnego ośrodka być może podejmie Warszawa, której prezydent podpisał Kartę LGBT+ i zdeklarował wsparcie dla mniejszości. Pojawiły się nawet deklaracje, że już na początku tego roku w stolicy może zostać ogłoszony konkurs na prowadzenie podobnego co w Krakowie hostelu.

– Potrzeba więcej takich placówek. Jedna to za mało. Wystarczy przypomnieć, jak traktowane są osoby LGBT+, jak tworzone były „strefy wolne od LGBT” – podkreśla Alicja Szczepańska.

Jak to działa

Krakowski hostel ma 12 pokoi, dwie łazienki, wspólną kuchnię i jadalnię. Kuchnia umożliwia przygotowanie posiłków, a łazienki przystosowane są nie tylko do zabiegów higienicznych, ale również prania i suszenia ubrań. Schronienie w hostelu mogą znaleźć osoby dyskryminowane ze względu na orientację seksualną, które z różnych przyczyn utraciły mieszkanie, padały ofiarą przemocy lub uciekły przed represjami.

CZYTAJ TAKŻE: Burmistrz Kraśnika: Kraśnik nie jest zaściankiem

Plan jest taki, by w hostelu znalazły nie tylko mieszkanie. Bardziej chodzi o to, by pobyt w tej placówce i pomoc psychologa pomogły im stanąć na nogi i przygotować do powrotu do pracy, także do znalezienia własnego lokum. Czas pobytu w placówce nie jest jednak w żaden sposób limitowany.

Najpierw kobiety

Krakowski hostel prowadzi Fundacja „Głos Serca”. Jego początki sięgają 2016 roku, gdy w stolicy Małopolski powstał ośrodek, który początkowo był miejscem schronienia dla kobiet. Trafiały do niego ofiary przemocy, cudzoziemki, kobiety w depresji. Wkrótce zgłosiła się pierwsza transpłciowa kobieta, która także otrzymała wsparcie.

Niedługo potem o pomoc poprosiły kolejne osoby, dyskryminowane ze względu na orientację. Wtedy powstał pomysł, by ośrodek przemianować na miejsce dla osób LGBT+. Hostel otrzymał wsparcie finansowe od miasta po tym, jak jego działalność nagłośniły media.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Guliwer był kobietą

Iwona Bielska powróciła na scenę Narodowego Starego Teatru w Krakowie rolą w spektaklu Pawła ...

Miasta mają problem z modernizacją targowisk

Bazar musi być tani, ale też powinien pokazywać kupującym, że taki jest. Wszelkie modernizacje ...

Najlepszy kosmetyk do użytku zewnętrznego i najlepsze lekarstwo do użytku wewnętrznego

Lekarstwo bez recepty, najbardziej naturalny kosmetyk, przepis na szczęście i udane relacje, czyli… uśmiech. ...

Jerzy Buzek: Na osłabianiu roli samorządu tracą mieszkańcy

Kolejne rządy po 2001 roku korzystały z możliwości „decentralizacji problemów” – przesunięcia dodatkowych obowiązków ...

Nie wszędzie dzieci wróciły do szkoły. Kilkadziesiąt placówek zamkniętych

Dariusz Piontkowski, szef MEN, potwierdził sytuację, o której spekulowali rodzice i nauczyciele: w części ...

Mocny impuls dla lokalnych kolei. Tam, gdzie na torach było pusto, może wrócić życie

Samorządy województw będą mogły realizować przewozy kolejowe dalej niż do najbliższej stacji za granicą ...