– Moja inicjatywa dotycząca tego hostelu na stałe weszła do budżetu miasta. Władze Krakowa jako pierwsze w kraju zrealizowały bardzo ważny postulat – napisała na swoim profilu FB Alicja Szczepańska, krakowska radna miejska.
Dofinansowanie miasta
W listopadzie i grudniu 2020 r. hostel otrzymał po 8 tys. zł dofinansowania z miejskiej kasy, a także – co najważniejsze – gwarancję wsparcia na najbliższe dwa lata. W sumie miasto przekaże ośrodkowi 184 tysięcy złotych, które zostaną przeznaczone m.in. na czynsz i utrzymanie mieszkań, także na opiekę psychologiczną dla lokatorów hostelu.
CZYTAJ TAKŻE: Bezdomni nie pasują do zabytków?
Krakowska placówka z miejskim dofinasowaniem jest na razie jedyną w kraju. Próbę stworzenia kolejnego ośrodka być może podejmie Warszawa, której prezydent podpisał Kartę LGBT+ i zdeklarował wsparcie dla mniejszości. Pojawiły się nawet deklaracje, że już na początku tego roku w stolicy może zostać ogłoszony konkurs na prowadzenie podobnego co w Krakowie hostelu.
– Potrzeba więcej takich placówek. Jedna to za mało. Wystarczy przypomnieć, jak traktowane są osoby LGBT+, jak tworzone były „strefy wolne od LGBT” – podkreśla Alicja Szczepańska.